Patyczaki to owady należące do rzędu straszyków. Swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznej budowie ciała, która do złudzenia przypomina wysuszone patyki. Na wolności żyją przede wszystkim w południowej części Wietnamu, aczkolwiek są hodowane niemal na całym świecie. Czym żywią się te unikatowe owady?
Patyczaki to owady w pełni roślinożerne. Co więcej, zaliczają się do grona dosyć wybrednych stworzeń, które dosyć mocno przywiązują się do wybranej diety. Jakiekolwiek nagłe zmiany nie są wskazane, gdyż mogą całkowicie zdezorientować owady i przyczynić się do poważniejszych problemów. W podstawowej diecie patyczaków zawsze znajdują się rośliny. Należy jednak pamiętać, że decydując się na konkretne gatunki, powinny one stać się stałym elementem jadłospisu.
Karmienie patyczaków nie należy do trudnych zadań, ponieważ na ogół żywią się roślinami powszechnie dostępnymi. Bardzo chętnie sięgają po liście jeżyn oraz malin. Bardzo lubią także liście róży, dębu oraz orzechów. W celu urozmaicenia takiej diety można im również podawać babkę lancetowatą, paproć, leszczynę oraz bez. Dobrym pomysłem będą także liście eukaliptusa.
Co podawać patyczakowi w okresie zimowym?
W sezonie letnim karmienie patyczaków nie stanowi na ogół żadnego problemu. Wielu hodowców samodzielnie zbiera rośliny lub hoduje je we własnym ogrodzie, by mieć pewność, że dostarcza swoim patyczakom najlepszą jakość. Zgoła inaczej wygląda sytuacja zimą, gdy dostęp do wielu roślin jest znacznie bardziej utrudniony. Jednak i w tej sytuacji można sobie bez problemu poradzić. W okresie zimowym warto sięgać po rośliny całoroczne zimozielone.
Powszechnie dostępny jest wówczas bluszcz pospolity, aczkolwiek można śmiało również podawać inne rośliny, które nie tracą swoich liści zimą. Do najpopularniejszych zalicza się bukszpan wiecznie zielony, bluszcz pospolity, barwinek oraz różanecznik. Wielu hodowców decyduje się na mrożenie letnich i wiosennych roślin, aby móc częstować nimi swojego pupila w mniej sprzyjającym okresie.
Gotowe karmy dla patyczaków
Patyczaki można również dokarmiać specjalnymi karmami, które na ogół składają się z mieszanek rozmaitych roślin. Dostępne są również liście jeżyny zimozielonej. Takie paczkowane rośliny mogą stanowić doskonałe rozwiązanie dla właścicieli patyczaków straszyków, którzy nie mają ogrodów lub dostępu do roślin w stanie naturalnym. Należy jednak pamiętać, by sięgać po najlepszej jakości pokarm. Liście nie mogą być nadpsute lub odznaczać się wątpliwą świeżością.
Czy patyczaki jedzą owoce i warzywa?
Niektórzy hodowcy decydują się na eksperymenty i podają swoim patyczakom różnego rodzaju przekąski pochodzenia roślinnego, które ich zdaniem powinny się sprawdzić w przypadku roślinożernych owadów. Warto jednak pamiętać, że patyczaki straszyki najchętniej sięgają po same liście. Owoce oraz warzywa nie znajdują się w kręgu ich zainteresowań i najprawdopodobniej nie będą chciały nawet ich skosztować.
Czego nie mogą jeść patyczaki?
Patyczaki to w gruncie rzeczy dosyć wybredne i jednocześnie nieco wymagające owady. Decydując się na ich obecność we własnym domu, trzeba mieć świadomość wymagań, które należy spełnić, by patyczaki cieszyły się świetną formą. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że owady te uwielbiają świeże liście. Podawanie suchych liści lub suchych gałązek nie jest dobrym pomysłem. Nalezy również sprawdzać, czy podawany pokarm jest świeży. Gnijące rośliny mogą być dla patyczaka niezwykle szkodliwe.
W terrarium powinien znaleźć się pojemnik z wodą, choć jeżeli tylko liście będą świeże, patyczak nie będzie odczuwał konieczności picia. Poziom wilgotności również jest istotny. Niektórzy hodowcy zraszają rośliny, by zachować w terrarium jej odpowiedni poziom. Należy jednak w tej materii postępować ostrożnie, ponieważ zbyt częste podlewanie może doprowadzić do gnicia. Warto również pamiętać, że patyczaki nie jedzą trawy. Choć są roślinożerne, to jednak największym przysmakiem są dla nich liście.
Wyjątkowe rarytasy dla patyczaków
Patyczaki na ogół dosyć mocno przywiązują się do swoich jadłospisów. Nie przepadają za radykalnymi zmianami w tej materii, dlatego ważnym jest, aby serwować im regularnie jeden gatunek roślin. Nie oznacza to jednak, że nie należy urozmaicać stałej diety. Patyczaki to łakomczuchy i z całą pewnością warto sięgać po pożywne przekąski, które będą doskonałym uzupełnieniem. Warto od czasu do czasu podać im bambus, guajawę czy cynamon. Sporadyczne przekąski tego typu nie będą dla patyczaka żadnym problemem.
Jeżeli jednak decydujemy się na zmianę pokarmu, np. ze względu na zmianę pory roku, wówczas warto takie zmiany przeprowadzać sukcesywnie i bez pośpiechu. Patyczaki to wyjątkowo czułe na zmiany owady i bez wątpienia będą potrzebowały dłuższej chwili, by oswoić się z nowym jedzeniem. Niektórzy hodowcy decydują się na karmienie patyczaków różnorodnymi roślinami w skali roku, aczkolwiek najlepszym sposobem na zadbanie o patyczaki będzie wybór zaledwie dwóch gatunków roślin i ewentualne rarytasy podawane od czasu do czasu.