Jeże to wyjątkowe zwierzęta zamieszkujące tereny niemal całej Europy oraz Azji. Odznaczają się charakterystyczną zaokrągloną budową ciała, szpicowatym noskiem oraz plecami pokrytymi kolcami, które chronią przed atakami innych drapieżników.
W Polsce cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a budowane każdego roku domki dla jeży są inicjatywą zapewniającą zwierzętom znośne warunki w najmniej sprzyjających warunkach atmosferycznych. Czym żywią się małe jeże?
Podstawowa dieta żywieniowa małych jeży
Dieta żywieniowa małych jeży jest nieco odmienna niż dieta małych osobników. W początkowej fazie życia małe osobniki będą potrzebowały konkretnych wartości odżywczych wpływających na prawidłowy rozwój i dobre samopoczucie.
Tuż po urodzeniu sięgają wyłącznie po mleko matki, które stanowi dla nich jedyne źródło niezbędnych witamin. Czas karmienia mlekiem jest jednak stosunkowo krótki, a małe jeże bardzo szybko muszą się usamodzielnić.
Z pewnością niedługo po urodzeniu będą sięgały po niewielkie owady znalezione w ziemi. Stanowią one niemal podstawę żywieniową i są stosunkowo dostępne, co dla maluchów będzie miało kolosalne znaczenie.
Nieco starsze jeże z pewnością nie pogardzą ślimakami bez skorupy, które również będą dla nich stanowiły idealne źródło białka oraz cennych minerałów. Bardzo chętnie skuszą się na dżdżownice. Na wczesnym etapie życia nie będą w stanie sięgnąć po większe istoty, dlatego jaszczurki i niewielkie gryzonie znajdą się w ich diecie nieco później.
Z pewnością, gdy podrosną, będą sięgały po żaby i węże. Nie pogardzą wówczas także takimi przekąskami jak znalezione jaja ptaków oraz padliną. Z całą pewnością jeże nie należą do grupy zwierząt o wybrednym podniebieniu. Są drapieżnikami, aczkolwiek tak naprawdę z braku laku będą w stanie zadowolić się niemal każdym rodzajem jedzenia, które dostarczy im nieco białka oraz cennych minerałów.
Czy małe jeże jedzą owoce i warzywa?
Malutkie jeże nie pogardzą słodkimi przekąskami. Przepadają w szczególności za owocami leśnymi, do których zalicza się maliny, jagody, borówki czy truskawki. Tego rodzaju pożywienie stanowi dla nich niebywale dobre źródło wartościowych witamin. Nie ma co do tego wątpliwości, że mały jeż nie przejdzie obojętnie obok takich przekąsek.
Jak karmić małe jeże?
W Polsce dokarmienie jeży stało się dosyć powszechnym zjawiskiem. Dla wielu osób wspieranie tych wyjątkowych zwierząt stało się chlebem powszednim, co znacząco wzmacnia populację zamieszkującą tereny Polski.
Trzeba mieć bowiem świadomość, że po wybudzeniu się ze snu zimowego, jeże na ogół są nieco osłabione. Niektóre z nich nie zapadają w sen zimowy, a w takich sytuacjach zima staje się dla nich dosyć trudnym okresem. Dokarmianie ma wówczas niebywałe znaczenie.
Warto pamiętać, że małe jeże nie są zbyt wybredne. Z chęcią będą posilać się rozmaitymi przekąskami, które będą w stanie zapewnić im odpowiednią ilość tłuszczu. Początkowo posilają się wyłącznie mlekiem matki, ale bardzo szybko zaczynają jeść pokarm, po który sięgają dorosłe osobniki. Osoby dokarmiające małe jeże powinny wiedzieć, że można je karmić również gotowanymi jajkami.
Bardzo chętnie sięgną także po mięso z kurczaka, aczkolwiek nie pogardzą również karmą dla kota. Zdecydowanie warto urozmaicić ich dietę także owocami oraz warzywami. Należy jednak pamiętać, że mit o jeżach z soczystym jabłkiem na grzbiecie pozostaje w sferze mitów. O wiele lepszym i bezpieczniejszym pomysłem będą truskawki, maliny, porzeczki czy winogrona.
Czym karmić małe jeże w niewoli?
Hodowle jeży to coraz częstsze zjawisko w Polsce. Warto pamiętać, że jeże mają niewybredne podniebienia, a ich dieta jest niebywale urozmaicona.
Podstawą żywieniową powinny być jednak owady, a przede wszystkim ich larwy, które dostarczają niezbędnych ilości białka oraz innych cennych minerałów. Doskonałym wyborem będą larwy mącznika czy larwy drewnojada.
Małe jeże nie pogardzą również drewnojadami. Należy jednak pamiętać, że po takie przekąski powinny sięgać nieco większe osobniki.
Maluchy, które niedawno przestały pić mleko matki, powinny sięgać wyłącznie po larwy, których konsumowanie nie będzie stanowiło dla nich większego problemu. Z pewnością warto urozmaicać dietę kurzymi lub przepiórczymi jajami. Dobrym wyborem będą serca drobiowe.
Na wczesnym etapie życia owoce i warzywa powinny być jedynie dodatkiem podawanym od czasu do czasu. Dopiero na późniejszym etapie życia będzie można jeżom podawać także orzechy oraz niewielkie ilości grzybów.
Czym nie wolno karmić jeży?
Zdecydowanie należy unikać wszelkich produktów z zawartością laktozy. Układ trawienny jeża nie jest przystosowany do trawienia takich treści i już niewielkie ilości takich produktów mogą powodować dokuczliwe bóle brzucha, a w skrajnych przypadkach śmierć.
Pod żadnym pozorem nie wolno jeżom podawać chleba oraz owoców cytrusowych. Należy też unikać wieprzowiny oraz produktów przetworzonych. W diecie jeża nie powinny znajdować się także produkty pochodzące z ludzkiego stołu, z dużą zawartością rozmaitych przypraw.