You are currently viewing Czym karmić kury by się dobrze niosły

Najłatwiejszym sposobem na zapewnienie odpowiedniego żywienia małemu stadu kurcząt jest zakup gotowej, pełnowartościowej paszy w specjalistycznym sklepie. Taka pasza oferuje zbilansowaną dietę, dostosowaną do potrzeb odżywczych ptaków.

Kurczaki, które znamy dzisiaj, wywodzą się od dzikiego ptactwa z dżungli Azji Południowo-Wschodniej. W dalekiej przeszłości dorosłe kury składały około 12 jaj rocznie i tylko w okresie lęgowym. Dzięki genetycznej selekcji uzyskano rasy kur, które mogą znosić nawet 300 jaj rocznie, i to przez cały rok. Co więcej, dzięki lepszemu żywieniu, kury zaczęły składać większe jaja, co przekłada się na wyższą efektywność wykorzystania paszy.

Pasze dostępne w renomowanych sklepach paszowych zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach, które są kluczowe dla optymalnego rozwoju i wydajności kurczaków. Stosowanie zbilansowanej diety jest ważne, gdyż dodawanie dodatkowych składników może zaburzyć równowagę.

Różne rodzaje pasz mają podobne składniki, ale różnią się ich proporcje, dostosowane do specyficznych potrzeb różnych typów kurcząt.

Najczęściej popełniane błędy w suplementacji diety kurcząt to:


Podawanie witaminowych suplementów i elektrolitów przez okres dłuższy niż 10 dni.

Dodawanie do pełnowartościowej paszy innych ziaren, takich jak pęknięta kukurydza czy owies.

Regularne wzbogacanie diety o produkty o niskiej wartości odżywczej, jak zlewki czy sałata.

Podawanie nieodpowiednich lub niepotrzebnych lekarstw.


Ilość paszy spożywanej przez kurczaki zależy od jej składu. Ptaki regulują spożycie paszy, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie energetyczne. Im więcej energii zawiera pasza, tym mniej jej zjadają, i na odwrót. Ważną rolę odgrywa także temperatura otoczenia – w upalne dni kurczaki jedzą mniej, podczas gdy w chłodniejsze dni spożycie paszy rośnie, ponieważ ptaki potrzebują więcej energii do utrzymania optymalnej temperatury ciała.

Zrozumienie potrzeb żywieniowych kurcząt

Zrozumieć, co stanowi zdrową dietę dla kurcząt, to klucz do zapewnienia im wszystkiego, co niezbędne do ich prawidłowego rozwoju.

Co jedzą dzikie kurczaki?

Kurczaki wywodzą się od ptaków z dżungli, które nadal żyją na wolności w azjatyckich lasach.

Te ptaki są wszystkożerne – jedzą owady, nasiona, owoce, liście, a także polują na małe gady i ssaki.

Zapotrzebowanie na białko i inne składniki odżywcze u dzikich ptaków jest mniejsze niż u współczesnych kur niosek, ponieważ te dzikie składają tylko około 14 jaj rocznie.

Przy odpowiednim żywieniu wiele ras produkuje prawie jedno jajko dziennie, podczas gdy ich przodkowie znosili tylko kilka jaj tygodniowo.

Kurczaki naturalnie drapią ziemię w poszukiwaniu nasion, zielonek, żwirku czy owadów. Rozrzucanie ziaren do drapania np. jęczmienia, owsa czy pszenicy stymuluje to zachowanie. Te ziarna mają zazwyczaj niską zawartość białka, ale są bogate w energię lub błonnik w zależności od rodzaju.

Jednak kiedy kurczaki jedzą zbyt dużo ziaren, mogą mieć mniejszy apetyt na bardziej wartościową paszę. Dlatego, jeśli używasz ziaren, podawaj je po południu, po tym, jak kurczaki zjadły już pełnowartościową paszę.

Ponadto, przy karmieniu kurcząt ziarnami ważne jest dostarczanie im żwirku, który wspomaga trawienie. Jeśli mają dostęp do ziemi, zazwyczaj znajdują tam wystarczającą ilość żwirku, ale można dostarczać im także komercyjny żwirek dostosowany do ich wielkości.

Nie używaj muszli ostryg jako żwirku – są one za miękkie i nie służą do rozdrabniania. Ponadto młode kurczęta mają mniejsze zapotrzebowanie na wapń, a jego nadmiar może negatywnie wpływać na ich nerki.

