You are currently viewing Miniaturka amstaffa: czy taka rasa istnieje?
fot. Gary Ellis | Unsplash

American staffordshire terrier to rozpoznawalny pies, który uznawany jest za niebezpiecznego i agresywnego. W takim razie, zamiast średniej wielkości amstaffa może zdecydować się na miniaturkę, która poza mniejszymi rozmiarami ma być bezpieczniejsza i mniej skłonna do agresji? Pojawiają się jednak pytania: czy miniaturka amstaffa to oficjalna rasa psa, czy faktycznie wykazuje mniejsze skłonności do agresji i czy cieszy się tak dobrym zdrowiem, jak większy american staffordshire terrier?

Miniaturka amstaffa. Czy taka rasa istnieje?

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna, której członkiem jest również Polska, nie uznaje istnienia rasy, czy też odmiany miniaturowego amstaffa. Według wzorca rasowe american staffordshire terriery mają średniej wielkości głowę osadzoną na masywnej szyi, krótki grzbiet i szeroką klatkę piersiową. Te umięśnione psy osiągają w kłębie średnio około 45 centymetrów, przy wadze od 25 do 32 kilogramów. Mają krótką, przylegającą, twardą w dotyku sierść. Wzorcowe są jednolite lub łaciate maści, przy czym czarna podpalana, czekoladowa i biała jeśli obejmuje ponad 80% powierzchni ciała według FCI są niedopuszczalne.

Są to wymogi, Międzynarodowa Federacja Kynologiczna ustaliła, aby określić czy utrwala cechy charakterystyczne rasy. Kryteria te wykorzystywane są również podczas wystaw.  Jednak nie wszyscy chcą pupili wygrywających wielkie wystawy. Większość poszukuje psów do towarzystwa i nie sprawdza, czy pies, który odpowiada mu charakterem, będzie uznany przez Związki Kynologiczne za rasowego.

W przypadku miniaturki amstaffa może mieć to jednak znaczenie. Bez oficjalnych wymogów rasowych, hodowcy nie mają wytycznych, jakie cechy utrwalać, aby stworzyć zdrową rasę.

W efekcie miniaturka amstaffa, względem wzorcowej wersji, może być obarczona większym ryzykiem chorób oraz wad genetycznych.

Miniaturka amstaffa mniej agresywna od wzorcowego?

Amstaffy uchodzą za agresywne i niebezpieczne psy, głównie ze względu na swój muskularny wygląd. Silny instynkt stróżujący, objawiający się nieufnością wobec obcych ludzi i zwierząt również nie budzi pozytywnego pierwszego wrażenia.
Faktem jest, że wzorcowy american staffordshire terrier to spory pies, który jest w stanie zagrozić zdrowiu dorosłego człowieka. Jednak nieprawdą jest, że miniaturka cechuje się większą łagodnością, jak i to, że rasa ta ogólnie jest z natury agresywna.

Miniaturka, podobnie jak wzorcowy amstaff, to psy z natury przyjacielskie, które mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Nie są z natury agresywne, a zachowania, które wielu tak ocenia to ich obrona.

Są to inteligentne, ale i wrażliwe na wszelką przemoc – w tym psychiczną, jak krzyk – psy, które zapamiętują krzywdę. Widząc osobę lub zwierzę, które je skrzywdziło albo zachowanie podobne do tego, które poprzedzało doznaną przez nich krzywdę, starają się bronić. Odpowiednie szkolenie oraz opieka zapobiega takim sytuacjom.

Oczywiście, jeśli opiekunem jest osoba odpowiedzialna, cierpliwa, konsekwentna i niechcąca na siłę wyszkolić psa na agresywnego. Często bowiem amstaff znajduje się na pierwszych stronach gazet jako pies, który kogoś pogryzł przez nieodpowiedniego właściciela, który źle przeszkolił pupila.

Miniaturka amstaffa jest łatwiejsza do wyszkolenia?

amstaff
fot. Justin Veenema | Usnplash

American staffordshire terriery, czy miniaturki, czy duże, to psy inteligentne, które chętnie spędzają czas ze swoimi właścicielami. Potrzebują również dużo aktywności, zarówno fizycznej, jak i intelektualnej. Te czynniki składają się na to, że amstaffy są stosunkowo prostymi psami do wyszkolenia.

