You are currently viewing Co takiego jedzą ryby: czym dokarmiać

Do tej pory opisano ponad trzydzieści tysięcy gatunków ryb zamieszkujących wody na terenie naszej planety. Każdego roku dochodzi jednak do kolejnych odkryć, a zatem liczba wciąż pozostaje otwarta, a morski świat wciąż pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych stref świata. Czym żywią się ryby?

Dieta ryb

Ustalenie podstawowej diety ryb jest stosunkowo trudne ze względu na ogromną ilość stworzeń znajdujących się w obrębie tej grupy kręgowców. Można jednak przyjąć, że większość niewielkich ryb odznacza się dosyć podobnymi preferencjami pod względem żywienia. Bardzo chętnie sięgają po plankton, czyli niewielkie organizmy unoszące się w wodzie, ale z chęcią skuszą się także na muchówki czy larwy komarów. Ostatecznie dieta ryb będzie jednak zawsze uzależniona od geograficznego położenia i dostępności danego pożywienia. Większe gatunki nie mają oporów przed sięganiem po małe ryby, które stanowią dla nich fantastyczne źródło wszystkich niezbędnych wartości odżywczych. W przestworzach morskich znajdziemy również ryby, które najchętniej sięgają po roślinność morską.

Robaki w diecie ryb

Większość ryb zamieszkująca wody słodkowodne najchętniej sięga po wszelkiego rodzaju robaki, które stanowią dla nich źródło białka i niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania energii. W podstawowej diecie znajdziemy wobec tego takie robaki jak rureczniki, ochotki, oczliki, rozwielitki czy larwy komarów. Tego rodzaju owady są najchętniej spożywane przez większość ryb, które wyłapują je z powierzchni wody.

Czy ryby jedzą owoce i warzywa?

Owoce z całą pewnością mogą stanowić świetne urozmaicenie w diecie ryby o czym powinni pamiętać przede wszystkim hodowcy. Wiele ryb bardzo chętnie korzysta z takich rarytasów, które stanowią dla nich również świetne źródło cennych witamin. Warto od czasu do czasu i w umiarkowanych ilościach podawać rybom kawałeczki banana oraz jabłka bez gniazd nasiennych. Doskonałym pomysłem będą także gruszki oraz brzoskwinie. Należy jednak pamiętać, że nie przesadzać z ilościami owoców. Rybki powinny otrzymywać tyle pokarmu, ile są w stanie zjeść w ciągu jednego posiłku. Zalegający w zbiorniku lub akwarium pokarm będzie się psuł i może stać się przyczyną zdrowotnych dolegliwości.

Mięso w diecie ryb

Ryby można podzielić na te roślinożerne i mięsożerne. Faktem jest jednak, że wiele ryb, które na ogół sięgają wyłącznie po pokarm roślinny lub składający się z owadów, sięgnie również po mięso, jeżeli w ich zasięgu nie znajdzie się najbardziej interesujące je pożywienie. Do stricte mięsożernych ryb zalicza się przede wszystkim mureny, sumiki oraz skrzydlice. Te gatunki odżywiają się głównie skorupiakami oraz padliną nawet w najbardziej zaawansowanym stanie rozkładu.

W Polsce za najbardziej drapieżną rybę uważa się szczupaka, który żywi się przede wszystkim mniejszymi rybami, np. okoniami i jazgarzami. Dorosły osobnik nie pogardzi również małym szczupakiem, a zatem można mówić w tym przypadku o aktach kanibalizmu. Na świecie największy respekt wzbudzają jednak rekiny, które są w stanie polować również na znacznie większe od siebie stworzenia, w tym foki oraz walenie.

Czym dokarmiać ryby żyjące w stawach?

Dokarmianie ryb w stawach jest dosyć powszechnym zjawiskiem. I w tym jednak wypadku warto uwzględnić faktyczne zapotrzebowanie tych stworzeń i przede wszystkim zgłębić temat, by im nie zaszkodzić. Doskonałym pomysłem będą gotowe pasze. Ryby można dokarmiać pszenicą, żytem, jęczmieniem oraz kukurydzą.

Czym uzupełniać dietę żywieniową rybek akwariowych?

Dieta żywieniowa poszczególnych ryb akwariowych powinna uwzględniać gatunek oraz indywidualne preferencje. Wielu hodowców decyduje się w takich sytuacjach na bezpieczne eksperymentowanie i podaje swoim rybkom w pełni bezpieczne przekąski. Doskonałym pomysłem będą niewielkie kawałki owoców oraz warzyw, po które wbrew pozorom rybki bardzo chętnie sięgają. Uwielbiają gotowaną marchew, seler, a nawet szpinak. Ryby akwariowe nie pogardzą również gotowanym ryżem, choć ten powinien być podawany wyłącznie od czasu do czasu i w umiarkowanych ilościach. Podstawą ich diety powinny być jednak niewielkie owady, które można podawać zarówno w wersji suszonej, jak i mrożonej.

Czego nie wolno podawać rybom do jedzenia?

Ryby zaliczają się do grona zwierząt o bardzo niewybrednym podniebieniu. Sięgną właściwie po wszystko, co znajdzie się w ich zasięgu. To ważna informacja dla hodowców, którzy przez brak niezbędnej wiedzy częstują swoich podopiecznych wszystkim i bez większego namysłu. Zdecydowanie odradza się częstowanie rybek chlebem.

Pieczywo samo w sobie nie jest problemem, ponieważ ryby są w stanie je przetrawić, aczkolwiek jakiekolwiek resztki zalegające w akwarium bardzo szybko zaczną się rozkładać, co wpłynie niekorzystnie na jakość wody. Jednocześnie należy pamiętać, by nie serwować rybkom żadnych słonych i słodkich przekąsek. Należy również pamiętać, że zbyt duża ilość larw w diecie ryby może doprowadzić do otłuszczenia organów wewnętrznych.