You are currently viewing Podstawowa dieta żywieniowa pandy: co jedzą pandy

Panda to ssak z rodziny niedźwiedziowatych i zwana jest również niedźwiedziem bambusowym. Znajdziemy ją przede wszystkim na terenach górskich łańcuchów Chińskiej Republiki Ludowej, aczkolwiek spotykane są również na terenie Indii oraz w Birmie. Czym się żywią?

Podstawowa dieta żywieniowa pandy

Pandy zostały sklasyfikowane jako zwierzęta mięsożerne, choć tak de facto po mięso sięgają niezwykle rzadko. W rzeczywistości lwią częścią ich diety są zarówno liście, jak i pędy bambusa. Z tego względu pandy bardzo często nazywane są niedźwiedziami bambusowymi. W młodych pędach bambusa znajduje się niemal wszystko, czego potrzebują do prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania organizmu. Zawierają one niezbędne białka, minerały, witaminy, krzemionkę oraz aminokwasy. Należy jednak pamiętać, że panda trawi zaledwie jedną czwartą spożywanego pokarmu, dlatego każdego dnia musi zjadać nawet do czterdziestu kilogramów bambusa. Warto również pamiętać, że szczęka pandy jest w pełni przystosowana do rozgniatania twardych pędów bambusa. W jej diecie znajdują się również inne zielone rośliny trawiaste.

Owoce w diecie pandy

Panda bardzo chętnie sięga po różnego rodzaju owoce. Jej szczególnym uznaniem cieszą się świeże jabłka, aczkolwiek nie pogardzi również gruszkami czy arbuzem. Świeże owoce stanowią doskonałe źródło konkretnych witamin oraz minerałów. Takie uzupełnienie diety jest wobec tego zalecane.

Warzywa w diecie pandy

Nie ma co do tego wątpliwości, że panda zalicza się do grona wybitnych łasuchów. Choć najchętniej sięga po ulubione liście i pędy bamnbusa, to jednak nie pogardzi również wybranymi warzywami. Uwielbia chrupać marchew, ale bardzo chętnie sięgnie także po grzyby. Pandy żyjące na wolności mają zdecydowanie mniejszą styczność z takimi rarytasami. Te żyjące w hodowlach lub ogrodach zoologicznych są jednak regularnie częstowane wybranymi warzywami, które dostarczają niedźwiedziom wielu cennych składników odżywczych.

Czy panda je mięso?

Utarło się przekonanie, że pandy do zwierzęta drapieżne. Takie przekonanie wynika jednak bardziej z budowy układu pokarmowego, który niczym nie różni się od układów pokarmowych drapieżników odżywiających się wyłącznie mięsem. Nie zmienia to jednak faktu, że te wyjątkowe zwierzęta najchętniej sięgają po pokarm roślinny. Małe gryzonie oraz ryby są wyjatkiem, którym nie pogardzą, gdy nadarzy się okazja, aczkolwiek nie stanowią podstawy żywieniowej.

Czym karmi się pandy hodowlane?

Dieta pand przebywających w hodowlach czy ogrodach zoologicznych nie różni się zbytnio od diety niedźwiedzi bambusowych przebywających na wolności. Podstawą jadłospisu są wobec tego soczyste liście bambusa oraz jego pędy. Opiekunowie podają podopiecznym również pędy innych roślin oraz orzechy, które stanowią dla zwierząt źródło bardzo cennych minerałów. Od czasu do czasu niedźwiedzie delektują się wybranymi owocami oraz warzywami. W niektórych hodowlach podaje się im również przekąski mięsne w postaci niewielkich gryzoni.

Ukochane rarytasy pand

Pandy posiadają kilka produktów, po które sięgają wyjątkowo ochoczo i nigdy nie odmiawiają kolejnych porcji. Jednym z takich rarytasów jest miód. Niedźwiedzie bambusowe wprost uwielbiają słodycze w takiej postaci. Z chęcią poczęstują się także kurzymi jajami.

Co jedzą małe pandy?

Maluchy tuż po urodzeniu znajdują się na diecie mlecznej. Ich jedynym pokarmem jest wówczas mleko matki. Dopiero po upływie około pięciu miesięcy młode sięgają po pierwsze liście bambusa i stopniowo zaczynają urozmaicać swoją dietę.

Co jest potrzebne w diecie pandy?

Można śmiało powiedzieć, że codzienność pandy zasadniczo kręci się wokół pozyskiwania jedzenia. Nie można się temu jednak dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że dorosły osobnik musi zjeść nieco ponad 30 kg każdego dnia, by spełnić dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Uwielbiają jeść i w trakcie tej czynności przypominają człowieka. Wynika to z dodatkowego szóstego palca, który pełni funkcję kciuka. Dzięki niemu pandy są w stanie sprawnie rozprawiać się z pozyskiwanym jedzeniem. Należy również pamiętać, że dieta pandy to również ogromne ilości niezbędnej wody. Szacuje się, że dorosły osobnik jest w stanie wypić nawet do 20l każdego dnia.

Czego pandy nie mogą jeść?

Pandy odżywiają się przede wszystkim pokarmem roślinnym, który dostarcza im niemal wszystkich niezbędnych elementów odżywczych. Nie należy wobec tego zmieniać ich diety, serwując posiłki, do których nie przywykły. Te wyjątkowe łasuchy z pewnością nie pogardzą różnego rodzaju przysmakami, aczkolwiek eksperymentowanie w tej materii może im poważnie zaszkodzić. Z pewnością nie powinno się ich częstować słonymi przekąskami w postaci chipsów czy krakersów. Należy również unikać produktów wysoce przetworzonych, gdyż układ pokarmowy tych zwierząt nie jest przyzwyczajony do trawienia takich treści. Dodatkowe i atrakcyjne z ludzkiej perspektywy przekąski są w diecie pandy po prostu zbędne i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Znacznie lepszym pomysłem będą świeże warzywa oraz owoce.