You are currently viewing Co jedzą warany z komodo? Czy zjadają ludzi?

Warany z Komodo to bardzo ciekawe, ale i zagadkowe zwierzęta. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o nich czegoś interesującego, koniecznie przyjrzyj się ich diecie. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę z tego, czym właściwie żywią sie te zwierzęta.

Czy warany mają naturalnych wrogów łańcucha pokarmowego?

Zanim nieco bliżej przyjrzyjmy się kwestiom powiązanym z dietą waranów, koniecznie zwróćmy uwagę na to, czy warany mają jakichś naturalnych wrogów w łańcuchu pokarmowym. Otóż jak się okazuje, nie posiadają ich. Z tego właśnie powodu znajdują się na dość uprzywilejowanej pozycji. Mogą zdobywać pożywienie bez obaw o to, że same padną czyjąś ofiarą.

Kiedy warany z Komodo zdobywają swoje pożywienie?

Kolejną kwestią, której należy się przyjrzeć jest ta, która dotyczy zdobywania pożywienia przez te zwierzęta. Otóż jak się okazuje, warany z Komodo są zwierzętami aktywnymi przede wszystkim za dnia. To właśnie wówczas tropią swoje ofiary oraz rzecz jasna polują na nie. Co dość interesujące, warany mogą atakować prosto z wnętrza swojej kryjówki.

Czy warany z Komodo zjadają ludzi?

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, czy warany z Komodo są w jakiś sposób niebezpieczne dla ludzi. Jak się okazuje, mogą takie być. Nie oznacza to jednak, że na pewno takie właśnie będą. Wiele zależy bowiem od konkretnego przypadku. Zdarzały się w przeszłości ataki waranów z Komodo dla ludzi, chociaż na szczęście niezbyt liczne. Niestety, czasami dochodziło wówczas do śmierci człowieka.

Warany kanibale?

Warany z Komodo mają dość wysublimowane gusta kulinarne. Jak się okazuje, w kwestii zdobywania pożywienia mogą posunąć się bardzo daleko. Są bowiem zdolne do aktów kanibalizmu. Ofiarą takich aktów przemocy padają najczęściej młode warany. Mogą być one bowiem atakowane przez dorosłe osobniki, które dostrzegają w nich stosunkowo łatwy i na dodatek całkiem pożywny kąsek.

Miłośnicy mięsa

Jak już zaznaczono wyżej, warany z Komodo dopuszczają się niekiedy aktów kanibalizmu. Raczej nikogo nie zdziwi więc to, że są one mięsożercami. Mięso dodaje im niezbędnej siły i energii do działania. Jeżeli chodzi natomiast o rośliny, warany z Komodo nie patrzą na nie jak na smakowity kąsek.

Jakie konkretnie gatunki jedzą warany z Komodo?

Warany z Komodo są bardzo zdolnymi myśliwymi. Są one w stanie zapolować na ssaki oraz ptaki. Jeśli chodzi zaś o konkretne gatunki tych zwierząt, będą to przede wszystkim świnie, jelenie, bawoły wodne oraz konie. To właśnie te zwierzęta stają się ulubionymi posiłkami smoków z Komodo.

Jakie czynniki wpływają na dietę waranów z Komodo?

Warany z Komodo są takimi zwierzętami, które raczej nie mogą narzekać na niedostatki pożywienia. Wyjątkiem są jednak pewne sytuacje, w których z jakichś względów dochodzi do zachwiania stabilności środowiska naturalnego, w którym żyją. Niestety, bardzo często dzieje się tak na skutek działalności człowieka. Zbyt duża ingerencja w środowisko, w którym żyją na co dzień warany z Komodo może przyczynić się do tego, że wystąpią pewne niedostatki w pożywieniu. Może bowiem dojść do sytuacji, w której z jakichś względów zmniejszy się populacja zwierząt, które zazwyczaj padają ofiarą waranów z Komodo.

Jak warunki pogodowe wpływają na sposób żywienia waranów z Komodo?

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że warany z Komodo żyją w klimacie, w którym mówi się o porze deszczowej oraz o porze suchej. Pora deszczowa trwa zwykle od listopada do marca. Wówczas roślinność staje się wyjątkowo bujna i obfita. To zaś przekłada się na to, że zwierzęta mają optymalne warunki do rozwoju. Dla waranów z Komodo oznacza to, że będą miały o wiele więcej potencjalnych ofiar do schwytania. Jak sprawy mają się zaś w porze suchej? Otóż jak sama nazwa wskazuje, w trakcie trwania pory suchej, roślinność może być mniej bujna. Z tego też względu, zwierząt może rodzić się ogólnie mniej. Dla waranów z Komodo oznacza to mniej więcej tyle, że będą musiały postarać się nieco bardziej, by upolować jakąś smakowitą przekąskę. Niestety, oznacza to też, że sporo bardzo młodych waranów może paść ofiarą tych starszych i o wiele bardziej doświadczonych.

Jak warany z Komodo radzą sobie przez dłuższy czas bez jedzenia?

Warany z Komodo należą na szczęście do tych zwierząt, które doskonale radzą sobie w okresach, w których narażone są na niedostatki pożywienia. Są one bowiem ssakami, które potrafią niejako jeść na zapas. W okresach sprzyjających nie ograniczają się w polowaniach i jedzą naprawdę wiele. To pozwala zmagazynować tkankę tłuszczową i przetrwać, gdy głód zagląda im w oczy.