You are currently viewing 10 ras terierów, które musisz poznać
fot. Justin Veenema | Unsplash

Teriery cieszą się niezwykle dużą popularnością. Nie każdy wie jednak, że Terrier niejedno ma imię. Warto zatem poznać 10 ras terrierów, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród ludzi.

1. Staffordshire Terrier

Staffordshire Terrier
fot. Katie Bernotsky | Unsplash

Początkowo psy tej rasy nosiły nazwę Yankee, a więc podobnie jak znane współcześnie kultowe świeczki. W przeszłości wykorzystywano je niestety do walk psów, ale obecnie jest to rzecz jasna praktyka zakazana. Psy rasy tej określa się często mianem psów obronnych. Są one niesamowicie lojalne wobec właściciela i wierne mu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że z uwagi na masywne rozmiary i dość bojowy charakter, Staffordshire Terrier nie powinien być zostawiany sam na sam z dziećmi. Ważne jest też to, aby psy były od małego w odpowiedni sposób tresowane. Poddawanie ich nauce odpowiednich zachowań daje największe szanse na to, że pies będzie posłuszny i ułożony. W przypadku problemów, zawsze należy korzystać z pomocy specjalistów, takich jak chociażby behawiorysta.

2. West Hallen White

West Hallen White
fot. Lucie Tylová | en.m.wikipedia.org/wiki

Pies ten wygląda zupełnie niewinnie, w przeciwieństwie do rasy omawianej wyżej. To właśnie zwierzak tej rasy dzielnie towarzyszył bohaterom przygód o Asterixie i Obelixie. Pieski te osiągają stosunkowo niewielkie rozmiary i posiadają uroczą, lekko nastroszoną sierść w kolorze śnieżnej bieli. Jeśli chodzi o charakter tych zwierzaków, są one niezwykle temperamentne i energiczne. Ich zaletą jest także spora dociekliwość i skłonność do zabawy. Teriery West Hallen White doskonale nadają się więc zarówno dla osób samotnych, jak i dla rodzin z małymi dziećmi. Pieski są niegroźne, cierpliwe i bardzo oddane swoim właścicielom. Potrzebują mieć jednak przestrzeń do tego, żeby móc się wybiegać.

3. Airedale Terier

Airedale Terier
fot. Edoardo Cuoghi | Unsplash

Psy te doskonale nadają się do polowań i takie było właśnie przeznaczenie tej rasy. Są zatem wyposażone w największe zęby ze wszystkich terierów. Airedale Terier nie są na szczęście agresywne wobec ludzi, którym okazują sporo miłości. Niemniej jednak, wobec zwierząt w trakcie polowań potrafią być naprawdę bezlitosne. Psy tej rasy charakteryzują się też wysoką inteligencją. Są wyjątkowo podatne na tresurę oraz szybko uczą się nowych poleceń i sztuczek.

4. Jagdterrier

Jagdterrier
fot. Biser Todorov | en.m.wikipedia.org

Jagdterrier to inaczej niemiecki terier myśliwski, znany przede wszystkim z niezwykle dużych umiejętności łowczych. Może radzić sobie nie tylko z łowami na lądzie, ale i w wodzie. Zwierzaki te są niezwykle przywiązane do swoich właścicieli, są oddane i wierne. Niemniej jednak, muszą się one wyszaleć, dlatego najlepsze będą dla nich domy z podwórkami.

5. Norwich Terrier

Norwich Terrier
fot. H. Gisin | pl.wikipedia.org

Jedna z najmniejszych ras terrierów. Podobnie jak wiele innych przedstawicieli rasy terrier, również on hodowany był na polowania. To zdolni łowczy, doskonale radzący sobie z polowaniami na drobne gryzonie. Pieski są małe, posiadają niezwykle urocze pyszczki i oczka. Uwielbiają zabawę i potrafią być naprawdę oddane swoim właścicielom. Świetnie nadają się dla rodzin z dziećmi, zwłaszcza że nie są agresywne. Psiaki te nie zaatakują nawet obcych, chociaż początkowo mogą być wobec nich nieco nieufne. Jeśli jednak widzą, że gość jest w domu pożądany i mile widziany, one również szybko się z nim zaprzyjaźnią.

