You are currently viewing Co jedzą kuny: jaki wpływ na dietę kuny ma pora roku?

Kuny to bardzo zwinne i naprawdę urocze zwierzątka. Choć bywają szkodliwe, wiele osób chętnie oddaje się ich obserwacji. Warto byłoby więc pogłębić swoją wiedzę na ich temat i dowiedzieć się, co właściwie jedzą kuny.

Kuna – najważniejsze informacje

Kuny domowe występują dosyć powszechnie na terenie całej Polski. Nie da się ukryć, że wyjątkowo upodobały one sobie miejsca, które znajdują się blisko człowieka. Kuny można spotkać nie tylko na wsiach, ale i w miastach, a nawet w ich centrach. Dla kuny najbardziej typowe jest brązowe futerko oraz króciutkie nóżki. Tym co wyjątkowo wyróżnia tego niewielkiego zwierzaka jest też biała plama, która znajduje się pod pyszczkiem kuny domowej.

Jaki wpływ na dietę kuny ma pora roku?

Co dość ciekawe, na dietę kuny domowej pewien wpływ może mieć pora roku. Nietrudno zgadnąć, że największe kłopoty ze znalezieniem pożywienia kuna domowa będzie miała późną jesienią, a także zimą. Zwierzę to bardzo dobrze przystosowało się jednak do trudnych warunków. Jest zatem wszystkożerne i nie gardzi zarówno produktami pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Wiosną i latem, gdy warunki pogodowe należą raczej do tych sprzyjających, kuna domowa o wiele chętniej i częściej sięga po produkty roślinne.

Będą to zatem różnego rodzaju owoce i inne fragmenty roślin. Jesienią i zimą, kuna domowa będzie potrzebowała jedzenia tłustszego i bardziej obfitującego w kalorie. Wydaje się więc, że częściej będzie polowała na różnego rodzaju gryzonie. Co dość interesujące, kuny domowe w okresie jesiennym oraz zimowym nie stronią od ludzkich siedzib. Wyjątkowo wypatrują one różnego rodzaju odpadków i resztek pożywienia. Jeśli obserwuje się te zwierzęta niedaleko swojego domu, warto pilnować swojego ptactwa hodowlanego. Dobrym pomysłem mogą okazać się też odwiedziny w markecie z artykułami ogrodniczo-budowlanymi. Można zakupić tam różnego rodzaju produkty, które są w stanie odstraszać kuny domowe.

Co zazwyczaj spożywają kuny?

Nie da się udzielić prostej i jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, co właściwie spożywa kuna domowa. Okazuje się bowiem, że dieta tych zwierzaków jest dość różnorodna. Kunę bez wątpienia można zaliczyć do grona drapieżników. Nie poluje ona jednak na jakieś duże gatunki. Zazwyczaj decyduje się ona na te mniejsze. Zwinne kuny domowe świetnie radzą sobie z polowaniem na takie gatunki zwierząt jak chociażby nornice, wiewiórki, myszy czy szczury. Kuna bardzo chętnie skonsumuje też niektóre ptaki. Na tym nie koniec. Zwierzę to zje także ptasie jaja, jak również żaby i niektóre gatunki węży. Nie da się zatem ukryć, że kuny domowe najchętniej stawiają na pokarmy mięsne. Nie oznacza to jednak, że nie są one w stanie spożywać żadnych roślin.

Jakie rośliny jedzą kuny domowe?

Jak już zaznaczono wyżej, kuny domowe są również w stanie skonsumować rośliny. Z chęcią sięgają one po rozmaite gatunki owoców. Mowa tu chociażby o winogronach, jabłkach, wiśniach, gruszkach czy o morwie. Zwierzęta te nierzadko sięgają też po osnówki cisu. Co dość ciekawe, kuna domowa nierzadko sięga także po resztki znajdujące się w śmietniskach czy w pobliżu siedzib ludzkich. Uważa się, że odpadki znajdujące się niedaleko domostw są w stanie przyciągać te zwierzęta. Warto byłoby więc unikać bałaganu w pobliżu swojego domu. Kuny domowe mogą bowiem zaatakować kury, a także inne ptactwo hodowlane. Mowa tu chociażby o perliczkach czy też o kaczkach. Niestety, kuna może także przegryźć kable w samochodzie, dlatego lepiej zamykać samochód w garażu, jeżeli to w ogóle jest możliwe.

Dlaczego nie warto dokarmiać kun domowych?

Mimo, że kuny domowe to naprawdę urocze zwierzęta, lepiej będzie ich nie dokarmiać. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że kuny są mimo wszystko drapieżnikami. Dokarmianie ich może zatem doprowadzić do mniej lub bardziej przykrych następstw. Jak wspomniano wyżej, kuna domowa jest w stanie uszkodzić samochód, co może narazić nas na niebezpieczeństwo wypadku, a także na koszty finansowe. Problematyczne mogą być też ataki na ptactwo hodowlane.

Na tym jednak nie koniec. Kuna domowa, wbrew swojej nazwie, jest zwierzęciem dzikim, żyjącym na wolności. Zazwyczaj ucieka na widok człowieka, ale w skrajnych przypadkach może wykazywać skłonności do ataku. Ryzyko zaatakowania przez kunę domową występuje na przykład wtedy, gdy podejmie się próbę odgonienia zwierzęcia od kur, na które próbuje zapolować. Kuna będzie agresywna także wtedy, gdy człowiek znajdzie się zbyt blisko niej. Nietrudno o to, jeśli zwierzę zostanie zatrzaśnięte w drewutni, do której potem wejdzie człowiek. Zwierzę może wówczas nie tylko zadrapać skórę, ale i pogryźć człowieka. Trzeba pamiętać o tym, że niekiedy kuna może być zarażona wścieklizną.