You are currently viewing Co jedzą kaczki domowe: ich dieta, czym karmić młode

Hodowla kaczek domowych cieszy się rosnącą popularnością, a optymalna i zbilansowana dieta jest kluczem do sukcesu w tym zakresie. Okazuje się, że wysokokaloryczna dieta dobrej jakości przyczynia się do produktywności jaj, ale i do tego, aby mięso kaczek było znacznie lepsze. Co powinny jeść kaczki domowe, a czym nie powinno się ich karmić?

Jak wygląda podstawowa dieta kaczek domowych?

Podstawowa dieta kaczek domowych powinna być urozmaicona i zapewniać im wiele różnych składników odżywczych, aby kaczki rozwijały się w prawidłowy sposób. Podstawą ich żywienia jest kasza zbożowa, ponieważ jest bogatym źródłem węglowodanów, witamin i soli mineralnych, bez których organizm kaczek nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Wśród składników, które kaczki bardzo chętnie jedzą i które zapewniają im energię znajdują się również kukurydza, pszenica, jęczmień, gotowany ryż czy płatki owsiane.

Właściciele kaczek powinni jednak pamiętać o tym, aby nie karmić zwierząt pełnym ziarnem, ponieważ jest ono zbyt obciążające dla ich przewodu pokarmowego. W skrajnych sytuacjach dieta składająca się w dużej mierze z pełnych ziaren może nawet doprowadzić do śmierci zwierząt. W okresie letnim za to doskonałym urozmaiceniem diety kaczek domowych będą owoce i warzywa.

Czym karmić młode kaczki?

Młode kaczki powinny otrzymywać zupełnie inne pożywienie niż dorosłe osobniki, ponieważ ich układ trawienny jest znacznie delikatniejszy. Powinno się je zacząć karmić dzień po dziobaniu, a wcześniej podawać im do picia tylko słaby roztwór manganu. W pierwszym tygodniu życia kaczuszka powinna być karmiona mniej więcej co trzy godziny, czyli od sześciu do siedmiu razy na dobę. Już po kilku dniach od narodzin można je wypuszczać z marką do przygotowanego zbiornika z karmą, a wówczas karmić je tylko cztery razy dziennie.

Czym karmić kaczki domowe zimą i latem?

Zima jest zdecydowanie najtrudniejszym okresem w roku pod tym względem, ponieważ kaczkom brakuje pożywienia zawierającego cenne dla ich organizmów witaminy. Dieta składa się wówczas głównie ze zbóż, mieszanek zbożowych oraz mokrych zacierów. Znakomitym dodatkiem będą wówczas gotowane ziemniaki, gotowana marchew, siano oraz mączka kostna. W okresie letnim dieta kaczek składa się w większej mierze z warzyw. Jeśli na podwórku znajduje się zbiornik wodny, to można z niego pozyskiwać również roślinność wodną, algi czy nawet mięczaki, którymi kaczki bardzo chętnie się żywią. Jeśli jednak kaczki domowe są non stop trzymane w zamknięciu, to muszą być dwa razy dziennie karmione mokrym zacierem i dwa razy dziennie suchą karmą zbożową.

Jakie warzywa jedzą kaczki domowe?

Kaczki domowe chętnie jedzą gotowane ziemniaki, gotowaną marchew i kukurydzę. Wśród warzyw, które można im podawać, znajdują się również biała kapusta. Bardzo ważne jest jednak to, aby wszystkie gotowane produkty gotować w wodzie bez dodatku soli ani żadnych innych przypraw. Podawany w niewielkich ilościach czosnek będzie ciekawym urozmaiceniem diety, ale kaczki nie powinny jeść cebuli.

Jakie owoce jedzą kaczki domowe?

W okresie wiosennym i letnim owoce stanowią bardzo ważny dodatek do diety kaczek domowych, ponieważ zapewniają im sporo witamin wpływających korzystnie na wiele procesów metabolicznych. Wśród owoców, za którymi kaczki szczególnie przepadają znajdują się na przykład jabłka, gruszki i śliwki. Wszystkie owoce muszą być jednak krojone na małe kawałki i pozbawione pestek oraz gniazd nasiennych. W przeciwnym razie owoce mogą być dla nich szkodliwe, a z większymi kawałkami po prostu sobie nie poradzą.

Co jeszcze mogą jeść kaczki domowe?

Raz na jakiś czas warto urozmaicić jadłospis kaczek gotowanymi jajkami. O wiele częściej w ich diecie powinny się za to znajdować mączkę rybną lub kostną, a także chwasty, liście czy nać. Zwierzęta te bardzo lubią otręby oraz płatki owsiane. Nie mniej ważne jest to, aby zawsze miały dostęp do świeżej wody, ponieważ niektóre z pokarmów po rozdrobnieniu mogą zatykać im przegrody nosowe czy też sklejać dzioby.

Czego nie powinny jeść kaczki domowe?

Lista produktów, których nie powinno się udostępniać kaczkom domowym, jest dość długa. Przede wszystkim kaczki nie mogą jeść niczego, co zawiera sól lub jest doprawione pikantnymi przyprawami. Błędem jest więc zostawianie dla kaczek wysokoprzetworzonych przekąsek, których nie zjedli domownicy. Naturalnie, kaczki z dużą dozą prawdopodobieństwa je zjedzą ale tego rodzaju dodatki mogą być dla nich szkodliwe. Ponadto kaczek nie wolno karmić chlebem, ponieważ podczas jego trawienia powstaje kwas chlebowy, który bardzo zakwasza układ trawienny ptaków. Zawarta w chlebie sól z kolei zaburza gospodarkę wodną organizmu i powoduje choroby, a w skrajnych sytuacjach nawet śmierć zwierząt. Nie można również karmić kaczek jedzeniem spleśniałym i nieświeżym.