You are currently viewing Doberman biały – co to za pies, hodowla, cena

Doberman do tej pory kojarzył się wszystkim z atletycznym, wysokim psem o przeważająco czarnym umaszczeniu z brązowymi elementami. Coraz częściej jednak można spotkać się z innymi kolorami umaszczenia tego wyjątkowego psa.

Doberman biały – co to za pies, hodowla, cena

Doberman to idealny pies do stróżowania, zrównoważony i niezwykle dostojny. Jego umięśniona, dumna i wyprostowana sylwetka u niejednego budzi respekt. Mimo że są to psy wyjątkowo silne, są też bardzo inteligentne i mocno przywiązane do swojej rodziny.
Dobermany to psy zaliczane do grupy pinczerów, pochodzące z Niemiec.

Pierwszy hodowca dobermanów

Karl Friedrich Louis Dobermann był właścicielem zakładu przetwórczego, poborcą podatkowym oraz hyclem, żył w latach 1834 – 1894. Pełnione przez niego profesje nie cieszyły się aprobatą wśród obywateli i po kilku niebezpiecznych sytuacjach z ich strony, zaczął obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Dzięki pracy hycla miał dostęp do tak wielu różnorodnych psów, że wpadł na pomysł stworzenia rasy idealnej do stróżowania i obrony. I tak rozpoczęła się praca nad znanym nam dziś dobermanem. Ponad 60 lat po śmierci Karla Dobermanna wzorzec rasy uzyskał wpis do rejestru FCI, a pierwsze pokazy z udziałem dobermanów odbyły się już na początku roku 1900.

Działania Karla doprowadziły do stworzenia rasy psów o niezwykłym charakterze. Powstały czujne, silne, inteligentne, chętne do pracy i bardzo oddane człowiekowi. Dobermany były psami “żandarmami” , które pomagały również w pracy policji.

Doberman – wygląd

Pies dużych rozmiarów z bardzo zwartą, umięśnioną sylwetką, kwadratowym pysku i długich łapach. Jego postawa jest pełna dumy i gracji. Nos czarny, a uszy średnie, oklapłe i przylegające do policzków po obu stronach pysku. W 2012 roku w Polsce oficjalnie zakazano podcinania uszu i ogona zwierzętom, jednak wciąż istnieją miejsca, gdzie jest to dozwolone, wówczas dąży się do tego, aby uszy przypominały te posiadane przez wiewiórki, a ogon ucina się na bardzo krótko, praktycznie w całości. Ciemne oczy o migdałowym kształcie patrzą na człowieka spojrzeniem pełnym zrozumienia i inteligencji. Jego sierść powinna być gładka, lśniąca i zwarta, niezawierająca podszerstka.

Dobermany są sporymi psami, dorastają nawet do 72 centymetrów wysokości i ważą około 45 kilogramów, suki natomiast rosną na 68 centymetrów w stosunku do 35 kilogramów masy. Dyformizm płciowy musi być widoczny gołym okiem, inaczej rasa nie może być uznana.

Doberman biały – co to za pies?

Oryginalnie, zgodnie z typem rasy doberman powinien być czarny z podpalanymi elementami. Hodowcom zamieszkującym w Miami na Florydzie udało się stworzyć odmianę dobermana albinosa, o pięknej jasnoperłowej barwie. Ogromnego uroku dodają mu błękitne oczy, to połączenie tworzy istnie anielski widok. Są to psy naprawdę wyjątkowe i nic dziwnego, że cieszą się coraz większą popularnością.

Albinizm – uwarunkowany genetycznie niedobór lub zupełny brak melaniny w organizmie.

Doberman biały, cierpiący na albinizm jest narażony na większą liczbę psich chorób. Bardzo często szczeniaki rodzą się obciążone różnego rodzaju schorzeniami, nie tylko skórnymi, ale też związanymi z sercem i układem krążenia. W dużo większym odsetku zdarzają się także osobniki niewidome lub bardzo wrażliwe na światło. Brak pigmentu w skórze bardzo obciąża psa, co znacznie wpływa na długość jego życia. FCI nie dopuszcza albinosów jako odmiany dobermanów i zakazuje świadomego rozmnażania psów z tą wadą. W Stanach Zjednoczonych natomiast panują dużo mniej restrykcyjne warunki, a perłowy albinos z jasnymi jak niebo oczami zrobi wrażenie praktycznie na każdym, nie ma się co dziwić zatem, że hodowla cieszy się tak dużym zainteresowaniem.

