You are currently viewing Co jedzą koniki polne? Ich podstawowa dieta
Foto - Pixabay

Konik polny to owad należący do rzędu prostoskrzydłych. Odznacza się charakterystyczną budową ciała, pozwalającą mu na wykonywanie dosyć dalekich skoków, a w polskiej kulturze uznawany jest za symbol wyjątkowej lekkomyślności. Czym żywią się te owady?

Podstawowa dieta żywieniowa koników polnych

Koniki polne bardzo często w Polsce są uznawane za owady wyrządzające pokaźne szkody. Wynika to przede wszystkim z ich potrzeb żywieniowych. Podstawą diety konika polnego jest przede wszystkim soczysta trawa oraz liście, aczkolwiek uwielbiają również różnego rodzaju zboża, które dostarzają im niezbędnych wartości odżywczych. Zaliczają się do tak zwanych polifagów, a zatem mogą pozwolić sobie na wielką dowolność w zakresie pożywienia. Uwielbiają właściwie wszelkiego rodzaju rośliny. Warto dodać, że na świecie istnieje niespełna siedem tysięcy gatunków koników polnych. Niektóre z nich sięgają po zupełnie inny pokarm, a sama dieta jest w pełni uzależniona od położenia geograficznego.

Czy koniki polne jedzą owoce?

Owoce nie stanowią elementu diety da wiekszości koników polnych. Mówiąc wprost, są dla tych wyjątkowych owadów całkowicie zbędne. Warto jednak pamiętać, że istnieją elementy owoców, po które koniki polne z chęcią sięgną. Do takowych należą przede wszystkim pestki dyni oraz pestki arbuza. Nie należy jednocześnie zapominać o tym, że na świecie znajdziemy gatunki koników polnych o charakterze wszystkożernym. W takich sytuacjach zarówno pestki, jak i owoce stanowią nie lada rarytas.

Czy w diecie koników polnych pojawia się mięso?

Mięso zdecydowanie nie należy do pokarmu, po który konik polny będzie z chęcią sięgał. Zwłaszcza koniki polne zamieszkujące tereny Polski nie będą zachwycone takim jedzeniem, ponieważ ich układ pokarmowy jest przystosowany przede wszystkim do trawienia pokarmu roślinnego. Warto jednak pamiętać, że istnieją gatunki owadożerne. W takich sytuacjach głównym pożywieniem lub jedynie uzupełnieniem roślinnej diety będą znacznie mniejsze owady. Takie koniki polne chętnie polują na muchy, muchówki oraz ćmy. Żywią się także małymi larwami, które stanowią dla nich dosyć cenne źródło białka i błonnika.

Czym karmić hodowlane koniki polne?

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że hodowanie koników polnych nie jest zbyt dobrym pomysłem. W terraryjnych warunkach znacznie lepiej radzi sobie szarańcza. Zdarzają się jednak osoby, które pragną cieszyć się konikami polnymi we własnym domu lub ogrodzie. W takich sytuacjach należy pamiętać o dostarczaniu pokarmu, który jest dostosowany do fizycznych możliwości tych wyjątkowych owadów. Elementem podstawowej diety będą rośliny, którymi te owady żywią się w warunkach naturalnych. Bardzo chętnie sięgają po różnego rodzaju trawy oraz zioła. Uwielbiają liście, ale nie pogardzą również pędami. Niektóre koniki polne żywią się także płatkami kwiatów. Z pewnością nie pogardzą zbożem, które stanowi dla nich bardzo dobre źródło niezbędnych wartości odżywczych.

Czym odżywia się największy konik polny na świecie?

Macrolyristes corporalis to konik polny zamieszkujący tereny Malezji. Uznawany jest za jednego z największych koników polnych na świecie. Długość całkowita dorosłego osobnika może przekraczać nawet 15cm. Tego rodzaju koniki polne również bardzo chętnie sięgają po pokarm roślinny. W ich diecie znajdują się wszelkiego rodzaju trawy i liście. Ze względu na gabaryty oraz fakt, że lubią kulinarne urozmaicenia, pozwalają sobie również na polowanie na mniejsze owady. Jednocześnie warto dodać, że choć są duże, to jednak nie stanowią żadnego zagrożenia dla człowieka. Unikają kontaktu i są dość płochliwe, choć w Malezji cieszą się mianem nie lada atrakcji.

Czego boją się koniki polne i czego nie mogą jeść?

W pewnych kręgach koniki polne są traktowane wyłącznie jako szkodniki, które mogą stanowić zagrożenie dla pól uprawnych i roślin znajdujących się w naszych ogrodach. Warto zatem wiedzieć, że istnieje sporo naturalnych sposobów na przepędzenie ciekawskich i żarłocznych koników polnych z naszego terytorium. Doskonałym sposobem są mieszanki na bazie wody i octu. Intensywny kwaśny zapach działa na koniki polne odstraszająco i sprawia, że będą unikały konkretnych miejsc, w których taka mieszanka się pojawiła. Świetnym sposobem na odstraszenie konika polnego są także rozgniecione ząbki czosnku. I w tym przypadku ostry i charakterystyczny zapach zadziała na nie odstręczająco. Niektórzy właśnie takimi mieszankami smarują swoje rośliny, co stanowi dla nich dodatkowe zabezpieczenie. Możemy mieć bowiem pewność, że liście posmarowane wodą z octem lub czonskiem nie padną ofiarą wydłodniałych koników polnych. Gatunki wszystkożerne będą próbowały wszystkiego, co znajdzie się na ich drodze. Warto pamiętać, by nie zostawiać odpadków w miejscach, w których mogą się znajdować. Jakiekolwiek przetworzone jedzenie lub słone przekąski mogą bardzo zaszkodzić tym owadom. Nie powinny również sięgać po słodycze w żadnej formie.