6. Kerry Blue Terrier

Kerry Blue Terrier
fot. Hilarmont | commons.wikimedia.org/wiki

Psy tej rasy pochodzą z Irlandii i są naprawdę wielofunkcyjne. Mają nie tylko zdolności myśliwskie, ale są również wyjątkowo opiekuńcze i troskliwe. W przeszłości były więc często wykorzystywane do…pilnowania dzieci. Włosy tego psa mają kolor głębokiej czerni, wpadającej poniekąd w błękit, stąd nazwa. Futro jest faliste i niezwykle przyjemne w dotyku. Kerry Blue Terrier jest psiakiem średniej wielkości, idealnie nadającym się dla rodzin z dziećmi, par czy osób żyjących samotnie. Dobra wiadomość jest taka, że przedstawiciele rasy należą do bardzo inteligentnych, a na dodatek łatwo poddających się tresurze. Doskonale dogadują się też z najmłodszymi i nie przejawiają skłonności do zachowań agresywnych.

7. Scottish Terrier

Scottish Terrier
fot. Daniel Petry | commons.wikimedia.org/wiki

Pies tej rasy bywa określany często mianem Scotty. Jak sama nazwa wskazuje, rasa ta pochodzi rzecz jasna ze Szkocji. To niezwykle mądry i szybko uczący się psiak. Ma wysokie poczucie własnej wartości, dlatego zdobycie jego względów może zająć nam chwile. Nie ma się temu co dziwić, bo w przeszłości psy te były popularne wśród arystokratów. Szkocki terier jest zwierzakiem oddanym i wiernym. Dobra wiadomość jest też taka, że nie przejawia on zachowań agresywnych. Nie będzie zatem niebezpieczny, nawet dla rodzin z małymi dziećmi. Szkockie teriery chętnie uczą się nowych sztuczek, są też zainteresowane zabawami, zarówno tymi w domu, jak i na świeżym powietrzu. Z powodzeniem można trzymać je w domach i mieszkaniach.

8. Jack Russel

Jack Russel
fot. Radosław Drożdżewski | Unsplash

Pierwotnie przedstawiciele tej rasy zostały wyhodowane po to, aby polować na lisy, borsuki oraz inne małe gryzonie. Jak przystało na zdolnych myśliwych, psy rasy Jack Russel należą do niezwykle szybkich, sprawnych i energicznych. Kiedy wyczują zdobycz, momentalnie znajdują się w jej pobliżu. Wobec właścicieli są czułe i troskliwe, ale wymagają regularnych spacerów i zabaw.

9. Foksterier

Foksterier
fot. P-piter | commons.wikimedia.org/wiki

Charakterystyczne dla psów tej rasy są wąskie ramiona i głowa, a także długa szyja. Pierwotnie rasa ta była przeznaczona do polowań na lisy. Wąskie ramiona i długa szyja miały właśnie ułatwić psiakowi wyciągnięcie z jamy lisa. Wyróżnia się Foksteriery z krótką i szorstką sierścią, jak i takie z miękką i gładziutką. Jeśli chodzi o umaszczenie, dopuszczalna wśród hodowców jest różnorodność. Celuje się często w odcienie bieli.

10. Yorkshire terrier

Yorkshire terrier
fot. Susana Segovia | Unsplash

Jest to jedna z najmniejszych psich ras na świecie. Najbardziej typowe dla psów tej rasy są rzecz jasna piękne, jedwabiste włosy. W skrócie, psy określa się często mianem yorków. W przeszłości były towarzyszami dam z wyższych sfer. Kochała je królowa angielska Wiktoria. Te urocze psy mają również niezwykle przyjemny charakter. Są oddane właścicielom i bardzo lojalne wobec nich, a na dodatek świetnie nadają się dla rodzin z dziećmi. Wymagają jednak regularnych spacerów.