You are currently viewing Długowłosy chomik syryjski: Pochodzenie, pielęgnacja, żywienie
fot. Hathorhamstery / Wikipedia

Długowłosy chomik syryjski to urocza odmiana, jednego z najpopularniejszych pupili domowych. Niewątpliwie pierwszym, co przykuwa uwagę, jest jego jedwabiście miękkie i długie futerko. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, czym charakteryzuje się długowłosy chomik syryjski, jak wygląda pielęgnacja jego futerka i jak się nim opiekować, aby cieszyć się z jego obecności jak najdłużej.

Długowłosy chomik syryjski: Pochodzenie

Chomik syryjski pierwotnie pochodzi z obszarów Bliskiego Wschodu, dokładniej Syrii i Turcji. Ich populacja żyła na terenach półpustynnych i stepowych, gdzie zostały odkryte w XIX wieku. Od lat 30 XX wieku rozpoczęła się hodowla tych zwierząt. Jej celem było utrwalenie pożądanych cech dzikich osobników przy jednoczesnym wyselekcjonowaniu nowych, atrakcyjnych cech. Długowłosa odmiana jest właśnie wynikiem takiej hodowli, mającej na celu uzyskania zdrowych chomików o długiej sierści i przyjaznym usposobieniu.

Charakterystyka

Zwierzątka te są około 3 razy większe od chomików dżungarskich. Długość ciała długowłosego chomika syryjskiego może wynosić od 15 do 18 centymetrów, przy maksymalnej wadze 250 gramów. Ich ciałka mają zwykle walcowaty kształt, choć w porównaniu samca i samicy, panie są bardziej okrągłe.

Podobnie jak inne odmiany chomika syryjskiego, długowłose mają krótkie, ale bardzo silne łapki, zakończone malutkimi pazurkami. Dzięki nim mogą przebyć duży dystans, pokonując niektóre przeszkody poprzez wspinaczkę.
Kolejną cechą wspólną dla wszystkich chomików syryjskich są wypukłe duże oczy.

Niestety wielkość oczu nie odpowiada dobremu wzrokowi. Chomiki syryjskie mają dość słaby wzrok, co rekompensują im wibrysy, czyli długie, pojedyncze włosy wokół ich nosa. Dzięki włosom czuciowym zwierzę może się orientować w terenie przy słabym lub całkowitym braku oświetlenia. Mają również doskonale rozwinięty słuch i węch.

Wyróżniające je spośród innych odmian futerko jest miłe w dotyku, lejące i błyszczące. Może przybierać różne kolory jak szary, kremowy, cynamonowy, łaciaty, czarny lub biały, jednak dwa ostatnie warianty kolorystyczne są bardzo rzadkie.

Nierzadko padają za to opinie, że długowłosy chomik syryjski to jedna z najpiękniejszych odmian chomików.

Długowłosy chomik syryjski: Usposobienie

Podobnie jak krótkowłosa odmiana, są to sympatyczne gryzonie domowe o towarzyskiej duszy. Szybko oswaja się z nowym otoczeniem oraz opiekunami, z którymi potrzebuje regularnych interakcji. Te mądre zwierzęta są w stanie rozpoznać swoich właścicieli po głosie oraz zapachu. Dlatego, podczas etapu socjalizacji ważne jest, aby mówić do naszego chomika.

Ze względu na swoją łagodną i przyjacielską naturę są doskonałymi towarzyszami dla dzieci.
Trzeba jednak pamiętać, że są to stworzenia o naturalnie nocnym trybie życia. Oznacza to, że mogą one drzemać w ciągu dnia. Nie należy wtedy ich budzić, gdyż wywołany tym stres i strach, mogą skutkować nagłymi reakcjami zwierzęcia.

Także hałas oraz nagłe, głośne dźwięki mogą przestraszyć gryzonia o wyczulonym słuchu, które w takiej sytuacji może zacząć instynktownie uciekać przed potencjalnym zagrożeniem. Częste narażanie ich na taki stres może również wpłynąć negatywnie na ich zdrowie.

Pielęgnacja chomika

Długowłosy chomik syryjski w klatce
fot. Ryan Somma | Wikimedia

W przypadku tych zwierząt temat pielęgnacji jest bardzo ważny. Odpowiednia troska o charakterystyczne długie futerko jest kluczowa dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia pupila. Nie jest jednak ona tak trudna jak mogłoby się wydawać, patrząc na długość kosmyków.