Doberman – charakter

Urodzeni ochroniarze z krwi i kości. Niezwykle zrównoważone i stonowane, mądre psy o bardzo opiekuńczym i delikatnym usposobieniu. Ma bardzo silny temperament, ale potrafi nad nim zapanować. Potrzebuje stałego, bliskiego kontaktu z człowiekiem, socjalizacji i treningu rozpoczętego tak wcześnie, jak tylko się da. Odpowiednio ułożony i otoczony miłością i szacunkiem doberman odwdzięczy się lojalną ochroną swojego stada. Potrzebuje codziennego ruchu i zabawy, aby zachować wyciszenie.

Nie jest nadmiernie szczekliwy, ale gdy nadchodzi potrzeba, ostrzega swoje stado. W przypadku zagrożenia śmiało zaatakuje intruza, posiadacze dobermanów nie czują strachu o włamanie. Ich ognisty temperament sprawia, że zdarza im się atakować obce zwierzęta. W stosunku do swoich raczej pozostaje tolerancyjny, oczywiście wszystko zależy od prawidłowo przeprowadzonej socjalizacji. Na spacerach nie wolno ich spuszczać ze smyczy, bowiem ciężko nad nimi zapanować, kiedy znajdą sobie jakiś cel. Wykazuje cechy psa jednego właściciela, pozostałych członków rodziny traktuje jak niższych od siebie pobratymców stada, których toleruje. Odpowiednio poprowadzony jest psem idealnym, ale wymaga wiele wkładu w tresurę i czasu poświęconego psu. Nie jest on typem samotnika i źle to znosi, potrafi reagować agresją i lękiem z powodu długiego odizolowania.

Doberman to pies pełen pasji i temperamentu, aby go ujarzmić, trzeba zapewnić mu codzienną dawkę ruchu. Znudzone dobermany szybko znajdą zajęcie w gryzieniu kapci czy niszczeniu mebli.

Pielęgnacja

Dobermany posiadają krótką sierść bez podszerstka, co sprawia, że słabo znoszą niskie temperatury. Warto zaopatrzyć się w ubrania dla psa dopasowane do pogody i pory roku. Nie wymagają wymyślnych zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy przetarcie sierści wilgotną ściereczką. Kąpiel psa jest wskazana tylko w razie konieczności. Warto wyczesywać sierść dobermana, zwłaszcza w okresie linienia, a w przypadku tej rasy okres jest dłuższy niż zazwyczaj. Czesanie pomoże usunąć martwe włosie i zrobić miejsce na nowe.
Regularna kontrola pazurów pod kątem wrastania lub pękania. W przypadku przerostu zaleca się skrócenie za pomocą cęgów dla psów.
Sprawdzanie czystości uszu i oczu.

Doberman – dla kogo jest ten pies?

Osoba decydująca się na dobermana musi mieć stanowczy i zrównoważony charakter, umieć okazać dominację, ale również otwartość i respekt. Najlepszym kandydatem jest osoba doświadczona, która rozumie psychikę i mowę ciała psów, nie okazuje strachu, ale ma też w sobie dużo miłości. Nie można ukrywać, że nieumiejętne obchodzenie się z psem rasy tego typu może skończyć się katastrofalnie. Nie jest odpowiednim psem dla osoby, która wychodzi z domu na długo. Więź z nim musi być wypracowana na podstawie wzajemnego szacunku zaufania i kompromisu, nie wolno agresywnie wymuszać na psie, ani próbować się z jego upartością. Jeżeli ma być psem rodzinnym, należy nauczyć dzieci o poszanowaniu granic psa i nienaruszaniu jego granic jeśli je, odpoczywa lub się załatwia. Przestrzeń każdej istoty musi być obdarzona szacunkiem.
Dobermany są psami o ogromnym zapotrzebowaniu na ruch, dlatego będą idealne dla rodzin zamieszkujących domy z ogrodem. Nie są psami odpowiednimi do umieszczania w kojcu zewnętrznym, gdyż do prawidłowego funkcjonowania potrzebują ciągłego kontaktu z człowiekiem. Należy pamiętać również, że wypuszczenie psa do ogrodu to nie jest spacer, ten pies potrzebuje stymulacji węchowej, eksploracji i bodźców zewnętrznych.

