You are currently viewing Co jedzą pszczoły? Czym żywią się larwy pszczoły? 
foto - Unsplash

Pszczoły nalężą do grupy owadów zapylających i znajdują się w obrębie nadrodziny Apoidea. Na świecie istnieje około dwudziestu tysięcy gatunków pszczół, a zamieszkują one wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy. Czym żywią się te wyjątkowe owady?

Podstawowa dieta żywieniowa pszczół

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że obecność pszczół jest niezwykle istotna z perspektywy całej naszej planety. To właśnie sukcesywne zapylanie roślin przez pszczoły sprawia, że właściwie zawdzięczamy im aż jedną trzecią spożywanej żywności. Nic zatam dziwnego w tym, iż są traktowane z należnym szacunkiem.

Rosnąca świadomość dotycząca ich obecności jest kluczowa, ponieważ gdyby nagle ich zabrakło, oznaczałoby to najpierw katastrofę ekologiczną, a następnie poważne problemy związane z produkcją żywności. Same pszczoły odżywiają się przede wszystkim nektarem oraz pyłkiem kwiatowym. Bardzo często można zaobserwować pszczoły pałaszujące dobrodziejstwa znajdujące się w kwiatach. Jednocześnie można zauważyć, że pszczoły w takich sytuacjach są niemal całkwowicie umorusane.

Pragnąc przetransportować bezpiecznie pyłek do ulu, pszczoły ugniatają go i umieszczają w specjalnym koszyczku znajdującym się w tylnych nogach, które dodatkowo są wyposażone w sztywne włoski utrzymujące pyłek. Właśnie dlatego bardzo często wyglądają, jakby posiadały dodatkowy bagaż w postaci żółtych elementów w kształcie jajka.

Czy pszczoły jedzą owoce?

Można śmiało powiedzieć, że to właśnie dzięki systematycznej pracy tych wspaniałych owadów mamy dostęp do owoców. Większość uprawnych roślin jest zapylana przez pszczoły, aczkolwiek nie oznacza to, że owady te z chęcią będą sięgały po owoce swojej pracy.

Słodkie przekąski w takiej formie zdecydowanie nie nalężą do ich ulubionych przekąsek. Mogą wzbudzać pewnego rodzaju zainteresowanie, aczkolwiek mając do wyboru kwiaty pełne nektaru i pyłku lub owoce, pszczoły z pewnością zdecydują się na pierwszy wariant. Zgoła inaczej prezentuje się sytuacja z owocami przejrzałymi lub lekko gnijącymi. Takiego rarytasu pszczoły najczęściej nie odpuszczą. Wynika to z faktu, iż posiadają aparat gębowy typu gryząco-ssącego, a puszczające soki owoce są dla nich znacznie wygodniejszym wariantem. Poza tym, pszczoły uwielbiają samą słodycz, a właśnie tym odznaczają się przejrzałe owoce.

Czy pszczoły jedzą mięso?

Mięso zdecydowanie nie należy do przekąsek, po które większość gatunków mogłaby z chęcią sięgnąć. W naturze jednak zawsze zdarzają się wyjątki potwierdzające regułę, a w tym przypadku będą nimi pszczoły sępowe. Na świecie opisano raptem trzy gatunki pszczół sępowych, które w przeciwieństwie do reszty nie żywią się pokarmem roślinnym. W ich centrum zainteresowania znajduje się przede wszystkim padlina. Gnijące mięso stanowi dla takich pszczół największą ucztę, której po prostu nie sposób się oprzeć.

Sięgają po szczątki niewielkich gryzoni i innych stworzeń, które dokonały już swojego żywota. Mogą również posilać się znacznie większymi od siebie zwierzętami, korzystając poniekąd ze zdobyczy upolowanych przez duże drapieżniki. Największe skupiska pszczół sępowych można zaobserwować w Kostaryce. To właśnie w tym bajecznym kraju przeprowadzono gruntowane badania i obserwacje pozwalające zrozumieć specyfikę tych wyjątkowych pszczół. Zauważono wówczas, że pszczoły sępowe również korzystają ze specjalnych koszyczków znajdujących się na tylnych nogach. W przeciwieństwie do większości gatunków, nie chowają w nich pyłku, ale kawałeczki zdobytego mięsa.

Czym żywią się larwy pszczoły?

Po wykluciu z jajka larwa pszczoły liczy sobie raptem 1,5mm długości. W okresie letnim pszczela matka, tzw. królowa, jest w stanie złożyć nawet ponad dwa tysiące takich jajeczek. W tym pierwszym okresie życia larwy są właściwie w pełni uzależnione od dorosłych osobników, których zadaniem jest dostarczanie niezbędnej ilości pożywienia do ulu. Młode larwy żywią się przede wszystkim pierzgą, czyli rozdrobnionym przez pszczoły pyłkiem kwiatowym.

Odpowiednia ilość takiego pożywienia jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju oraz zdrowia larw. W składzie pierzgi znajdują się zarówno cenne witaminy, jak i minerały. Stanowi ona doskonałą mieszankę wszystkich niezbędnych wartości odżywczych.

Czym karmić pszczoły?

Wielu pszczelarzy decyduje się na domowej roboty mieszanki z dużą domieszką sacharozy. Warto jednak pamiętać, że dieta pszczoły powinna być w pełni uzależniona od pory roku oraz odpowiednio urozmaicona. Jakiekolwiek uchybienia w tej materii mogą skutkować przykrymi konsekwencjami, a nawet śmiercią wszystkich osobników znajdujących się w ulu. Pszczoły uwielbiają przede wszystkim cukier oraz miód.

Nie pogardzą słodkimi ciastami oraz syropami pszczelarskimi. Można śmiało powiedzieć, że syrop pszczelarski to jeden z najlepszych sposobów na żywienie pszczół. Taki specyfik dostaniemy niemal w każdym sklepie. Składa się z mieszanki glukozowo-fruktozowej i jest dla pszczół źródłem wielu cennych minerałów. Należy jednak pamiętać, że karmienie pszczół samym miodem może nieść za sobą przykre konsekwencje, ponieważ w miodach z obcych pasiek mogą znajdować się groźne dla pszczół przetrwalniki najróżniejszych chorób.