Wombaty należą do wyjątkowo interesujących zwierząt. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że nie każdemu są one znane. Tym bardziej warto byłoby zapoznać się z faktami na ich temat.
1. Roślinożerne
Wombaty należą do zwierząt, które pożywiają się głównie roślinami, a zatem zyskały miano roślinożernych. Chętnie spożywają między innymi różne liście.
2. Silne i szybkie
Wombaty śmiało mogą zostać uznane za wyjątkowo silne oraz szybkie zwierzęta. To właśnie pozwala im na wychwytywanie zagrożeń w porę.
3. Torbacze
Co dość interesujące, wombaty, podobnie zresztą jak kangury posiadają charakterystyczną torbę. Służy im ona rzecz jasna do transportowania potomstwa.
4. Terytorialne
Wombaty są silnie terytorialnymi zwierzętami. Uważa się, że w obronie swojego terytorium mogą zachowywać się w sposób bardzo agresywny.
5. Zęby
Dość interesujące jest to, że zęby przednie wombatów nie przestają nigdy rosnąć. Dzieje się tak dlatego, że spożywają one duże ilości kory, na której ścierają zęby.
6. Prędkość
Wombaty są w stanie osiągnąć całkiem sporą prędkość. Wynosi ona 25 km na godzinę. To sporo, zważając na budowę tych uroczych zwierząt.
7. Kopanie tuneli
Wombaty w dużej mierze zajmują się kopaniem tuneli. Poświęcają na to naprawdę sporą część swojego życia, a tunele służą im między innymi jako schronienie.
8. System obronny
Kiedy wombaty zaczynają odczuwać zagrożenie, chronią się, chowając się w norze, głową do dołu.
9. Skomplikowane trawienie
Organizm wombata jest dość skomplikowany, jeśli chodzi o trawienie. Jak się bowiem okazuje, zwierzęta te są w stanie trawić swój pokarm nawet przez 14 dni.
10. Znaczenie terenu
Wombaty, jako wyjątkowo terytorialne zwierzęta, znaczą swój teren. Robią to między innymi poprzez pozostawianie odchodów w pewnych miejscach.
11. Wombowate
Jak się okazuje, wombaty nie są jednorodnym gatunkiem. Wśród wombowatych wymienić należy przede wszystkim wombatowce szerokogłowe czy wombatowce szorstkowłose.
12. Wombat tasmański
Jednym z wombatowatych jest również wombat tasmański. Mieszka on przede wszystkim na wschodzie stanu Queensland. Można spotkać go też w Południowej Walii.
13. Zagrożone
Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że niektóre gatunki wombatów są zagrożone wyginięciem. Mowa tu między innymi o wombatowcu szorstkowłosym.
14. Wielkość
Wombaty należy uznać za dość dużych rozmiarów zwierzęta. Większość z nich waży mniej więcej czterdzieści kilogramów. Długość ciała oscyluje zaś w granicach 1,2 metra.
15. Długość życia
To, jak długo żyją wombatowce zależy w pewnym stopniu od konkretnego gatunku. Jeżeli warunki środowiskowe są sprzyjające, zwierzęta te są w stanie dożyć nawet dwudziestu lat.
16. Rozmnażanie
Ciąża u samicy wombata trwa mniej więcej 20 dni. Później młode przez mniej więcej pół roku przebywa w torbie swojej matki.
17. Nocny tryb życia
Wombaty prowadzą z reguły nocny tryb życia. Poszukują wówczas pożywienia oraz zajmują się analizowaniem otoczenia, w którym się znajdują.
18. Odpoczynek dzienny
Jako że wombaty są aktywne przede wszystkim w porze nocnej, za dnia głównie odpoczywają. Nie oznacza to jednak, że nie kopią wówczas tuneli, bo to jedna z ich ulubionych i najczęstszych aktywności.
19. Szybkie kopanie
Jak już wspomniano wyżej, wombaty są powszechnie znane z tego, że kopią sporo tuneli. Jak się okazuje, kopią je z prędkością dochodzącą do blisko czterdziestu kilometrów na godzinę. Dzięki temu, w stosunkowo krótkim czasie powstaje mnóstwo tuneli. Jakby tego było mało, tunele wombatów posiadają całe mnóstwo wyjść oraz rzecz jasna wejść.
