Kosy to bardzo piękne ptaszki, które przeważnie same dbają o to, by być dobrze odżywione. Pomimo tego, człowiek nie jest zwolniony z odpowiedzialności za dokarmianie ptactwa i może przez niewielki wysiłek pomóc tym stworzonkom. Warto bliżej zapoznać się z tym, co jedzą kosy i o tym powiemy sobie więcej w naszym artykule.
Co jedzą ptaki – kosy?
To dość ważne pytanie, ponieważ trzeba wiedzieć, że kosy można spotkać naszym kraju również zimą. Nie wszystkie odlatują do ciepłych krajów, a jeżeli już się na ten krok decydują, to przeważnie zostają w południowych rejonach Starego Kontynentu. Zacznijmy od tego, że kosy są wszystkożerne, więc nie trzeba się zastanawiać czy ich organizm toleruje ten, czy inny produkt. Na pewno można je zauważyć w ogrodach, z których wydziobują dżdżownice, ślimaki i inne robactwo. Tak więc gdy przekopujemy ogródki, to oczekujmy tego, że kosy się w końcu pojawią i tam, pomagając nam często w nierównej walce z robakami i insektami.
Kosy odżywiają się również owocami i preferują jarzębinę, czarny bez, a zimą bardzo lubią liście bluszczu, co może być nie lada niespodzianką. Nie pogardzą również jabłkami, jednak zdecydowanie bardziej wolą mięso niż owoce, których przecież nie brakuje na naszych ogrodach czy działkach. Na pewno nie można ich traktować jako szkodników, które są przeszkodą dla naszych upraw, a raczej jako sprzymierzeńca.
Jak pomóc w odżywianiu kosów?
Nie ma co ukrywać, że kosy są jednymi z piękniejszymi ptaków, które można zobaczyć w naszym kraju. Wspomnieliśmy już, że jako ludzie również jesteśmy za nie odpowiedzialni i można w bardzo prosty sposób pomóc im w tym, aby dobrze się czuły w naszym otoczeniu. Chodzi nam o karmniki dla ptaków, gdzie będą mogły sobie spokojnie spędzać czas, ale też będziemy mogli na własną rękę je dokarmiać. Nie trzeba im dawać żadnej karmy, ale wystarczą drobnostki jak jabłka czy inne owoce. Jeżeli mamy je na swoich działkach, to chętnie podzielmy się nimi z kosami.
Budowa karmników jest o tyle pożyteczna, że w ten sposób możemy sami zadbać o naturę, jak również uczyć młode pokolenie pięknego zwyczaju, jakim jest budowanie karmników. Wykładanie tam drobnych rzeczy jak owoce sprawi, że przedłużymy na kolejne pokolenia troskę o te piękne ptaki. Pamiętajcie, że kosy mogą swoje gniazda zakładać na zgliszczach, a jeżeli są na drzewach, to raczej pojawiają się tam dość nisko. Przeważnie są one stworzone z gałęzi, trawy czy mchu.
Przygotowanie posiłków dla kosów na własną rękę
Budowa karmników i dawanie im drobnostek to już ogromna pomoc, ale nie zmienia to faktu, że można zrobić znacznie więcej dla nich. Nie chcemy wam mówić, że koniecznie powinniście się zastosować do tych rad, jeżeli jednak nie macie jabłek, a chcecie im pomóc, to pamiętajcie, żeby dawać im te produkty, które nie są przetworzone! Mogą być to makarony oraz inne zboża, ale pamiętajcie, że nie mogą być to produkty, które pęcznieją w żołądku. Jeżeli więc w naszym półkach zalegają takie produkty, to jak najbardziej warto wrzucić je do takich karmników – gwarantujemy wam, że znikną bardzo szybko!
W sklepach wszelkie produkty, które mogą jeść kosy jak słonecznik, pestki dyni, orzechy czy nawet mieszanki zbóż znajdziecie bardzo łatwo. Ogromnym przysmakiem dla kosów jest słonina, którą kochają się zajadać. Tutaj trzeba być jednak uważnym, żeby nie leżała dłużej niż 2-3 tygodnie, gdyż może bardziej zaszkodzić niż pomóc ptakom. Jeżeli już dajemy kosom owoce, to pamiętajmy, żeby nie były one suszone i w dużych ilościach, ponieważ podobnie jak ze słoniną, efekt może być odwrotny do zamierzonego.
Czym nie wolno karmić kosów?
Często wśród niektórych panuje przekonanie, że kosom i innym ptakom można dawać wszystko, a one i tak to zjedzą. Nawet jeżeli zjedzą, to nie oznacza, że jest to dla nich pożyteczne. Podobnie jest z człowiekiem, który jednak może sam wybrać, co jest dla niego dobre, a co nie. Taki sposób odżywiania przyniesie wiele szkód. Gdybyście chcieli wiedzieć, czego nie wolno dawać kosom, to na pewno nie mogą być to orzechy solone, słonej słoniny i wszelkich słonych produktów. Powód jest bardzo prosty, zimą dostęp do wody pitnej jest dla kosów mocno utrudniony i chcąc dbać o naturę jak najlepiej, to unikajmy tych produktów.
To nie koniec produktów, których nie wolno dawać kosom. Nie rzucajmy im również ugotowanych roślin strączkowych czy starego chleba. Wierzymy, że będziecie na tyle rozsądni, że nie popełnicie takich błędów.