Kurczaki hodowane na pastwiskach również potrzebują żwirku, aby pomóc im w trawieniu zjadanej trawy.

Pasza początkowa dla piskląt

W pierwszych ośmiu tygodniach życia, kiedy pisklęta rozwijają się w dorosłe kury, potrzebują one specjalnej paszy początkowej, która wspiera zdrowy rozwój kości i odporność. Taka pasza powinna być bogata w białka, aminokwasy, witaminy i minerały. Pisklęta powinny być karmione paszą startową do około ósmego tygodnia życia, a następnie przejść na paszę dla młodych piskląt.

Pasza dla młodych piskląt

Gdy pisklęta osiągną około ósmego tygodnia, wchodzą w fazę, w której są uznawane za młode. W tym momencie warto zmienić ich dietę na paszę, która jest dostosowana do wspierania ich zdrowego rozwoju. W tej fazie pasza powinna mieć nieco niższą zawartość białka i wapnia czyli poniżej 1,25%, ale nadal zawierać ważne składniki, takie jak kwasy omega-3, które wspomagają trawienie i ogólne zdrowie.

Pasza dla kur niosek

Kiedy kury osiągną dojrzałość i zaczną znosić jaja, należy przestawić się na paszę z wyższą zawartością wapnia i białka, aby wspierać produkcję mocnych i zdrowych jaj. Każda kura zaczyna znosić jaja w swoim własnym tempie – niektóre już w wieku 16 tygodni, inne mogą potrzebować nawet do 32 tygodni. Możesz przestawić kury na paszę dla niosek już w 16 tygodniu życia lub poczekać, aż pojawi się pierwsze jajko. Jeśli hodujesz także kurczaki na mięso, warto poszukać paszy z wyższą zawartością białka, aby wspierać rozwój silnych mięśni i zapewnić energię.

Drapaki dla drobiu i inne przysmaki

Żwir dla piskląt, drapaki i inne podobne suplementy mają za zadanie wspomagać trawienie i zachęcać do naturalnych zachowań, takich jak drapanie czy dziobanie. Powinny być podawane jako przysmaki w niewielkich ilościach, aby pomóc stadu angażować ich instynkty i zapewnić im rozrywkę.

Wysokiej jakości pasza

Nie potrzebujesz najbardziej innowacyjnej paszy obiecującej rekordowo duże ilości jaj. Kluczem jest zbilansowana dieta z wysokiej jakości mieszanką lub granulatem, uzupełniona świeżymi owocami, warzywami, larwami mącznika i innymi zdrowymi przekąskami. Pamiętaj, aby każdą zmianę w diecie wprowadzać stopniowo, powoli zastępując starą paszę nową.

Zwalczanie pasożytów

Pasożyty, takie jak roztocza, są częstym problemem w hodowli kurczaków. Regularnie sprawdzaj kurczaki w nocy, gdy roztocza są najbardziej aktywne. Są to małe, czerwono-brązowe owady, często widoczne wokół głowy kurczaka. W przypadku inwazji roztoczy stosuj leki weterynaryjne, na przykład iwermektynę.

Regularne sprawdzanie kur

Często kontroluj kurczaki pod kątem problemów zdrowotnych, takich jak skaleczenia czy złamania. Obserwacja ich komfortu i reakcji na ewentualne zagrożenia pozwoli Ci lepiej zrozumieć ich potrzeby i odpowiednio reagować.

Otwarte przestrzenie

Kurczaki z wolnego wybiegu, które mają więcej przestrzeni do komfortowego życia, zazwyczaj produkują więcej zdrowych jaj. Dla hodowców miejskich, gdzie wolny wybieg może być trudny do realizacji, ważne jest zapewnienie kurczakom odpowiednio dużego terenu, z dostępem do trawnika i ochroną przed drapieżnikami.

Świeża woda

Stały dostęp do świeżej wody jest niezbędny dla zdrowia kurczaków. Codzienna zmiana wody jest ważna, nawet jeśli może się wydawać uciążliwa – dzięki temu kurczaki będą zdrowsze i będą produkować więcej jaj.

Wapń

Znoszenie jaj wymaga dużo wapnia. Aby utrzymać regularną produkcję jaj, zapewnij im dostateczną ilość wapnia w diecie, na przykład mieszając pokruszone muszle ostryg z paszą aby kury mogły z nich korzystać według potrzeby.

Czyste budki lęgowe

Czysta i wygodna budka lęgowa z miękką ściółką to jeden z kluczowych elementów, które pomagają kurom składać jaja.