Podstawą jest regularne czesanie futerka, aby zapobiec sklejaniu i kołtunieniu się kosmyków. Warto pamiętać, że kawałki trocin, czy resztki jedzenia mogą wplątać się w podatne na kręcenie się futerko naszego pupila. Wszelkie drobne przedmioty, które zaplączą się we włosy naszego pupila, należy jak najszybciej usunąć, gdyż w innym przypadku mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Do czesania powinniśmy wybrać szczotkę o miękkich włosach, które nie zaszkodzi skórze naszego pupila lub grzebień o szeroko rozstawionych zębach. Ze względu na to, jak ważne jest regularne czesanie, powinno ono być wprowadzone stosunkowo wcześnie podczas procesu socjalizacji.

Zabierając się do czesania pupila, weź chomika na kolana. Możesz wcześniej rozłożyć matę lub szmatkę. Weź jednak pod uwagę to, aby pazurki chomika nie wplątały się w materiał. Zadbaj o spokój chomika i jego komfort. Możesz podać mu jakiś smakołyk lub delikatnie głaskać. Następnie wydziel pasmo i delikatnie je trzymając, rozczesuj.
Czasami może się okazać, że konieczne będzie skrócenie futerka chomika, ze względu na kołtuny nie do rozczesania. W takim przypadku po rozczesaniu futerka wydzielamy problematyczny kołtun i delikatnie przycinamy ostrymi nożyczkami. Staramy się obciąć jak najmniej włosów, jak będzie to możliwe. Szczególnie powinniśmy uważać przy pyszczku zwierzęcia, gdzie znajdują się wibrysy, czyli włoski czuciowe.

Częściej taka potrzeba może zachodzić przy samiczkach, które zwykle mają dłuższe kosmyki.
Jeśli chodzi o mycie, chomiki należą do najczystszych pupili domowych. Potrafią one nawet kilka razy dziennie czyścić swoje futerko przy pomocy swoich łapek lub piasku. Zazwyczaj więc nie ma potrzeby kąpania naszego pupila w wodzie.

Może jednak zajść taka sytuacja, jeśli nasz chomik ubrudzi się substancją, która może mu zaszkodzić lub której nie jest w stanie się sam pozbyć czy to łapkami, czy kąpieli piaskowej.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Chomika możemy umyć w ciepłej, ale niegorącej wodzie z użyciem specjalnego szamponu bezzapachowego dedykowanego dla tych zwierząt. Podczas kąpieli trzymaj głowę pupila cały czas nad lustrem wody. Stosuj delikatne ruchy, masując futerko zwierzaka, uważając, by nie doprowadzić do powstania kołtunów. Susząc chomika, zastosuj najniższą możliwą temperaturę i moc nawiewu.

Pamiętaj jednak, że taka kąpiel wodna to ostateczność w przypadku chomików.

Żywienie

Chomiki syryjskie są roślinożerne. Ich dieta powinna składać się z dobrej jakości suchej karmy z gotowych mieszanek zbożowych. Uzupełnieniem jej powinny być warzywa, owoce, zioła oraz nasiona. Gryzoniom tym warto podawać marchew, gruszkę, jabłko, seler, dynię, cukinię, paprykę, kabaczek, banana, melona i ogórki.

Długowłosy chomik syryjski: Wymagania

Aby nasz pupil był zdrowy i miał dobre samopoczucie, należy zapewnić mu odpowiednie warunki. Podstawą jest odpowiedniej wielkości klatka. Chomiki syryjskie, ze względu na swoją wielkość potrzebują klatki minimum 100 × 60 centymetrów. Takie i większe wymiary pozwolą pupilowi na aktywność fizyczną i zabawę. Wyposażona powinna być w:

– poidełko na wodę,
– miseczki na jedzenie,
– domek, który będzie stanowić dla niego kryjówkę,
– kołowrotek, aby zapewnić mu odpowiednią ilość aktywności fizycznej,
– zabawki,
– legowisko,
– niepylące trociny dla chomika.

Dodatkowo można stymulować chomika poprzez kołowrotki i odpowiednie zabawki. Ciekawe mogą być również tunele oraz domki, które będą stanowić kryjówki dla chomika.