Nie oznacza to jednak, że osoba bez doświadczenia podoła takiemu szkoleniu. Jak już wspomnieliśmy, amstaffy pomimo swojego groźnego wyglądu, to psy niezwykle wrażliwe na krzyk. Podniesiony głos wywołuje u nich strach i zachowania agresywne. Dlatego w trakcie tresury najważniejszy jest spokój opiekuna, jego konsekwencja oraz pozytywne nagradzanie psa. Jako nagrody lub zachęty do ćwiczeń, jeśli takiej potrzebują nasze czworonogi, najlepiej sprawdzi się chwila zabawy lub smaczki.

Podczas tresury szczeniaka ważne jest zapoznanie go z wieloma różnymi sytuacjami, aby mógł nauczyć się poprawnie reagować. Zwłaszcza ważne będą interakcje z różnymi osobami oraz zapobieganie zazdrości psa. Nasz pupil, zazdrosny o nas, może bowiem próbować zwrócić na siebie naszą uwagę albo próbować przegonić osoby, o które jest zazdrosny.

Takie agresywne reakcje niweluje właśnie odpowiednie szkolenie oraz właściwa opieka.

Miniaturka amstaffa jest psem rodzinnym, a duży psem do walk.

Faktem jest, że pierwsze amstaffy powstały w XVIII wieku w Anglii jako psy do walk na arenach z bykami, później w walkach psów. Zapewniały w taki sposób „rozrywkę” również w Stanach Zjednoczonych Ameryki, dokąd dotarły razem z emigrantami w drugiej połowie XIX wieku. Tam też jednak niektórzy hodowcy dostrzeli potencjał american staffordshire terrierów jako psy stróżujące, wobec czego zaczęli utrwalać odpowiednie cechy poprzez selekcję.

Na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych zakazano walk psów. Oficjalnie psy przestały walczyć na arenach. Hodowcy ponownie przyjrzeli się rasie i dostrzegli cechy, które pasowały do psów rodzinnych, a także wystawowych.

Kiedy w 1972 roku, stara nazwa staffordshire terriery, została zmieniona na obecną do dziś american staffordshire terriery hodowcy mogli poszczycić się psami rodzinnymi i stróżującymi, a nie zawodnikami do walk na arenie.

Miniaturka amstaffa jest lepszym psem rodzinnym niż duży pies.

Rodziny z dziećmi, zwłaszcza mniejszymi obawiają się wyboru większych psów jako domowych pupili. Jest to zrozumiałe, jednak w przypadku amerykańskiego staffordshire terriera, czy miniaturka, czy duży pies będą zachowywać się podobnie. W obu przypadkach mamy bowiem do czynienia z psem, który szybko przywiązuje się do właścicieli oraz domowników. W związku z tym czworonóg będzie chciał być blisko zarówno dorosłych, jak i dzieci. Warto przy tym zauważyć, że wobec bliskich osób, psy te zachowują się bardzo łagodnie i potulnie. Wykazują się dużą cierpliwością oraz troskliwością wobec dzieci.

Oczywiście, dużo zależy również od ich wyszkolenia oraz charakteru każdego psiaka. Jednak wbrew obiegowej opinii, przez specjalistów są to psy wymieniane jako dobre dla rodzin z dziećmi.

Miniaturka amstaffa jest droższa od wzorcowego.

Hodowcy oferujący miniaturki amstaffów nie należą do Związku Kynologicznego w Polsce, za to mogą należeć do innych związków czy stowarzyszeń. W związku z tym ceny mniejszych szczeniaków amstaffa rozpoczynają się od 2000 do 2500 złotych.

Wzorcowy szczeniak amstaffa, pochodzący z renomowanej hodowli, z rodowodem potwierdzonym przez ZKWP to koszt większy. Ceny takich piesków zaczynają się od 3500 złotych, a kończyć mogą nawet na 6000 złotych.