You are currently viewing Co jedzą żurawie: Co stanowi podstawę diety żurawi?
Foto - Unsplash

Żurawie to rodzina ptaków z rzędu żurawiowych, które charakteryzują się szczupłą sylwetką, długimi nogami, dużymi skrzydłami, wydłużonymi lotkami drugorzędowymi, a często również czubem na głowie. Należą do wędrownych ptaków brodzących, które najczęściej wybierają do życia tereny podmokłe, choć obszary ich występowania zależne są od poszczególnych gatunków. Czym odżywiają się żurawie, gdzie znajdują pożywienie, a czego w ogóle nie powinny jeść?

Co stanowi podstawę diety żurawi?

Żurawie słusznie kojarzone są z płytkimi zbiornikami wodnymi i terenami podmokłymi, gdzie lubią spokojnie brodzić  w poszukiwaniu jedzenia. Jedzą wszystko to, co znają w wodzie i błocie, a więc najczęściej urozmaicony pokarm roślinny. W tej kategorii znajdują się na przykład młode pędy, korzonki i wszelkie rośliny znajdowane w otoczeniu. Nie należą do stworzeń wybrednych i są wszystkożerne, a w związku z tym w ich diecie pojawiają się również drobne owady, mięczaki, pająki, a także małe żaby i jaszczurki. Terytorium żerowania w przypadku żurawi może być bardzo rozległe i osiągać nawet sto dwadzieścia hektarów. Rolnicy uprawiający kukurydzę uważają je za szkodliwe, ponieważ mają one tendencję do wyjadania ziaren kukurydzy i niszczenia plonów. Jaja żurawia są wysiadywane około jednego miesiąca, a po wykluciu się młodych oboje rodzice dbają o pisklaka. Troska ta przejawia się przede wszystkim w dostarczaniu mu pożywienia w postaci ślimaków, robaków i mniejszych owadów.

Czego nie mogą jeść żurawie?

W warunkach naturalnych żurawie zazwyczaj nie jedzą tego, co mogłoby im zaszkodzić. Problemy zaczynają się często, kiedy dzikie ptaki są dokarmione przez ludzi, którzy czasem bezwiednie robią im krzywdę. Jeśli ktoś chce dokarmiać żurawie, to może zapewnić im ziarna zbóż czy nawet suchą karmą dla psów i kotów, za którą również przepadają. Dokarmianie powinno odbywać się wyłącznie zimą, kiedy temperatura spada poniżej zera, a zdobycie pokarmu jest dla ptaków znacznie trudniejsze. Nie powinno się ich dokarmiać żadnymi produktami zawierającymi sól, ponieważ ptaki nie są w stanie jej wydalać i może ona doprowadzić do kłopotów z układem trawiennym i wewnętrznymi organami. Kolejnym produktem, którego nie powinno się dawać żadnym ptakom, jest chleb. Zawarte w nim węglowodany mogą doprowadzić do tak zwanego „anielskiego skrzydła”, czyli deformacji ostatniego stawu w skrzydle, narażając żurawie na bardzo poważne problemy.

Co je żuraw szary?

Żuraw szary to jeden z gatunków żurawi, którego można spotkać w wielu miejscach w Europie i Azji. Jeśli chodzi o kontynent europejski, to do niedawna można go było spotkać dosłownie wszędzie, ale stopniowe wysuszanie się terenów podmokłych doprowadziło do tego, że sytuacja się zmieniła. To właśnie wilgotne i mokre tereny stanowią dla żurawia szarego idealne środowisko, a tym samym źródło pożywienia. Żurawie szare odżywiają się roślinnością rosnącą przy lub w zbiornikach wodnych, a także owadami i mięczakami. Regularnie ich dieta jest również urozmaicana poprzez upolowane gryzonie, a przede wszystkim myszy.

Co je koronnik czarny?

Koronnik czarny to gatunek żurawia żyjący w strefie Sahelu, a więc przede wszystkim południowe obrzeża Sahary od Senegalu po Erytreę. Ze względu na trudne warunki życia na tym obszarze, brak pitnej wody i porę deszczową obejmującą tylko kilka miesięcy w skali roku, koronnik czarny odżywia się niemal wszystkim, co jest w stanie znaleźć. Podstawę jego diety stanowią nasiona, owady, rośliny, a także gady, ryby, mięczaki i skorupiaki. W Afryce uznawany jest za szkodnika, ponieważ uwielbia podjadać nasiona z wszelkich upraw.

Co je żuraw australijski?

Żuraw australijski to wyjątkowo atrakcyjny ptak zamieszkujący północną Australię oraz Nową Gwineę. Jego głowa pokryta jest szarymi piórkami, a na policzkach i z tyłu pióra są intensywnie czerwone. Z kolei czarne, długie pióra tworzą pod dziobem efektowną brodę. Dzioby żurawi australijskich są bardzo mocne, ponieważ ptaki te używają ich do wygrzebywania pokarmu. Jedzą przede wszystkim pędy i korzenie roślin bagiennych, ale ich dieta jest również uzupełniana owadami, ślimakami czy też małymi kręgowcami. Żurawie australijskie bardzo chętnie jedzą zboże i najróżniejsze uprawy, dlatego rolnicy uważają je za szkodniki.

Co je żuraw białogłowy?

Żuraw białogłowy to gatunek żurawia występujący we wschodniej Azji, który od lat znajduje się na liście gatunków narażonych na wyginięcie. Zagrożenie to jest spowodowane utratą siedlisk wskutek osuszania mokradeł, w których ptaki te znajdowały dla siebie pożywienie. Żurawie białogłowe należą do ptaków wszystkożernych, ale najchętniej odżywiają się roślinami wodnymi, jagodami, a także owadami, żabami i małymi jaszczurkami. W okresie zimowym podstawę ich diety stanowią kłącza, różnego rodzaju nasiona, zboża oraz ryż, którego w Azji nie brakuje.

W poszukiwaniu pokarmu żurawie białogłowe przemierzają rozległe obszary swojego naturalnego środowiska, często przelatując między różnymi ekosystemami w zależności od pory roku. Ich dieta jest więc w dużej mierze sezonowa i dostosowuje się do dostępności różnych rodzajów pokarmu. W okresie letnim, gdy woda w mokradłach jest płytsza, łatwiej im zdobywać małe zwierzęta wodne, które stanowią ważne źródło białka niezbędnego do wzrostu i rozmnażania. Zimą natomiast, gdy warunki życia stają się trudniejsze, żurawie białogłowe częściej skupiają się na pokarmie roślinnym, który mogą znaleźć na polach uprawnych i wśród naturalnej roślinności.