You are currently viewing Czym dokarmiać łabędzie, by im nie szkodzić

Łabędzie to ptaki zaliczane do plemienia Cygnini. Na świecie istnieje raptem siedem gatunków tych majestatycznych ptaków, aczkolwiek w samej Polsce możemy spotkać raptem trzy. Symbolizują szlachetność i mądrość, aczkolwiek spotkanie z nimi możemy być naprawdę bolesne. Dorosły osobnik może złapać ludzką kończynę skrzydłem, choć takie sytuacje należą do rzadkości i wynikają wyłącznie z poczucia zagrożenia. Czym żywią się łabędzie?

Podstawowa dieta żywieniowa łabędzia

W podstawowym jadłospisie łabędzi znajdują się przede wszystkim wodne rośliny przybrzeżne. Łabędzie bardzo chętnie sięgają po trawy znajdujące się wokół zbiorników wodnych i dlatego bardzo często można je spotkać tuż przy samym brzegu. Skubią wszystkie zielone rośliny znajdujące się w ich zasięgu. Bardzo chętnie sięgają także po niewielkie larwy owadów, a z braku laku zjedzą także ślimaki oraz małże.

Czy łabędzie polują na ryby?

W wielokrotnie przeprowadzanych badaniach dowiedziono, że łabędzie nie polują na ryby. Nie oznacza to jednak, że ich nie jedzą. Jeżeli ryba znajdzie się w ich otoczeniu przez nieopatrzność, to z pewnością ptaki wykorzystają taką okazję. Chętnie sięgną także po śnięte ryby lub osobniki, które dokonały już swego żywota. Nie będą jednak skłonne urządzać polowań w celu złapania pożywienia w takiej formie.

Owoce w diecie łabędzia

Łabędzie to ptaki roślinożerne, aczkolwiek ich jadłospis można nieco bardziej rozbudować. Doskonałym pomysłem będzie podawanie drobno pokrojonych owoców. Uwielbiają świeże jabłka i gruszki, choć bez gniazd nasiennych. Świetnym urozmaiceniem ich diety będzie banan pełen wartościowych składników odżywczych oraz rodzynki. Z takich rarytasów łabędzie czerpią wiele cennych witamin, minerałów i składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego zdrowia.

Czy łabędzie jedzą warzywa?

Warzywa to kolejny sposób na dostarczenie łabędziom wielu cennych składników. Doskonałym pomysłem będzie świeża marchewka. Łabędzie równie chętnie sięgną po gotowane ziemniaki, kapustę oraz buraki pastawne.

Czy łabędzie jedzą mięso?

Mięso zdecydowanie nie powinno znajdować się w diecie łabędzia. Te wyjątkowe ptaki zaliczają się do grona roślinożerców, a zatem są przystosowane do przyjmowania i trawienia produktów roślinnych. Mięso nawet w niewielkich ilościach może podrażnić układ pokarmowy i niekorzystnie wpłynąć na zdrowie zwierzęcia.

Czym karmić łabędzie?

Dla wielu osób dokarmianie łabędzi w okresie zimowym jest niemal tradycją. Warto jednak pamiętać, że i w tym wypadku niezbędna jest wiedza. Brak świadomości może znacząco zaszkodzić ptakom. Łabędzie należy karmić przede wszystkim zbożem oraz gotowanymi i nieco rozdrobnionymi warzywami. Doskonałym wyborem będą także otręby pszenne oraz płatki zbożowe. Należy również pamiętać, że łabędzie powinny być dokarmiane jedynie w sezonie zimowym. Poza tym trudnym dla większości zwierząt okresem, nie powinno się ich dokarmiać. Muszą być bowiem zdolne i przyzwyczajone do samodzielnego pozyskiwania pożywienia. Należy równieć pamiętać o tym, by nie podawać ptakom zbyt dużych porcji. Może to skutkować tym, że pozostałości zaczną gnić, a ptaki tak czy siak w którymś momencie będą chciały po nie sięgnąć.

Czy łabędzie jedzą dużo?

Łabędzie z pewnością nie zaliczają się do ptaków o niewyobrażalnie dużym apetycie. Również z tego względu nie należy dokarmiać ich przez cały rok, wpływając nie tylko na tuszę, ale i przyzwyczajenia ptaków. Warto pamiętać o tym, że są to ptaki, które są w stanie przetrwać bez pożywienia nawet do kilkunastu dni. W takim okresie najczęściej dryfują na powierzchni wody, starając się jednocześnie wykorzystywać jak najmniej energii.

Czym nie dokarmiać łabędzi?

Dyskusje na temat dokarmiania ptaków pojawiaja się niemal każdego roku w przededniu srogiej zimy. Ornitolodzy oraz miłośnicy zwierząt apelują, by dokarmiać z głową, bo tylko w ten sposób można faktycznie zatroszczyć się o dobro ptaków. Podobnie jak wiele innych ptaków, łabędzi nie należy częstować chlebem, co jeszcze do niedawna było przecież dosyć powszechną praktyką. Pieczywo w jakiejkolwiek formie na ogół posiada szereg konserwantów oraz duże ilości soli. Łabędzie nie są w stanie wydalać soli, a ta w dużych ilościach jest dla nich po prostu szkodliwa. Ponadto, chleb w procesie trawienia wytwarza niebezpieczny dla zdrowia ptaków kwas chlebowy, co w efekcie może doprowadzić do kwaśnicy żołądka. Jednocześnie należy pamiętać, że łabędzie nie powinny być częstowane żadnymi innymi słonymi przekąskami. Odpadają wobec tego chipsy, krakersy i innego rodzaju chrupkie przekąski. Nie ma co do tego wątpliwości, że ptaki się nimi poczęstują, aczkolwiek będzie je to słono kosztowało. Nie należy również podawać żadnych słodyczy. Osoby dokarmiające łabędzie powinny też pamiętać o tym, by pokarm był świeży. Już najmniejsze ilości pleśni i zgnilizny mogą fatalnie skończyć się dla tych wyjątkowych ptaków.