You are currently viewing Co jedzą myszy? Jakie ziarna dla nich są odpowiednie 
Foto - Pixabay

Na świecie istnieje nieco ponad trzydzieści gatunków myszy. Te wyjątkowo inteligentne zwierzęta należą do rodziny myszowatych i żyją funkcjonują przede wszystkim na terenach pól uprawnych, aczkolwiek są również traktowane jako zwierzęta domowe. Czym się żywią?

Żywienie myszy

Myszy zaliczają się do grona gryzoni, które najchętniej sięgają po różnego rodzaju ziarna. Można śmiało powiedzieć, że stanowi ono podstawę, bez której gryzonie nie będą w stanie normalnie funkcjonować i prawidłowo się rozwijać. Najchętniej sięgają po żyto, pszenicę, proso oraz jęczmień i właśnie dlatego dzikie myszy najchętniej przebywają w pobliżu pól uprawnych. Takie pola stanowią dla nich niewyobrażalnie wielką spiżarkę, z której chętnie korzystają ku utrapieniu właścicieli.

Jakie ziarna dla myszy?

Myszy uwielbiają również sięgać po ziarna. Bardzo chętnie sięgają po nasiona słonecznika, aczkolwiek powinny być one serwowane w rozsądnych i umiarkowanych ilościach ze względu na dużą zawartość tłuszczu. Chętnie poczęstują się pestkami dyni. Wszelkie oleiste ziarna powinny być jednak zaledwie dodatkiem w zbilansowanej i zdrowej diecie.

Warzywa w diecie myszy

Myszy z ogromnym entuzjazmem podchodzą do wszelkiego rodzaju świeżych warzyw. Nie ma co do tego wątpliwości, że powinny one znajdować się w ich diecie. Dostarczają wielu cennych minerałów oraz witamin. Wspomagają prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu i jednocześnie wzmacniają odporność. Zdecydowanie warto podawać myszom świeżą marchew. Dostarcza witaminy C, K oraz cennych witamin z grupy B. Doskonałym wyborem będzie także cukinia pełna błonnika pokarmowego oraz takich minerałów jak magnez, żelazo i potas. Cukinia to także świetne źródło niezbędnych węglowodanów, które dostarczają zwierzętom energii. Myszy bardzo chętnie jedzą także dynię, pietruszkę oraz pomidora, choć bez zielonych części. Uwielbiają chrupać świeżą sałatę, ale świetnym przysmakiem są dla nich także brokuły.

Owoce w diecie myszy

Te wyjątkowe gryzonie równie chętnie będą sięgać po różnego rodzaju owoce. Warto wprowadzić taki element do diety żywieniowej, ponieważ owoce są nie tylko pyszną, ale i zdrową przekąską dla myszy. Dostarczają wielu ważnych wartości odżywczych, które korzystnie wpływają na pracę całego organizmu. Myszy bardzo lubią jeść jabłka i gruszki. Przed podaniem należy jednak usunąć gniazda nasienne. Uwielbiają świeże truskawki, maliny, agrest, kiwi oraz porzeczki.

Czy myszy jedzą mięso?

Myszy to zwierzęta zaliczane do grona wszystkożernych. Podawanie od czasu do czasu chudego gotowanego mięsa jest wręcz wskazane, ponieważ jest ono dla nich bardzo ważnym źródłem cennego białka. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością. Niewielkie kawałeczki gotowanego kurczaka bez dodatku soli powinno się podawać mniej więcej raz w tygodniu.

Nietypowe przekąski

W trosce o zdrowie myszy wielu hodowców urozmaica dietę żywieniową w taki sposób, aby mieć pewność, że pupil otrzymuje wszelkie niezbędne wartości odżywcze w odpowiednich proporcjach. Warto od czasu do czasu podać myszom odrobinę gotowanego ryżu, który jest świetnym źródłem węglowodanów, błonnika oraz tłuszczów wielonienasyconych. Uważa się, że dobrym pomysłem jest także serwowanie jednego jajka przepiórczego z rozdrobnioną skorupką. Dzięki temu mysz otrzyma porcję niezbędnych minerałów. Dobrym pomysłem są także świeże kiełki różnych warzyw, zioła, a także kawałeczki suchego chleba.

Czego myszy nie mogą jeść?

Mogłoby się wydawać, że zwierzętac wszystkożerne nie muszą przejmować się jakimikolwiek ograniczeniami w kwestii żywieniowej. Nic bardziej mylnego. Nawet takie łasuchy jak myszy muszą liczyć się z tym, że nie wszystkie produkty przysłużą się ich zdrowiu. Niektóre z nich mogą wręcz zaszkodzić i bardzo niekorzystnie wpłynąć na ich samopoczucie. Dla wiekszości gryzoni owoce cytrusowe mogą być problematyczne i mysz nie jest w tym przypadku żadnym wyjątkiem. Nie powinno się im serwować ani cytryny ani pomarańczy czy limonek.

Zdecydowanie należy unikać mleka. Myszy nie tolerują laktozy i już nawet niewielkie ilości mleka mogą niekorzystnie wpłynąć na procesy trawienne, doprowadzając do bolesnych biegunek. Choć badania naukowe dowiodły, że skład czekolady nie stanowi dla tych gryzoni większych problemów, to jednak podawanie słodyczy w jakiejkolwiek formie jest po prostu niewskazany. Do ciężkostrawnych produktów zalicza się także kapustę oraz fasolę. W trosce o dobre samopoczucie pupila należy tych produktów unikać.

O czym należy pamiętać w kwestii karmienia myszy?

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że myszy nie są zbyt wybredne w kwestii żywienia. Jedzą często i są niezwykle ciekawskie. Należy jednak pamiętać, że mysz będzie cieszyła się zachwycającym zdrowiem jedynie przy zbilansowanej i dobrze rozplanowanej diecie. Regularne mniejsze posiłki to znacznie lepszy pomysł niż brak jakiejkolwiek kontroli, który może doprowadzić do otyłości. Należy również pamiętać, że pokarm powinien być świeży, a pozostałe niezjedzone odpadki na bieżąco usuwane z klatki.