You are currently viewing Co jedzą szczury

Szczury to gryzonie zaliczane do podrodziny myszy i liczące sobie kilkadziesiąt gatunków. Te żyjące na wolności wzbudzają strach i obrzydzenie, aczkolwiek szczury hodowlane potrafią być fantastycznymi towarzyszami o imponującej inteligencji. Zwierzęta te odznaczają się smukłą budową ciała zakończoną długim ogonem oraz zaokrąglonymi uszkami. Czym się żywią?

Dieta szczurów domowych

Dieta szczurów hodowlanych i domowych jest zgoła odmienna od diety szczurów dzikich. Podstawą żywienia są w tym przypadku różnego rodzaju zboża, które dostarczają wielu cennych składników odżywczych takich jak minerały, węglowodany, białka czy witaminy. Dobrym wyborem będą zróżnicowane mieszanki zbożowe, do których szczur będzie miał stały dostęp. W takich mieszankach powinny znaleźć się żyto, pszenica, owies, jęczmień, proso i kasza jaglana. Dieta zbożowa może być uzupełniona słonecznikiem dostarczającym zdrowy tłuszcz oraz kukurydzą. Warto pamiętać, że tego rodzaju pokarm pozwala szczurom ścierać bezustannie rosnące zęby. Twardość takiego pokarmu jest wobec tego niezwykle ważna, bo za duże zęby stanowią nie lada problem dla zwierzęcia.

Warzywa w diecie szczura

Szczury domowe z wielkim entuzjazmem podchodzą do świeżych i surowych warzyw. Bez problemu można je częstować marchewką czy pietruszką, za którymi bardzo przepadają. Dietą warzywną można urozmaicić świeżym brokułem, selerem, pomidorem, papryką czy ogórkiem. Od czasu do czasu można również podać kalafiora i rzodkiewkę, choć te warzywa powinno się podawać w nieco mniejszych ilościach. Surowe warzywa są dla gryzoni źródłem bardzo wielu cennych witamin, które odpowiadają za prawidłowy przebieg różnych procesów w organizmie i tym samym dobre samopoczucie. Powinny wobec tego znajdować się w stałym jadłospisie szczurów.

Owoce w diecie szczura

Szczury to zwierzęta wszystkożerne, a zatem nie pogardzą również porcją świeżych owoców. Uwielbiają świeże jabłka, choć należy pamiętać o usunięciu gniazd nasiennych, w których znajdują się trujące pestki. Chętnie jedzą gruszki, winogrona, banany oraz melona. Uwielbiają również owoce leśne, a w sezonie letnim można śmiało poczęstować je soczystym arbuzem.

Zielone przekąski

Wbrew pozorom szczury uwielbiają także różnego rodzaju zielone przekąski. Warto od czasu do czasu podawać im trawę, choć najpierw trzeba upewnić się, że jest ona nieskazitelna pod względem zanieczyszczeń. Dobrym pomysłem będzie również babka lancetowata, która znacząco poprawia stan układu odpornościowego szczurów. Korzonki mniszka lekarskiego nie tylko dostarczą cennych wartości, ale i pomogą uporać się ze zbyt długimi zębami. Szczurom można również podawać rumianek, szałwię, miętę, pokrzywę oraz ostropest plamisty, który doskonale wpływa na kondycję wątroby. Tego rodzaju zielone przekąski nie mogą jednak stanowić podstawy żywieniowej. Należy je traktować jako cenny dodatek w diecie zbożowej.

Czy domowy szczur może jeść mięso?

Jako gryzoń wszystkożerny w naturze szczura jest pozyskiwanie cennego białka również z mięsa. W różnego rodzaju gotowych mieszankach wysokiej jakości pojawia się właśnie białko zwierzęce. Pragnąc urozmaicić dietę własnego pupila można od czasu do czasu podawać mu gotowane kawałki kurczaka lub inne chude mięso. Dobrym pomysłem będzie także gotowany indyk. Warto również podkreślić, że wielu renomowanych producentów karm dla szczurów dodaje do nich akcenty rybne. W karmach pojawia się także wołowina, ryby oraz krewetki.

Nabiał w diecie szczura

Szczury potrzebują w swoich dietach urozmaicenia w postaci odrobiny nabiału. Dobrym pomysłem będzie podawanie od czasu do czasu niewielkich ilości białego sera. Nie należy jednak pod żadnym pozorem podawać mleka, ponieważ szczury nie tolerują laktozy. Picie mleka może się dla nich skończyć dokuczliwymi biegunkami.

Czego nie mogą jeść szczury?

Choć szczury są zwierzętami wszystkożernymi, to jednak istnieje lista produktów, których należy unikać za wszelką cenę. Ich podawanie może się dla szczura skończyć bardzo źle. Pod żadnym pozorem nie należy szczurów częstować słodyczami, zwłaszcza czekoladą. Nie mogą jeść surowych ziemniaków oraz awokado, które dla większości zwierząt jest po prostu trujące. Należy również pamiętać, że szczury nie mogą sięgać po cytrusy oraz pestki owoców, które najczęściej są wyposażone w szkodliwy dla gryzoni cyjanek potasu.

Co jedzą dzikie szczury?

Dieta dzikich szczurów jest zgoła odmienna, choć bywa równie urozmaicona. Dzikie szczury bywają wielkim utrapieniem zarówno na terenach wiejskich, jak i tych bardziej zurbanizowanych. Sięgają właściwie po wszystko, co może stanowić dla nich przekąskę, a że są łakomczuchami, to próbują dosłownie wszystkiego. Dzikie szczury najchętniej sięgają po odpadki, a zatem można je spotkać w okolicach pojemników na śmieci. Nie pogardzą różnego rodzaju zbożami, aczkolwiek nie mają również problemu z polowaniem na pisklęta czy mniejsze zwierzęta. Bardzo często w ich diecie pojawia się białko zwierzęce, a w związku z koniecznością pozyskiwania pożywienia, bywają bardziej agresywne i odznaczają się drapieżnym charakterem.