You are currently viewing Co jedzą małpy? Odkryj, czym żywią się nasi leśni kuzyni
foto - Unsplash

Na świecie istnieje nieco ponad dwieście gatunków małp, które rozróżnia się na wąskonose oraz szerokonose. Najmniejsza małpa świata mieści się w ludzkiej dłoni, a goryl potrafi osiągnąć wagę ponad dwustu kilogramów i znacząco przewyższać człowieka pod względem wzrostu. Te wyjątkowe zwierzęta odznaczają się wyjątkową inteligencją i potrafią tworzyć prawdziwe relacje zarówno z przedstawicielami swojego gatunku, jak i człowiekiem. Czym się żywią?

Dieta żywieniowa małp

Małpy żyją na wielu kontynentach, a ich dieta w pewnym sensie uzależniona jest od szerokości geograficznej i dostępności poszczególnych przysmaków. Utarło się silne przekonanie, że małpy to zwierzęta, które najchętniej sięgają po świeże banany. Jest to jednak dosyć stereotypowe podejście i tylko w pewnym sensie zgadza się z rzeczywistością. Tak naprawdę podstawą diety żywieniową diety małp są przede wszystkim liście wybranych roślin.

Precyzyjna dieta jest jednak ściśle związana z poszczególnymi gatunkami i może znacząco się różnić. Wiele małp sięga również po korzenie roślin, kłącza, bulwy oraz nasiona. Zróżnicowany jadłospis wynika również z faktu, iż małpy należą do grona zwierząt wszystkożernych i z braku laku są w stanie sięgać po różnorodny dostępny pokarm, który pozwoli im zniwelować głód.

Owoce w diecie małp

Niektóre gatunki małp sięgają po kilkadziesiąt gatunków owoców w ciągu dnia. Nie ma co do tego wątpliwości, że tego rodzaju słodkie przekąski stanowią dla większości małp istotny element żywienia i przy okazji źródło wartościowych witamin oraz minerałów. Zdecydowanie uwielbiają słodkie banany, aczkolwiek równie chętnie sięgają po soczyste jabłka i gruszki. Takie rarytasy pojawiają się jednak w przypadku małp średniej wielkości. Uwielbiają one także brzoskwinie, morele, arbuzy oraz owoce jagodowe. Bardzo chętnie sięgają po świeże ananasy oraz owoce tropikalne.

Jakie warzywa jedzą małpy?

Zróżnicowana dieta to w przypadku wiekszości małp klucz do niezawodnego zdrowia, dobrego samopoczucia i prawidłowego rozwoju. W związku z powyższym w standardowej diecie nie może zabraknąć również świeżych warzyw. Małpy bardzo chętnie sięgają po chrupiącą marchew, seler oraz pietruszkę. Uwielbiają paprykę i cukinię, ale nie pogardzą również kapustą pekińską i surowymi liśćmi szpinaku. Warzywne rarytasy są dla małp wspaniałym uzupełnieniem zbilnsowanej diety. Dostarczają cennych witamin i minerałów odpowiedzialnych za świetną kondycję.

Czy małpy jedzą mięso?

W diecie większości małp mięso pojawia się stosunkowo rzadko, aczkolwiek jest świetnym źródłem białka i zdecydowanie smakuje tym wyjątkowym zwierzętom. Małpy żyjące na wolności na ogół sięgają po mięso w krytycznych sytuacjach, gdy pozyskanie roślinnego pokarmu staje się niemożliwe. Wówczas polują na niewielkie ssaki i kręgowce. Ich zwinność pozwala im również odnosić sukcesy w pogoni za małymi gryzoniami.

Małpy żyjące w ogrodach zoologicznych nie muszą się fatygować i na ogół otrzymują gotowane porcje mięsa w umiarkowanych ilościach, dzięki czemu organizm otrzymuje zastrzyk cennych wartości odżywczych. W diecie małp bardzo często pojawiają się również niewielkie owady. Zajadają się przede wszystkim mrówkami oraz termitami, choć nie pogardzą również innymi przekąskami tego rodzaju.

Czym karmione są małpy w ogrodach zoologicznych?

Nie ma co do tego wątpliowści, że w przypadku małp zróżnicowana dieta to klucz do sukcesu. Małpy żyjące na wolności są zmuszone do samodzielnego pozyskiwania pokarmu, co w praktyce oznacza, że nie zawsze mogą zapewnić sobie różnorodność w tym zakresie. W ogrodach zoologicznych znajdują się pod nadzorem doświadczonych opiekunów, co znacząco poprawia jakość ich diety.

Otrzymują zarówno liściaste rośliny, jak i warzywa oraz owoce w odpowiednich proporcjach. Sporadycznie dostają także kawałki gotowanego mięsa oraz specjalne granulaty z dużą zawartością zdrowych elementów. Warto wspomnieć, że chętnie sięgają również po pieczywo, kiełki, pędy i korzenie. W ich diecie pojawiają się również sery, orzechy czy jajka. Od czasu do czasu otrzymują również gotowany makaron oraz ryż. Można zatem śmiało powiedzieć, że ich dieta w dużej mierze przypomina jadłospis człowieka, choć w nieco zmodyfikowanej i specjalnie opracowanej formie.

Czego małpy nie mogą jeść?

Nawet w przypadku małp, których jadłospis bywa bardzo zbliżony do diety żywieniowej człowieka, znajdziemy produkty, po które nie powinniśmy sięgać. Należy pamiętać, że są to zwierzęta o bardzo niewybrednym podniebieniu i tak de facto poczęstują się wszystkim, co wpadnie w ich łapy. Zdecydowanie nie powinny być jednak częstowane słonymi przekąskami. Duża zawartość soli jest szkodliwa nie tylko dla zwierząt, ale i człowieka.

Regularne podawanie chipsów czy jakichkolwiek innych słonych przekąsek może w dłuższej perspektywie zaszkodzić małpom. Należy również unikać podawania słodyczy. W tym przypadku szkodliwa jest duża zawartość cukru. Nie powinny również sięgać po czekoladę, która dla większości zwierząt jest produktem toksycznym i zagrażającym dobremu zdrowiu.