Choroby

Doberman jako silny i wytrzymały pies raczej nie jest skłonny do zapadania na psie choroby. Jednak u dużego odsetka zauważono choroby skóry, alergie, dysplazje stawów biodrowych, problemy z oczami i kłopoty kardiologiczne. Należy zadbać o regularne kontrole w gabinecie weterynaryjnym.

Doberman – cena psa

Aby uniknąć kłopotów związanych z zakupem psów u pseudohodowców, należy zawsze sprawdzić autentyczność hodowli na stronie Związku Kynologicznego w Polsce. Pies z rodowodem w renomowanej hodowli, bez obciążeń genetycznych to koszt od 6000 do 9000 zł. W przypadku szczeniaków dobermanów z rodziców wystawowych lub z osiągnięciami cena potrafi przekroczyć 10 000 zł. Szczeniaki dostępne w Internetowych ogłoszeniach, których cena nie przekracza 2000 zł to najpewniej psy w typie rasy, które z prawdziwymi dobermanami niestety nie mają nic wspólnego.

Szczeniak z hodowli

Renomowana i profesjonalna hodowla dba o prawidłowy rozwój psów w czystych i komfortowych warunkach. Poza tym ogromnie ważne jest dopilnowanie, aby szczeniak przeszedł odrobaczanie i dwukrotne szczepienie. Wszczepienie chipa i zanotowanie wszystkiego w książeczce zdrowia zwierzęcia powinno być normą.
Wydanie szczeniaka nie może nastąpić wcześniej niż w momencie osiągnięcia przez niego 8 tygodnia życia. Młodego oderwanego od matki zbyt wcześnie ciężko jest prawidłowo zsocjalizować.

Wyprawka dla dobermana

Legowisko dla dużych ras – dobermany szybko rosną, dlatego warto od razu zainwestować w większe posłanie. Należy je umieścić w miejscu zapewniającym zwierzęciu odpoczynek w spokoju i ciszy.
Solidne szelki, obroża i smycz – muszą być wykonane z porządnych materiałów, gdyż dobermanom zdarza się pociągnąć właściciela.
Zabawki interaktywne, gryzaki i maty węchowe – wszystko by zapewnić psu zajęcie, które dodatkowo wspomoże rozwój jego umiejętności.
Maty higieniczne, miski na wodę i pożywienie – totalna podstawa, jeżeli chodzi o opiekę nad psem.
Kaganiec i ubranko – odpowiednie przygotowanie na każdy spacer to podstawa.
Kocyki i pluszaki – dla szczeniaka, dla zapewnienia mu komfortu.
Przekąski witaminowe i smaczki – najlepiej wysokiej jakości, która przy okazji dodająca zdrowia i zapobiegająca odkładaniu się kamienia nazębnego i jest to przy okazji ogromna motywacja do treningu i pracy.

Ciekawostki o dobermanach

  • są bardzo posłusznymi psami, dzięki temu wiele z nich pracuje w policji,
  • dobermany potrafią wyczuć nastrój innych,
  • dobermany żyją od 10 do 13 lat,
  • zdarza im się cierpieć na niedobory witamin,
  • miesięczny koszt utrzymania dobermana to około 400 zł.,
  • współczesne dobermany są dużo mniej agresywne, niż te z przeszłości,
  • W Stanach Zjednoczonych poza albinosami hoduje się również dobermany niebieskie i izabelowate,
  • ich twarda sierść wbija się w każdy materiał.