You are currently viewing Co jedzą borsuki: podstawowa dieta, rośliny
foto - Pixabay

Borsuki to niewielkie drapieżne ssaki należące do rodziny borsukowatych. Odznaczają się dosyć sztywną sierścią w szaro-czarnym kolorze. Występują przede wszystkim na terenie Azji i Europy. Czym się odżywiają te wyjątkowe zwierzęta?

Podstawowa dieta żywieniowa borsuka

Przede wszystkim należy pamiętać, że borsuki nie należą do zwierząt o wybrednym podniebieniu. Są wszystkożerne, aczkolwiek nie oznacza to, że nie posiadają na swojej liście ulubionych rarytasów, po które sięgają najchętniej. W przypadku borsuków takim rarytasem są dżdżownice, które dostarczają im wiele cennych witamin i minerałów. Stanowią poniekąd podstawę ich wyżywienia. Borsuki należą jednak do grupy łasuchów, które nie poprzestają na jednej przekąsce.

W ich karcie dań znajdują się również niewielkie owady, które wyłapują podczas przeczysywania gleby w poszukiwaniu dżdżownic oraz ich larwy. Nie pogardzą soczystymi ślimakami. Na poszukiwanie jedzenia poświęcają lwią część doby, choć najbardziej aktywne są w nocy. Mają wówczas pewność, że na zalesionych terenach nie natkną się na spacerowiczów, a raczej należą do istot unikających kontaktu z człowiekiem. Warto dodać, że borsuki należą do bardzo towarzyskich zwierząt, choć akceptują jedynie towarzystwo swojego gatunku. W lasach, które traktują jak swoje spiżarnie, budują nory, które następnie są przekazywane kolejnym pokoleniom.

Mięso w diecie borsuka

Nie ma co do tego wątpliwości, że mięso odgrywa bardzo ważną rolę w diecie borsuka. Stanowi nieocenione źródło potrzebnego białka oraz wielu cennych minerałów. Borsuki bardzo oczocho polują wobec tego na niewielką zwierzynę, wśród której znajdują się niewielkie gryzonie oraz ptaki. Do jego najbardziej ulubionych przysmaków zalicza się szczury, myszy, jeże oraz krety. Zdarza mu się jednak polować na nieco większe zwierzęta, no. zające. Warto dodać, że bardzo często zbliżają się do gospodarstw domowych w poszukiwaniu mniejszych lub większych przekąsek. Wówczas stają się sporym zagrożeniem dla domowych zwierząt, m.in. kur, kotów oraz mniejszych psów.

Po jakie owoce sięga borsuk?

Owoce nie stanowią głównych elementów diety borsuka, aczkolwiek i po takie przekąski sięgnie, jeżeli w jego zasięgu nie znajdzie się nic innego. Nie pogardzą świeżym jabłkiem, gruszkami oraz owocami jagodowymi. Bardzo chętnie częstują się darami lasu w postaci poziomek, jagód czy malin. Tego rodzaju przekąski stanowią dla borsuka cenne źródło witamin.

Warzywa i rośliny w diecie borsuka

Wszystkożerny borsuk bardzo często sięga po rośliny znajdujące się w pobliżu jego miejsca zamieszkania. Z racji tego, że najczęściej ich nory powstają na terenach zalesionych, w jego diecie znajduje się cały wachlarz liściastych roślin. Uwielbia częstować się również świeżymi ziołami oraz leśnymi grzybami. Jeżeli tylko dotrą do pól uprawnych, to chętnie poczęstują się roślinami bulwiastymi. Chętnie spałaszują marchew, buraki oraz pietruszkę.

Czy można dokarmiać borsuki?

Mogłoby się zdawać, że w okresie zimowym dokarmianie borsuków nieco mija się z celem, ponieważ zwierzęta te w naszej części Europy zapadają w sen zimowy. Przetrwanie srogiej zimy w sytuacji, gdy głównym elementem pożywienia są soczyste dżdżownice byłoby ekstremalnie trudne. Należy jednak pamiętać, że zwierzęta te bardzo często się budzą podczas odwilży. Wówczas pozostawione w lesie pożywienie może stanowić dla nich wartość na wagę złota, a czasem jedyny sposób na zasilenie całego organizmu.

Osoby przymierzające się do dokarmiania borsuków w tym trudnym okresie powinny podejść do zadania z pełną świadomością i wiedzą dotyczącą tego, co dla borsuka będzie najlepsze. Doskonałym pomysłem będą świeże warzywa w postaci ziemniaków i buraków. Borsuki chętnie sięgną także po bulwy, świeże liściaste rośliny oraz kłącza i orzechy. W żywnościowej paczce powinny znaleźć się także cenne ziarna, które stanowią źródło energii i minerałów. Borsuki uwielbiają kukurydzę oraz owies.

Czego nie może jeść borsuk?

Mogłoby się wydawać, że wszystkożerne zwierzę nie ma żadnych ograniczeń w materii kulinarnej. W świecie zwierząt ograniczenia zawsze występują. Czasami są one efektem preferencji, innym razem wynikają z faktu, iż układ pokarmowy nie jest w stanie bezboleśnie przetrawić konkretnych treści. Przykładem jest cebula oraz czosnek, które z perspektywy człowieka traktowane są jako najdzdrowsze naturalne odpowiedniki antybiotyków. Dla borsuka takie produkty są szkodliwe i nie jest w tej kwestii odosobniony, gdyż wiele zwierząt nie powinno po nie sięgać.

Borsuki nie powinny również sięgać po produkty z dużą zawartością soli, czego czasami nie sposób uniknąć, zwłaszcza gdy podkradają się do gospodarstw domowych i koszów na śmieci. Jakiekolwiek wysoce przetworzone produkty stanowią dla nich przysmak, aczkolwiek mogą znacząco odbić się na zdrowiu. Pod żadnym pozorem nie powinny również sięgać po słodycze. Tego rodzaju produkty również negatywnie wpłyną na pracę organizmu i dlatego borsuki powinny ich unikać.