You are currently viewing Co stanowi główny i najważniejszy pokarm serwali? Co jedzą?

Serwale to wyjątkowo majestatyczne koty, które są jednak dosyć płochliwe i trudne do zaobserwowania. Warto zatem dowiedzieć się czegoś na temat ich zwyczajów żywieniowych. Jak się bowiem okazuje, są one dość interesujące.

Czy serwale są zwierzętami mięsożernymi?

Sporo osób może zastanawiać się nad tym, czy serwale są zwierzętami mięsożernymi, czy też może roślinożernymi. Otóż jak się okazuje, koty te spożywają głównie mięso. Z tego zatem powodu z powodzeniem mogą zostać określone mianem mięsożerców. Rośliny nie są zatem czymś co je interesuje, a już na pewno nie pod względem żywieniowym.

Co stanowi główny i najważniejszy pokarm serwali?

Majestatyczne koty, jakimi są serwale posilają się przede wszystkim różnego rodzaju gryzoniami. Polowanie na nie nie należy bowiem do najtrudniejszych, a poza tym serwale i tak są bardzo zdolnymi myśliwymi. W ich menu znajdują się zwłaszcza takie zwierzęta jak szczury, myszy oraz rzecz jasna nornice. To właśnie te gatunki stanowią podstawę jadłospisu serwali.

Czym jeszcze żywią się serwale?

Serwale żywią się nie tylko małymi gryzoniami takimi jak szczury czy myszy. Uzupełnienie ich diety stanowią również ptaki. Mowa tu tak naprawdę o rozmaitych gatunkach, bez względu na ich rozmiar. Serwale wspaniale radzą sobie z łowami, wykazują nawet zdolności do tego, aby móc łapać ptaki w locie. Jakby tego było mało, kotowate z chęcią pożywiają się także niektórymi gatunkami owadów.

Wbrew pozorom zawierają one całkiem pokaźne ilości cennego dla serwali białka. Jeżeli chodzi o konkretne gatunki zjadanych owadów będą to przede wszystkim chrząszcze oraz polne koniki. Jakby tego było mało, serwale mogą zjadać także żaby, gady oraz jaszczurki. Jeśli będą głodne nie pogardzą także wężami różnego rodzaju.

Na jakie zwierzęta serwale polują jedynie okazjonalnie?

Zwierzęta takie jak serwale mogą polować na naprawdę różnego rodzaju gatunki. Jeżeli zyskają taką możliwość bądź będą bardzo zdesperowane, mogą pokusić się o polowanie na zwierzę o wiele większe od tych, które zostały wymienione powyżej. Mowa tu chociażby o antylopach. Te smukłe i szybkie zwierzęta nie zawsze zdołają uciec, nim serwal zdąży zatopić w nich swoje wielkie kły.

Jakie czynniki wpływają na zdobywanie pożywienia przez serwale?

Na sposób, w jaki odżywiają się serwale w dużej mierze wpływają rozmaite czynniki. Jednym z nich jest chociażby pora roku. W pełni zrozumiałe jest to, że cieplejsze i bardziej słoneczne miesiące obfitują w większe ilości potencjalnego pożywienia. Wówczas sporo zwierząt może paść ofiarą serwali. Kiedy jest chłodniej, serwale mogą narzekać na pewne niedostatki w pożywieniu.  Wydaje się jednak, że o wiele istotniejszym czynnikiem mającym wpływ na żywienie serwali jest działalność ludzka. Niestety, człowiek w negatywny sposób wpływa na środowisko naturalne, w którym żyją serwale. Na skutek ludzkich błędów kotowate mogą mieć o wiele mniejszy dostęp do potencjalnych ofiar, na które mogą polować.

Konkurencja a polowania serwali

Jednym z czynników, które w dość znacznym stopniu wpływają na to, co jedzą serwale jest konkurencja. Jak się bowiem okazuje, kotowate mogą toczyć spory z innymi zwierzętami o terytorium oraz o pożywienie. Jeżeli w danym miejscu pożywienia nie będzie zbyt wiele, trzeba będzie zawalczyć o swoje. Serwal doskonale zdaje sobie z tego sprawę, więc jeśli rękawica zostanie rzucona, zwierzę jak najbardziej ją podejmie.

Ciężko jednak przewidzieć komu uda się przetrwać, serialowi czy jego konkurencji. Czasami bowiem ilość pożywienia na danym terytorium jest zbyt mała, by mogło żyć tam kilka gatunków, które odżywiają się w ten sam lub w bardzo zbliżony do siebie sposób.

Co jedzą serwale trzymane w niewoli?

Serwale, podobnie zresztą jak wiele innych gatunków zwierząt, jak najbardziej mogą żyć w niewoli. Ma to najczęściej miejsce w różnego rodzaju rezerwatach czy popularnych ogrodach zoologicznych.

Warto nieco bliżej przyjrzeć się kwestiom związanym z żywieniem tych wspaniałych zwierząt w niewoli. Otóż jak się okazuje, dieta serwali hodowanych jest odmienna od tej na wolności.

Zwierzęta te otrzymują od swoich opiekunów przede wszystkim surowe mięso, które to dostarcza im białka oraz wielu innych składników odżywczych. Na tym jednak nie koniec. Jak się bowiem okazuje, serwale w niewoli odżywiają się również przy pomocy specjalistycznej karmy. Jest ona dedykowana właśnie serwalom, przez co zachowują one zdrowie i siły witalne na naprawdę długie lata.

W tym miejscu warto bowiem zaznaczyć, że serwale dożywają w niewoli znacznie dłużej niż na wolności. Na długość życia tych pięknych zwierząt wpływ ma również dobrze przemyślana suplementacja. Jak się bowiem okazuje, serwale otrzymują preparaty z witaminami i minerałami, które pozytywnie wpływają na ich rozwój.