You are currently viewing Co jedzą konie

Konie to zwierzęta nieparzystkopytne, które na przestrzeni dziejów udało się udomowić. Stanowiły i wciąż stanowią środek transportu, pomagały w wykonywaniu trudnych fizycznie prac, a także brały udział w niezwykle popularnych niegdyś wyścigach. Istnieje około dwustu ras koni, które są zróżnicowane pod względem budowy ciała oraz charakteru. Niezmienna pozostaje jednak dieta.

Co znajduje się w diecie koni?

Nie ma co do tego wątpliwości, że podstawą diety konia są przede wszystkim produkty roślinne. Należą do nich głównie siano, sieczki, sianokiszonki oraz słoma. To właśnie dzięki tym składnikom dostarczamy koniom wielu niezbędnych wartości odżywczych, które korzystnie wpływają nie tylko na zdrowie, ale i aspekty behawioralne. Warto zadbać również o tak zwane spowalniacze jedzenia w postaci siatek i paśników. To za ich sprawą konie jedzą znacznie wolniej, a dokładne przeżywanie pokarmu wpływa korzystnie na pracę jelit. Stały dostęp do jedzenia jest w przypadku koni kwestią esencjonalną, bo to właśnie pokarm pozwala na skuteczną neutralizację soków trawiennych.

Bardzo ważnym jest również, aby jedzenie było odpowiednio porcjonowane, gdyż zbyt duże ilości nie sprzyjają zdrowiu zwierzęcia. Znacznie lepiej sprawdza się w tym wypadku zasada mówiąca o mniejszych, ale częstszych posiłkach. Znaczenie ma również jakość paszy. Nie należy sięgać po najtańsze odpowiedniki lub pokarm wątpliwej jakości czy świeżości. Taka pasza może zaszkodzić zwierzęciu. Zaszkodzić mogą również drastyczne zmiany. Przerzucając się na inny rodzaj pokarmu, należy wprowadzać tego rodzaju zmiany stopniowo. Drastyczne posunięcia również mogą być szkodliwe.

Owoce i warzywa – urozmaicenie diety, choć w niewielkich ilościach

Uzupełnieniem i urozmaiceniem końskiej diety są świeże warzywa i owoce. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rarytasy są w tym przypadku dozwolone. Warto regularnie podawać koniom świeżą marchew oraz buraki. To warzywa będące skarbnicą cennych minerałów, a także przysmaki, za którymi konie szczególnie przepadają. Dobrym pomysłem będzie także seler czy sałata. Dietę można również urozmaicić, podając koniom dynię czy nać rozmaitych warzyw.

Ze względów zdrowotnych nie należy jednak konia częstować brukselkami, cebulą czy kapustą. Należy również unikać roślin strączkowych, ziemniaków oraz kalafiora. Konie chętnie sięgają także po owoce. Do największych przysmaków, które można śmiało koniom podawać należą brzoskwinie, arbuz, melony, winogrona, jaogdy, wiśnie i czereśnie. Pod żadnym pozorem nie należy jednak podawać koniom cytrusów, gdyż mogą one spowodować niebezpieczne zakwaszenie organizmu i tym samym zaburzyć równowagę kwasowo-zasadową.

Czy koń może jeść mięso?

Układ trawienny konia jest przystosowany do trawienia pokarmu roślinnego. Jedzenie w takiej formie jest dla tych zwierząt najbezpieczniejszą formą dostarczania niezbędnych składników odżwyczych. Niektórzy hodowcy decydują się jednak na urozmaicenie diety niewielkimi ilościami mięsa lub ryb. Należy jednak pamiętać, że takie rarytasy nie powinny stanowić regularnego i stałego elementu diety konia, bo w zbyt dużych ilościach może niekorzystnie wpłynąć na jego zdrowie.

Czego koń nie może jeść?

W trosce o dobrą formę konia, świetne samopoczucie i nienaganne zdrowie należy podawać mu przede wszystkim dobrej jakości paszę. Nie należy eksperymentować bez niezbędnej wiedzy, gdyż podawanie nieodpowiedniego pokarmu może być dla zwierzęcia bardzo niebezpieczne. Należy unikać trujących ziół oraz owoców, których świeżość jest dosyć wątpliwa. Zepsute owoce czy warzywa są dla koni szkodliwe. Z pewnością należy unikać bukszpanu, skrzypu bagiennego, konwalii majowej czy cisu. Należy również zadbać o to, by koń nie miał dostępu do takich roślin jak wilczomlecz oraz zawilec gajowy.

Co zrobić, gdy koń przestaje jeść?

Podstawą diety konia jest siano z dodatkiem lucerny. Zwierzęta sięgają również po wybrane owoce i warzywa. Warto pamiętać, że potrzebują stałego dostępu do świeżej wody. Jest ona podstawą diety, a duże ilości wypijanej wody korzystnie wpływają na cały organizm. Co jednak zrobić, gdy koń traci apetyt? W gruncie rzeczy powodów takiej sytuacji może być mnóstwo. Czasem brak apetytu jest spowodowany nieświeżą paszą lub zmianami paszy, do której koń jeszcze nie zdołał się przyzwyczaić.

Nie należy jednak ignorować takich zachowań, ponieważ mogą one wynikać ze zgoła odmiennych powodów. Brak apetytu u konia może być spowodowany kwestiami stomatologicznymi. Zaniedbane uzębienie i tym samym dokuczliwy ból mogą sprawić, że koń będzie znacznie mniej chętnie sięgał po pokarm. Warto zatem monitorować bezustannie swojego pupila oraz jego zachowanie, a także regularnie korzystać z usług weterynarza.

Hodowcy koni powinni również wziać pod uwagę wiek oraz stan zdrowia konia. Indywidualne podejście pozwoli skonstruować zrównoważoną dietę, która będzie dostosowana do konia pod każdym możliwym względem. To niezwykle ważna kwestia, którą trzeba uwzględnić zarówno przy wyborze odpowiedniej paszy, jak i elementów uzupełniających pełnowartościową dietę.