Papugi to piękne i mądre ptaki, które mogą być świetnymi domowymi pupilami. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają odpowiedniej opieki. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o żywieniu i warunkach, jakie trzeba im zapewnić.
Dieta papug latem i zimą
Odpowiednie żywienie jest bardzo ważne dla zdrowia i samopoczucia papug, ma także niemały wpływ na prezencję ich piór. Niezależnie od tego, czy mowa o diecie letniej, czy też zimowej, w sprawdzonym sklepie zoologicznym można kupić dobrej jakości karmę dedykowaną tym zwierzętom. Pamiętaj jednak, aby nie wybierać pierwszej lepszej. Koniecznie dowiedz się, który produkt zawiera składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu Twojego pupila. Jeśli nie możesz zrobić tego samodzielnie, na pewno lekarz weterynarii specjalizujący się w kwestii papug udzieli Ci fachowej porady.
W jadłospisie papug powinny znaleźć się różnego rodzaju ziarna. Ptaki nie powinny pogardzić na przykład takimi jak owies, sorgo, siemię lniane, gryka, pszenica, nasiona słonecznika, czy też konopie. Niektóre papugi jak na przykład faliste nie pogardzą również sproszkowanymi owocami takimi jak papaja. W przypadku papug falistych warto także zwrócić uwagę na to, czy pokarm jest wzbogacony o olej lniany. Dodatek ten poprawia nie tylko smakowitość, ale także odżywczość, co jest bardzo ważne.
Papugi lubią także owoce i warzywa. Można podawać im na przykład rzodkiewki, brukselkę, cykorię, winogrona, banany. Nie powinny pogardzić również takimi jak kukurydza, jabłka, truskawki, czy też marchew.
Warto pamiętać, że chociaż wymagania papug dotyczące żywienia są podobne, mogą różnić się w zależności od gatunku. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie, dobre samopoczucie i wygląd swojego pupila, warto przed zaplanowaniem papuziej diety skontaktować się ze specjalistą, który może doradzić w tej ważnej kwestii.
Opieka nad papugą – to warto wiedzieć
Opieka nad papugą wymaga wiedzy i pewnego zaangażowania ze strony właściciela. Oto kilka ważnych kwestii, o których trzeba zawsze pamiętać:
Chociaż papugi mogą jeść naprawdę wiele rzeczy, nie wszystko jest dla nich dobre. Nie należy podawać im w większej ilości na przykład liści szczawiu i szpinaku, zawierają one bowiem większe ilości kwasu szczawiowego. W diecie papugi nie powinno być też winogron i rodzynek. Zawsze upewnij się, że to, czym chcesz poczęstować swojego skrzydlatego przyjaciela, nie jest dla niego szkodliwe.
Poza odpowiednim żywieniem ważne jest także nawodnienie. Dbaj o to, aby papuga miała zawsze swobodny dostęp do świeżej, czystej wody.
Każda papuga ma inny charakter. Niektóre z nich można oswoić łatwiej, a inne nieco trudniej. Warto zachować cierpliwość, nie zniechęcać się i unikać wykonywania gwałtownych ruchów przy papudze.
Jedną z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o opiekę nad papugą, jest oczywiście klatka. Jej rozmiar powinien być dostosowany do potrzeb wybranego gatunku. Bez wątpienia jednak im klatka jest większa, tym lepiej. Pamiętaj również, aby regularnie wypuszczać z niej papugę. Dzięki temu zaspokoi potrzebę ruchu. Przestrzeń, gdzie będzie przebywać poza klatką, powinna być przygotowana w taki sposób, aby papuga była bezpieczna.
W klatce papugi nie powinno zabraknąć różnego rodzaju zabawek, które nie pozwolą nudzić się Twojemu pupilowi. Dobrze sprawdzają się na przykład dzwoneczki lub huśtawki. Wszystko to, co potrzebne znajdziesz w stacjonarnym lub internetowym sklepie zoologicznym.
Klatkę papug należy sprzątać tak często, jak jest to możliwe. Generalne porządki warto przeprowadzać raz w miesiącu. Pamiętaj, że klatka nie powinna być brudna.
W klatce papugi nie powinno zabraknąć pojemnika z piaskiem. Jest bowiem potrzebny dla prawidłowego rozdrabniania pokarmu.
W sezonie grzewczym warto kontrolować temperaturę i wilgotność pomieszczenia, w którym przebywa papuga. W okresie letnim zaś szczególną uwagę zwróć na to, aby ptak nie był wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Jeśli wiesz, że może zdarzyć się tak, że nie zawsze będziesz mieć czas dla pupila, kup dwie papugi. Ptaki te źle znoszą bowiem samotność.
Chcesz mieć pewność, że papuga jest zdrowa i w dobrej formie? Jeśli tak, kup zwierzę z zarejestrowanej hodowli.
Ciekawostki o papugach
Oto garść ciekawostek o papugach:
1. Mniejsze papugi żyją średnio 20-25 lat, średnie do 30. Mianem długowiecznych papug określa się często Ary, które mogą żyć nawet 80 lat.
2. Na ziemi istnieje ponad 300 gatunków papug.
3. Większość papug wybiera jednego partnera na całe życie. W ich zalotach niezwykle ważny jest oczywiście taniec samca.
4. Papugi są niezwykle inteligentne. Warto wiedzieć, że potrafią nawet uczyć się na błędach i wyciągać wnioski.
5. Największy gatunek papugi, czyli Kakapo jest nielotem. To jeden z najrzadziej występujących ptaków. Dorosły samiec może ważyć nawet 4 kg.