You are currently viewing Co jedzą sikorki: podstawowa dieta ptaka

Na terenie Polski znajdziemy aż sześć gatunków sikorek. Te wyjątkowe ptaki odznaczają się charakterystycznym upierzeniem, które w obrębie brzuszka przyjmuje żółtą barwę, czarno-granatową w okolicy szyi i skrzydeł i białą w okolicy głowy. Doskonale radzą sobie na terenach zurbanizowanych, aczkolwiek najczęściej poszukują krzewów i drzew jako miejsce zamieszkania. Czym się żywią?

Podstawowa dieta sikorki

Podstawowa dieta sikorki składa się przede wszystkim z niewielkich owadów. Bardzo chętnie polują na pająki, aczkolwiek nie pogardzą również larwami i gąsienicami motyli. W środowisku ogrodników są uważane za naturalny środek zwalczający szkodniki żerujące na owocach i warzywach. Soczyste robaki są dla sikorek źródłem niezbędnego białka oraz błonnika. Warto również pamiętać, że w środowisku naturalnym sikorki bardzo chętnie sięgają po mięso. Odżywiają się padliną pozostawioną przez znacznie większe ssaki. Bardzo chętnie sięgają po bogate w tłuszcz nasiona świerków, sosen i wiesiołków. W innych roślinach poszukują z kolei zalegających w nich owadów.

Czy sikorki jedzą owoce?

Owoce z całą pewnością nie są tym rodzajem pokarmu, który sprawi sikorkom największą radość. Nie oznacza to jednak, że nie sięgną po słodką przekąskę, gdy w pobliżu nie znajdą innego pożywienia. W karmnikach najczęściej można się spotkać z kawałkami jabłka czy gruszki bez gniazd nasiennych. Głodne sikorki z pewnością nie pogardzą takim pożywieniem, gdy będzie ono jedynym dostępnym przysmakiem, aczkolwiek znacznie chętniej z takiego posiłku skorzystają kosy oraz kwiczoły.

Czy sikorka je warzywa?

Podobnie jak w przypadku owoców, warzywa również nie są dla sikorki rarytasem na wagę złota. Oczywiście, z braku laku sięgną po warzywne przekąski, aczkolwiek tego rodzaju pokarm jest zbędny w ich jadłospisie. Niektóre sikorki sięgają chętnie po warzywa, aczkolwiek w wersji gotowanej.

Czym dokarmiać sikorki?

Karmniki pojawiające się przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym to wielkie wsparcie dla sikorek przebywających na terenach zurbanizowanych. Pozyskiwanie owadów jest w tym czasie bardzo utrudnione. Karmnik powinien być pełen wartościowych z perspektywy sikorki produktów. Doskonałym wyborem będzie mieszanka ziaren, w której znajdzie się słonecznik, nasiona lnu, kukurydza pszenica oraz owiec. W sklepach zoologicznych bez problemu znajdziemy gotowe mieszanki, które zapewnią sikorkom zbilansowaną i pełnowartościową dietę. Warto również w karmniku umieścić kawałek surowej i niesolonej słoniny lub kulę tłuszczową z dodatkiem wybranych nasion. Doskonale sprawdzą się orzechy. Przed podaniem należy je jednak rozłupać i rozgnieść, bo w przeciwnym wypadku sikorki nie będą w stanie ich zjeść.

O czym należy pamiętać podczas dokarmiania sikorek?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że dokarmianie ptaków to dosyć odpowiedzialne zadanie, do którego trzeba podejść w odpowiedni sposób. Sikorki powinno dokarmiać się wyłącznie w okresie jesienno-zimowym, ponieważ latem i wiosną są w stanie samodzielnie pozyskiwać niezbędny pokarm. Należy również pamiętać o tym, że raz zamontowany karmnik powinien znajdować się w tym samym miejscu przez cały okres trwania zimy. Sikorki to ptaki, które bardzo szybko przywiązują się do swoich spiżarni. Demontaż karmnika w najtrudniejszym okresie dla tych ptaków może oznaczać dla nich śmierć. Nie będą w stanie znaleźć nowego źródła pożywienia.

Dlaczego zbilansowana dieta ma znaczenie?

Co do jednego ornitolodzy są pewni – im lepsza dieta sikorki, tym lepszy wygląd. Badania dowodzą, że sikorki sięgające po zróżnicowane pożywienie odznaczają się bardziej wyrazistym i piękniejszym upierzeniem. Ich kolory nabierają zachwycającej intensywności. To niezwykle ważny aspekt z perspektywy samców sikorek, którzy właśnie dzięki upierzeniu podbijają serca samic. Zbilansowana dieta jest ważna również ze względu na kondycję ptaków. Właśnie dlatego wielu ekspertów apeluje, by w przypadku dokarmiania zadbać o zróżnicowanie. Tylko w ten sposób ptaki będą mogły przetrwać najtrudniejsze chwile w roku.

Czego nie mogą jeść sikorki?

Sikorki nie zaliczają się do wybrednych ptaków, co jednak nie oznacza, że można im podawać pokarm wszelkiego rodzaju i bez większego zastanowienia. W przypadku wielu ptaków odradza się podawania słonych przekąsek i sikorki nie są w tej sytuacji żadnym wyjątkiem. Wynika to z faktu, iż nie posiadają woreczka żółciowego i tym samym nie są w stanie wydalać soli. Nie można im zatem podawać produktów z jej zawartością, w tym chleba. Pieczywo w jakiejkolwiek formie może zaszkodzić sikorkom, zakwaszając cały organizm. Jednocześnie nie należy zapominać, że ptaki te po prostu nie posiadają układu pokarmowego pozwalającego na przyjmowanie tego rodzaju pokarmu. Zdecydowanie nie należy podawać sikorom żadnych przekąsek na słodko oraz produktów przetworzonych. Słodycze oraz wysoce przetworzona żywność może bardzo zaszkodzić sikorkom i wpłynąć niekorzystnie na ich zdrowie. Karmniki należy również oczyszczać z odpadków, które pleśnieją.