You are currently viewing Co jedzą raki? Czy można je karmić warzywami?
fot. Ilona Ivanova | Unsplash

Na terenie Polski można spotkać raptem cztery gatunki raków. Najpopularniejszym jest rak szlachetny, który odznacza się brunatnym ubarwieniem oraz rak błotny. Dwa pozostałe gatunki zostały sprowadzone z Ameryki Południowej. Mowa o raku pręgowatym oraz raku sygnałowym. Wszystkie raki są niezwykle wyczulone na wszelkie zanieczyszczenia w wodzie, dlatego często nazywane są mianem barometrów czystości wody. Czym żywią się te wyjątkowe zwierzęta?

Podstawowa dieta raków

Raki żyjące na wolności najchętniej przebywają na terenach znajdujących się w pobliżu wodnych zbiorników lub rzek. Prowadzą nocny tryb życia.

W ich podstawowej diecie znajduje się przede wszystkim wodna roślinność. Bardzo chętnie sięgają po moczarkę, słodkowodną roślinę z dużą zawartością wapnia.

W ich dziennym jadłospisie znajduje się także rogatek, rdest wodny oraz ramienica i glony.

Raki tak de facto oczyszczają zbiorniki wodne z rozkładających się resztek, co sprawia, że tak naprawdę pełnią bardzo ważną funkcję w ekosystemie.

Co jedzą raki hodowlane?

Ze względu na walory estetyczne raki coraz częściej są wybierane przez miłośników wodnych stworzeń, którzy chcą się cieszyć ich widokiem również we własnych czterech kątach. Osoby przymierzające się do zakupu raka powinny wiedzieć, że nie są to stworzenia o wybrednym podniebieniu.

Tak de facto będą chciały spałaszować wszystko, co znajdzie się w ich najbliższym otoczeniu. Nie oznacza to jednak, że nie należy zadbać o odpowiednią dietę tych wyjątkowych stworzeń.

Bardzo chętnie sięgają po różnego rodzaju glony, które rozrastają się w akwariach w niemal błyskawicznym tempie. Pod tym względem obecność raków jest wybawieniem, ponieważ automatycznie pozwolą pozbyć się mniej estetycznych elementów z akwarium. Odżywiają się także gromadzącymi się w akwarium bakteriami. W sklepach zoologicznych bez najmniejszego problemu znajdziemy gotowe karmy dla raków.

Przed ostatecznym wyborem warto jednak skonsultować się z ekspertem, który doradzi odpowiedni rodzaj do preferencji konkretnego gatunku. Dostępne są zarówno granulki, jak i suchy pokarm oraz różnego rodzaju pasty. Tego rodzaju pożywienie jest wyposażone w niezbędne składniki odżywcze, których rak będzie potrzebował do prawidłowego rozwoju oraz końskiego zdrowia.

Czy można raki karmić warzywami?

rak
fot. David Clode | Unsplash

Różnorodność w diecie raków jest niezwykle ważna. Tylko dzięki podawaniu zróżnicowanego pokarmu będziemy mieli pewność, że nasz pupil każdego dnia otrzymuje porcje rozmaitych składników odżywczych. Nie należy również zapominać o świeżych rarytasach, na które raki bardzo chętnie się skuszą. Doskonałym pomysłem będą świeże warzywa, które są źródłem cennych witamin. Od czasu do czasu można podawać rakom świeżą marchew, ogórki oraz szpinak. Nie pogardzą także groszkiem oraz świeżą sałatą. Tego rodzaju urozmaicenie pozwoli dostarczać rakom minerałów, które są podstawą dobrego samopoczucia i zdrowia.

Mięso w diecie raków

Nie ma co ukrywać, że mięso odgrywa w diecie raków bardzo ważną rolę. Jest źródłem białka i elementem, którego nie może zabraknąć w regularnym jadłospisie. Raki uwielbiają jeść surowe mięso. Doskonałym pomysłem będą kawałki wołowiny lub kurczaka. Należy jednak pamiętać, by mięso nie było w żaden sposób doprawiane. Świetnym rarytasem, który sprawi rakom ogromną przyjemność są także ryby oraz krewetki.

O czym należy pamiętać?

Raki z pewnością nie należą do zwierząt wybrednych. Są też dosyć dużymi łakomczuchami, które nie mają w zwyczaju odmawiać. Właśnie z tego względu po stronie opiekuna leży odpowiednie dawkowanie jedzenia. Tylko odpowiednio dobrane jedzenie serwowane we właściwy sposób jest przepisem na dobre zdrowie zwierzęcia.

Ilość pokarmu powinna być w pełni uzależniona od wielkości raka. Mniej doświadczeni opiekunowie powinni skonsultować się z ekspertem, który doradzi, w jaki sposób dawkować jedzenie swojemu pupilowi. Zbyt duża ilość jedzenia to gotowy przepis na zanieczyszczenie wody, w której przebywa rak, ponieważ zwierzę z pewnością będzie chciało schować zapasy. Należy wziąć pod uwagę także indywidualne preferencje poszczególnych raków.

Choć z reguły nie wybrzydzają, to jednak zdarza się, że o wiele chętniej sięgają po konkretne produkty. Podczas karmienia warto wobec tego obserwować zwierzę oraz jego reakcję. Tylko w ten sposób dowiemy się, czy wybrana karma spełnia oczekiwana pupila. Bardzo ważnym jest również regularne czyszczenie akwarium. Utarło się przekonanie, że raki doskonale „sprzątają” swoje miejsce zamieszkania. Nie oznacza to jednak, że akwarium nie powinno być regularnie oczyszczane z gromadzących się bakterii.

Czym nie wolno karmić raków?

Poszukując idealnej karmy dla raków należy skupić się przede wszystkim na produktach pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać im produktów z dużą zawartością pestycydów oraz metali ciężkich. Należy także unikać wszelkich przetworzonych produktów spożywczych, słonych oraz słonych przekąsek. Serwowane warzywa oraz mięso powinny być bardzo dokładnie umyte.