Dziki to zwierzęta zaliczające się do rodziny świniowatych. W Polsce traktowane są jako zwierzęta, których należy się wystrzegać, zwłaszcza gdy ma się styczność z samicą wraz z młodymi. Te wyjątkowo inteligentne zwierzęta zamieszkują wyludnione i często zalesione tereny, choć zdarza im się zbliżać do gospodarstw domowych ze względu na dużą ilość odpadków i tym samym potencjalnych posiłków. Czym żywią się dziki?
Podstawowa dieta dzików
W podstawowej diecie dzików znajdują się przede wszystkim korzenie, grzyby oraz pewne ilości owoców leśnych. Dziki uwielbiają również niewielkie owady i małe gryzonie. Ich dieta jest bardzo zróżnicowana. W leśnych obszarach, gdzie dziki często przebywają, znajdziemy bowiem całe mnóstwo roślin, po które dziki chętnie sięgają. Dziki to zwierzęta wszystkożerne, a ich podniebienia zdecydowanie nie należą do wybrednych. Zamieszkują przede wszystkim zalesione tereny i w związku z tym sięgają po pokarm, który można znaleźć w takich miejscach.
W diecie dzika pojawiają się zatem żołędzie, nasiona oraz kłącza. Bardzo chętnie sięga po rozmaite zielone rośliny. Z braku laku sięgną chętnie także po kasztany, które bez problemu rozłupią swoimi solidnymi szczękami. Nie pogardzą roślinami uprawnymi, dlatego bardzo często można spotkać całe stada na wielkich polach, na których sieją spustoszenie. Jedzą zarówno wszelkiego rodzaju zboża, jak i buraki, ziemniaki oraz uwielbianą przez nie kukurydzę.
Mięso w diecie dzika
Można śmiało powiedzieć, że mięso odgrywa bardzo ważną rolę w diecie dzika. Widok dzika ryjącego w ziemi oznacza poszukiwanie pokarmu. To właśnie z ziemi wyciąga mniejsze i większe owady oraz dżdżownice. Głodny dzik skusi się także na małe ptaki, ptasie jaja oraz pisklęta, które nie są w stanie uciec. Dziki chętnie polują także na mniejsze gady oraz płazy. Zjedzą zarówno żaby, jak i jaszczurki oraz węże. W ich karcie dań znajdują się również niewielkie gryzonie. Warto dodać, że dziki to także padlinożercy. Bardzo chętnie „przejmą” posiłek, odganiając inne drapieżniki i kradnąc zdobycz lub żywiąc się tym, co zostało po uczcie innych zwierząt.
Owoce w diecie dzika
Jako zwierzę wszystkożerne dzik bardzo chętnie sięgnie również po różnego rodzaju owoce. Do jego ulubionych zaliczają sie owoce leśne, gdyż to do nich ma najczęściej dostęp, zamieszkując tereny zalesione. Uwielbia jeżyny, maliny oraz jagody. Je również pędy roślin, koniczynę oraz młodą pokrzywę. Należy jednak pamiętać, że dziki to zwierzęta o bardzo dużej elastyczności. Są w stanie zmieniać dietę w zależności od warunków pogodowych i znajdować pokarm nawet w najmniej sprzyjajacych porach roku. Ich największym przywilejem jest fakt, iż tak naprawdę mogą czerpać z bardzo różnych źródeł. Uwielbiają borowiki i bardzo często w okresie grzybobrania uprzedzają prawdziwych grzybiarzy. Sięgają również po inne gatunki grzybów.
Co jedzą małe dziki?
Dieta warchlaków jest znacznie mniej urozmaicona. W pierwszych miesiącach życia żywią się przede wszystkim mlekiem matki, które stanowi dla nich źródło wszystkich niezbędnych wartości odżywczych. Dopiero po kilku miesiącach do diety mlecznej dołączane są świeże rośliny, a potem pierwsze żołędzie i kasztany stanowiące cenne źródło białka.
Kiedy dziki żerują?
Dorosłe osobniki najczęściej wychodzą na żer tuż po zmroku i potrafią spędzić noc na poszukiwaniu pokarmu. Są zatem najbardziej aktywne w nocy i wbrew powszechnym przekonaniom, unikają ludzi jak tylko mogą. Nie zależy im na kontakcie z człowiekiem, a ataki z ich strony wynikają z silnego poczucia zagrożnia. Mają miejsce przede wszystkim w sytuacjach, gdy człowiek znajdzie się zbyt blisko młodych, które są bardzo mocno przez matkę chronione.
Problem żywieniowy dzików w dzisiejszych czasach
Mogłoby się wydawać, że wszystkożerne dziki nie mają żadnych problemów związanych z kwestiami pozyskiwania pokarmu. Należy jednak wziąć pod uwagę coraz więcej terenów zurbanizowanych oraz fakt, że niejednokrotnie sąsiadują one z terenami zamieszkanymi przez dziki. Zapach wszystkch odpadów przyciąga dziki, które coraz częściej zapuszczają się na tereny gospodarstw domowych lub całych osiedli. Dziki grzebiące w śmietnikach to coraz powszechniejszy widok i niestety problem, który może bardzo źle skończyć się dla tych zwierząt. Grzebiąc w śmieciach sięgają nie tylko po jedzenie, które stanowi dla nich źródło wartościowych składników, ale i po przetworzone i pełne chemicznych dodatków produkty. Siłą rzeczą dochodzi do sytuacji, w której zaczynają pożywiać się produktami, które mogą zaszkodzić ich zdrowiu.
Osoby pragnące dokarmiać dziki w porze zimowej powinny sięgać przede wszystkim po siana i zboża. Doskonałym uzupełnieniem, a jednocześnie wielkim wsparciem będą żołędzie, kasztany oraz rośliny bulwiaste. Warto jednak dodać, że wielu ekspertów uważa, iż dzików nie powinno się dokarmiać. Istnieją obawy, że wszelkie formy pomocy mogą zachęcić dziki do częstszego odwiedzania terenów zurbanizowanych. Nie będzie jednak problemem pozostawienie pokarmu na terenie lasu. Takie wsparcie może znacząco pomóc dzikom w trudnym czasie i jednocześnie sprawić, że nie będzie potrzeby, by odwiedzały tereny zamieszkane przez ludzi.