You are currently viewing 20 Ciekawostek o Szpakach
foto - Unsplash

Szpaki to podrodzina ptaków z rodziny szpakowatych. To małe lub średnie ptaki w większości żywiące się owadami, niektóre chętnie jedzą także owoce. Poniżej znajdziesz ciekawostki o szpakach.

1. Szpaki to ptaki, które potrafią bardzo dobrze naśladować różne odgłosy – jak na przykład ludzka mowa, czy też dźwięki wydawane przez maszyny. Dźwięk alarmu samochodowego to jeden z dźwięków, które te ptaki mogą naśladować.

2. W codziennym menu szpaków znajduje się naprawdę różnorodne pożywienie – chociaż mogłoby wydawać się, że jedzą owady i ich larwy, nie pogardzą również innymi smakołykami. Szpaki chętnie żywią się też ślimakami, dżdżownicami, a nawet owocami. Czereśnie, śliwki i wiśnie to jedne z ich ulubionych przysmaków. Również jabłka i gruszki mogą znaleźć się w ich diecie.

3. Szpaki mogą jeść nawet sfermentowane owoce – nie zatrują się, ponieważ jedną z ich zdolności jest bardzo szybkie metabolizowanie alkoholu. W ich organizmie jest bowiem wysokie stężenie enzymu rozkładającego alkohol, czyli dehydrogenazy.

4. Szpaki nie zawsze są szkodnikami – chociaż ogrodnicy i sadownicy próbują je odstraszyć, aby uchronić drzewa owocowe, szpaki okazują się często pożytecznymi ptakami. Zjadają bowiem larwy owadów, które są uznawane za szkodniki. Można więc śmiało powiedzieć, że w przypadku niektórych upraw dobrze jest mieć takich pomocników jak szpaki.

5. Szpaki to dziuplaki, ale ze względu na warunki życia na terenach zurbanizowanych są w stanie żyć w innych siedliskach – chętnie korzystają na przykład ze skrzynek lęgowych, szczelin w budynkach, czy też zakamarkach między rynnami. Ich gniazda składają się głównie z liści, trawy oraz kwiatów. O lokalizacji gniazda decyduje samica.

6. Lęgi szpaków odbywają się od kwietnia do czerwca – samica składa zazwyczaj od 4 do 6 jaj. Jaja te są w jasnoniebieskim kolorze, ich długość wynosi około 3 centymetry. Samice wysiadują jaja na zmianę z samcami. Okres inkubacji jaj to 2 tygodnie, a odchowanie potomstwa trwa jedynie 3 dni. Młode już po trzech tygodniach od wyklucia są całkowicie upierzone. Gdy okres rozrodczy się kończy, szpaki zbierają się w stada, które mogą składać się nawet z kilkudziesięciu tysięcy ptaków!

7. Szpaki tworzą rodzinę ptaków, która obejmuje ponad 120 różnych gatunków o małej lub średniej wielkości. Najbardziej znany gatunek to szpak zwyczajny. Jest to tak o średniej wielkości.

8. Masa ciała średniego szpaka może wynosić od około 50 do 100 gram. Jeśli chodzi o tę cechę, nie występują tutaj różnice pomiędzy samcami i samicami.

9. Wśród szpaków są gatunki, które tworzą pary na całe życie. W niektórych przypadkach zmiana partnera, czy też partnerki zdarza się bardzo rzadko.

10. Szpaki w starożytnej Grecji i starożytnym Rzymie były bardzo ważne. Były doceniane szczególnie za swoje zdolności do naśladowania różnych dźwięków. Ich szczególną rolę można zauważyć, zapoznając się z literaturą, muzyką i kinematografią.

11. Upierzenie tych ptaków jest opalizujące. Wiosną pióra szpaków są czarne z fioletowym i zielonym połyskiem.

12. Chociaż mogłoby wydawać się, że szpaki nie zwracają dużej uwagi na obecność człowieka, jest zupełnie inaczej. Bardzo szybko potrafią zorientować się, gdy w ich pobliżu ktoś się pojawia. Wówczas zamierają w bezruchu. Jeśli człowiek się poruszy, ptaki oddalają się, a jeśli człowiek również jest w bezruchu, szpaki zazwyczaj wracają do przerwanej czynności.

13. Szpaki zdobywają pokarm w różny sposób. Nie tylko grzebią dziobem w ziemi, ale potrafią także złapać owada w locie.

14. Szpaki można spotkać w wielu różnych zakątkach świata. Żyją nie tylko w Europie, ale także w Ameryce Północnej, Argentynie, Afryce Południowej, Nowej Zelandii, Australii, Azji.

15. Angielska nazwa szpaka brzmi „Straling”. Dlaczego? Ponieważ ptaki te podczas lotu przypominają wyglądem gwiazdy, które znamy z bajek, czy też dziecięcych rysunków.

16. Jak odróżnić samicę szpaka od samca? Trzeba przyjrzeć się nasadzie dzioba i tęczówce. Nasada dzioba u samców ma kolor niebieski, a tęczówka brązowa. W przypadku samic zaś nasada dzioba ma kolor różowy, a tęczówka jest jasna.

17. Szpaki potrafią latać naprawdę szybko! Prędkość lotu to 60-80 km/h.

18. Większość ptaktów, które spotykamy na co dzień porusza się po gruncie skacząc. Szpaki zaś poruszają się chodząc, co jest jedną z ich cech charakterystycznych.

19. Wśród szpaków są gatunki, które wyglądają niemal jak z bajki. Świetnym przykładem może być ametyszczak lub błyszczak stalowy. Ametyszczak zachwyca opalizującym, fioletowym ubarwieniem. Błyszczak stalowy zaś ma błyszczące pióra o niebieskozielonej barwie.

20. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych szpak zwyczajny ma status LC. Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem, ale w Polsce jest gatunkiem chronionym.