20. Oryginalny kształt odchodów
Wombaty są dość powszechnie znane z tego, że ich odchody posiadają charakterystyczny kształt. Okazuje się bowiem, że kupy wombatów przypominają swoim wyglądem kwadraty. To właśnie owe odchody są oznaką tego, że w pobliżu przebywają wombaty.
21. Samotnicy
Wombaty raczej nie należą do zbyt towarzyskich zwierząt. Można by nawet rzec, że preferują samotniczy tryb życia. W niektórych określonych momentach swojego życia przebywają jednak w towarzystwie innych. Dzieje się tak głównie w okresie godowym.
22. Słaby wzrok
Wombaty nie mają niestety najlepszego wzroku. Nie oznacza to jednak, że nie są w stanie rozróżniać kolorów czy kształtów. Ich pole widzenia i jakość widzenia są dość ograniczone. Aby mogły w porę przewidzieć zagrożenie, muszą polegać także na swoich innych zmysłach. Bez tego ucieczka przed zagrożeniem mogłaby okazać się niemożliwa.
23. Dobry węch
Wombaty nie mają co prawda najlepszego wzroku, ale mogą za to poszczycić się doskonalym węchem. Posiadają też całkiem długie wąsy. To w dużej mierze węch umożliwia im szybką ucieczkę przed potencjalnym bądź rzeczywistym zagrożeniem, które może na nie czyhać z wielu stron.
24. Kolor sierści
Wombaty mogą mieć różny kolor sierści. Wyróżnia się ubarwienie w odcieniu piasku, brązu, a nawet ciemniejsze. To, jaki kolor sierści ma wombat zależy w dużej mierze od konkretnego gatunku. Co ciekawe, zdarzają się dwubarwni przedstawiciele wombatów.
25. Narażone na stres
Wombaty należą do tych zwierząt, które są mocno narażone na stres, a na dodatek silnie na niego reagują. Niestety, bywa że na skutek nadmiernego zdenerwowania zaczynają bardzo intensywnie tracić swoją sierść. Jest to zjawisko bardzo negatywne, bo sierść wombatów w dużej mierze chroni je przed niebezpiecznym chłodem. W skrajnych przypadkach, może wówczas dojść do utraty zdrowia i życia przez wombaty.
26. Przodkowie
Co dość ciekawe, przodków wombatów uważa się powszechnie za ogromnych rozmiarów zwierzęta. Ponoć miały być one zbliżone rozmiarami do nosorożców. Ewolucja sprawiła jednak, że dziś wyglądają tak, a nie inaczej.
27. Gruba skóra
Wombaty posiadają wyjątkowo grubą skórę. Jest ona niemalże tak twarda jak pancerz. Pełni ona bardzo poważną rolę ochronną, przed wieloma zagrożeniami. Mowa tu przede wszystkim o zagrożeniach ze strony groźnych dla wombatów drapieżników.
28. Ochronne nory
Nory wombatów pełnią bardzo wiele ważnych funkcji. Co dość interesujące, mogą one nawet stanowić schronienie dla innych zwierząt. Jest to bardzo potrzebne na przykład w przypadku pożarów. Człowiek spacerujący po terenie zamieszkałym przez wombaty powinien jednak zachować daleko posuniętą ostrożność. Mogłby bowiem wpaść do takiego tunelu i uszkodzić swoją nogę.
29. Świecące futro
Co bardzo interesujące, futro wombatów jest w stanie świecić. Dzieje się tak rzecz jasna pod wpływem światła ultrafioletowego. Na skutek jego działania futro wspomnianych zwierząt mieni się barwami zieleni, różu oraz błękitu. To jedna z najbardziej unikalnych i charakterystycznych cech tych wspaniałych zwierząt.
30. Niezwykle urocze
Wombaty z całą pewnością należy uznać za bardzo urokliwe zwierzęta. Niektórym mogą wręcz przypominać przepiękne misie. Nie należy jednak zapominać o tym, że mogą być niebezpieczne nawet dla człowieka, jeżeli poczują się zagrożone.