Małe kotki to wyjątkowe urocze stworzenia. Na wczesnym etapie życia są całkowicie uzależnione od mamy i opiekunów, a sposób żywienia stanowi dla nich najważniejszy element na drodze do prawidłowego rozwoju. Czym odżywiają się małe koty?
Podstawowa dieta małych kotków
Tuż po urodzeniu małe kotki powinny żywić się wyłącznie mlekiem matki. Taki pokarm towarzyszy im właściwie od dwóch do czterech tygodni życia. Jest skarbnicą wielu cennych minerałów i wartości niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Bardzo często zdarza się jednak, że mały kociak został osierocony lub matka jest nosicielką niebezpiecznych wirusów, które mogą bardzo poważnie zaszkodzić maluchom.
W takich sytuacjach koniecznością jest samodzielne przygotowanie pokarmu dla kotków, które na tym etapie życia nie mają jeszcze zbyt dobrze wykształconego układu pokarmowego i w związku z tym nie są w stanie przyjmować stałych pokarmów.
Prawidłowy rozwój kotów w dużej mierze zależy od ilości tauryny znajdującej się w pokarmie. Ten wyjątkowy aminokwas wchodzi w skład białek i jest jednym z najbardziej kluczowych elementów w diecie każdego kota.
Małe kotki można karmić mlekiem zastępczym lub zdecydować się na przygotowywanie specjalnych mięsnych wywarów, które również posiadają cenne aminokwasy. Ugotowane buliony można bez problemu mieszać z zastępczym mlekiem, co znacząco podniesie wartość całej substancji.
W pierwszych tygodniach życia kotki powinny być karmione mniej więcej co trzy godziny. Porcje jedzenia z kolei nie powinny przekraczać kilkunastu mililitrów. Dawkowania należy bezwzględnie pilnować, ponieważ na ogół maluchy nie znają umiaru i będą próbowały spałaszować każdą ilość, bez względu na stan żołądka.
Jedzenie po pierwszych tygodniach życia
Niespełna cztery tygodnie po narodzeniu można w dietkę kotka zacząć wprowadzać nieco bardziej stałe pokarmy. Wielu ekspertów uważa, że im szybciej zdecydujemy się na wprowadzanie takich stopniowych zmian, tym szybciej przewód pokarmowy się rozwinie, a kotek oswoi z nowym rodzajem jedzenia.
Na samym początku warto podawać kotkom niewielkie porcje mielonej wołowiny. Można również skusić się na specjalne gotowe karmy, które powstają z myślą o małych kotkach przechodzących stopniowo na stały pokarm. Tego rodzaju karmy odznaczają się nieco płynną konsystencją, choć posiadają również stałe elementy. Cieszą się również dużą zawartością niezbędnych wartości odżywczych, co na tym etapie życia kotka ma niebywale duży wpływ na prawidłowy rozwój oraz dobre samopoczucie.
Dobrym pomysłem są także kaszki dla dzieci z domieszką mięsną, choć w takich przypadkach należy porcje żywieniowe doprawić mieszankami witaminowymi. W sklepach zoologicznych lub u weterynarza bez najmniejszego problemu dostaniemy specjalne preparaty, które zadbają o odpowiednią zawartość wapnia oraz fosforu.
Ryby w diecie małego kota
Kolejnym etapem wprowadzania urozmaicenia w diecie małego kota są oczywiście ryby. Faktem jest, że te w wersji surowej zawsze są lepszym wyborem, aczkolwiek eksperci zalecają unikania takich rozwiązań ze względu na możliwość występowania rozmaitych pasożytów.
Rybę należy wobec tego ugotować i odpowiednio rozdrobnić przed podaniem. Należy się także upewnić, że w drobnych kawałkach nie ma żadnych ości. Gotowaną rybę podajemy bez żadnych przypraw oraz soli. Tego rodzaju dodatki stanowią dla kotków żadnych walorów smakowych, a mogą im tylko zaszkodzić.
Wapń w diecie małego kotka
Wapń jest dla małych kotów niezwykle ważnym elementem. Ma wielki wpływ na prawidłowy rozwój układu kostnego, a zatem nie może go zabraknąć w diecie małego kociaka. Doskonałym sposobem na dostarczanie wapnia będzie podawanie niewielkich porcji białego sera. Kotki zdecydowanie przepadają za taką formą przekąski, a jest ona również niezwykle cenna z perspektywy maluchów.
O czym należy pamiętać?
Opieka nad małymi kotkami to niezwykle odpowiedzialne zadanie, które wymaga od właściciela odpowiedniego przygotowania i pewnej wiedzy merytorycznej. Osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z małymi kotkami powinny skonsultować się z weterynarzem, by przypadkowo nie zaszkodzić maluchom. Małe kotki są łakomczuchami i na ogół jedzą do utraty tchu. Złe dawkowanie jedzenia może im wobec tego bardzo zaszkodzić. Należy również pamiętać o tym, że kotom w ogóle nie powinno się podawać krowiego mleka.
Choć utarło się przekonanie, że to najbardziej doceniany rarytas w diecie kota, to jednak może on doprowadzać do dokuczliwych biegunek i bólu brzucha. Pod żadnym pozorem nie należy małym kotkom podawać karmy dedykowanej starszym osobnikom ani żadnych przetworzonych produktów. Na wczesnym etapie życia przewód pokarmowy jest niezwykle delikatny i nie w pełni rozwinięty.
Przechodzenie z pokarmu płynnego na stały powinno wobec tego przebiegać stopniowo i według zaleceń weterynarza. Dieta powinna być uzupełniona w elementy wyposażone w wapń oraz wszystkie niezbędne witaminy oraz minerały. Tylko w ten sposób zapewnimy maluchom prawidłowy rozwój.