Świnia jest ssakiem należącym do rodziny świniowatych. Została udomowiona już w starożytności i najpewniej jej przodkiem jest dzik euroazjatycki. Te wyjątkowe zwierzęta odznaczają się ponadprzeciętną inteligencją. Są w stanie zapamiętywać bardzo długie trasy i cieszą się świetną orientacją w terenie. Czym się żywią?
Podstawowa dieta żywieniowa świni
Utarło się błędne przekonanie, że świnie pożerają wszystko, co znajdzie się w ich otoczeniu i co można uznać za rodzaj pożywienia. To dosyć krzywdząca teoria, ponieważ i one posiadają pewnego rodzaju preferencje żywieniowe oraz konkretne potrzeby w tej materii. Podstawą ich żywienia bez wątpienia stanowią różnego rodzaju zboża. Dobrym pomysłem będą gotowe mieszanki. Warto w tym miejscu dodać, że wyróżniamy dwa rodzaje pokarmów – mokre oraz suche. Nie ma co do tego wątpliwości, że większość świń o wiele bardziej przepada za paszą z dodatkiem wody lub rozcieńczoną serwatkę. Tego rodzaju żywienie jest jednak dla hodowców o wiele bardziej wymagające.
Czy świnie jedzą owoce?
Owoce stanowią dla świń niezwykle cenne źródło wartościowych witamin, ale są również przysmakami, za którymi świnie wyjątkowo przepadają. Wynika to przede wszystkim z ich wielkiej słabości do słodkiego pokarmu. Badania wykazują, że większość świń o wiele chętniej sięga po paszę z dodatkiem słodzika, czekolady lub melasy. Wpływają one korzystnie na walory smakowe i sprawiają, że świnie jedzą więcej, co dla hodowców jest niezwykle istotne. W przypadku owoców najbardziej lubią dojrzałe jabłka i gruszki. Nie pogardzą również świeżym melonem oraz awokado.
Warzywa w diecie świni
Stanowią dodatek o bardzo dużej wartości. Świnie uwielbiają świeże warzywa i nigdy nie przejdą obok nich obojętnie. Do ich ulubionych należą przede wszystkim kukurydza oraz świeża sałata. Bardzo lubią pałaszować ziemniaki oraz buraki pastewne. Od czasu do czasu można podawać im świeży szpinak. Dobrym pomysłem będą także brokuły i kalafiory, które dostarczą wielu cennych minerałów. Ważnym jest jednak, aby warzywa pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Zbyt duża ilość chemicznych dodatków nie ma dobrego wpływu na zdrowie tych zwierząt.
Mięso w diecie świń
Z całą pewnością nie stanowi ważnego elementu w diecie świni, choć ta z pewnością poczęstuje się i taką przekąską. Niektórzy hodowcy dodają od czasu do czasu do paszy kawałki świeżej wątróbki, która zawiera wiele cennych witamin z grupy B oraz szereg innych wartościowych składników. Uznaje się jednak, że samo mięso nie powinno być elementem diety żywieniowej, gdyż może wpłynąć na wzrost tkanki tłuszczowej, co w hodowlach raczej nie jest pożądanym efektem. Mięso w diecie świń może się również przyczynić do wzrostu agresji wśród poszczególnych osobników.
Słodycze w diecie świni
Wbrew pozorom odgrywają dosyć ważną rolę. Świnie to zwierzęta, które potrafią odznaczać się dosyć wysokim poziomem wybredności. Zdarzają się sytuacje, kiedy nie sięgają po serwowany pokarm tylko ze względu na kolor koryta lub mniej interesujący zapach paszy. Właśnie z tego względu hodowcy dokładają wszelkich starań, by zadowolić swoje podopieczne. Czekoladowe odpadki w paszy dla świni to niemal powszechne zjawisko. Zwierzęta te uwielbiają słodycze, choć należy pamiętać, że słodkie dodatki powinny być serwowane w odpowiednich proporcjach. Choć młode w pierwszej fazie życia żywią się wyłącznie mlekiem matki, to jednak w tym okresie samicy podaje się paszę z dodatkiem rozmaitych słodkości. Dosyć częstym zabiegiem jest urozmaicanie paszy syropem klonowym.
Czego świniom nie wolno podawać?
Faktem jest, że świnia nie pogardzi żadnym pożywieniem. Głodny osobnik sięgnie dosłownie po wszystko, by tylko zaspokoić głód. Nie oznacza to jednak, że wszystko jest dla niej odpowiednie i zdrowe. Zbilansowana i pełnowartościowa dieta jest istotna również z perspektywy hodowli, ponieważ złe odżywianie ma ogromny wpływ na kondycję zwierzęcia. Nie należy ulegać złudzeniu, że świnia może zajadać się dokładnie tym, co jedzą ludzie. To bardzo błędne myślenie.
Absolutnie nie powinno się im podawać resztek z domowego stołu. Smażone czy pieczone i mocno doprawiane potrawy mogą w dłużej perspektywie bardzo wpłynąć na formę zwierzęcia. Mogą być również przyczyną wielu dolegliwości. Nie należy świń częstować słonymi przekąskami w postaci chipsów oraz słodyczami, które nie wchodzą w skład dobrze rozplanowanej diety. Świnie potrzebują regularnych i zbilansowanych posiłków. Złym pomysłem będą także owoce cytrusowe, ponieważ działają podrażniająco.
Należy jednocześnie pamiętać, że pasza świń powinna zawsze odznaczać się świeżością. Nie można zwierzętom podawać gnijącego lub wątpliwej jakości jedzenia. Po pierwsze, może to doprowadzić do utraty apetytu, a po drugie – solidnie zaszkodzić zwierzętom. Źle zbilansowana dieta, która nie spełnia dziennego zapotrzebowania kalorycznego, może skończyć się tym, że świnie zaczną jeść swoje odchody.