You are currently viewing Ile żyje owczarek niemiecki? Poznaj czynniki wpływające na długość życia
fot. Anna Dudkova | Unsplash

Owczarki niemieckie to wyjątkowo popularne psy, cieszące się zaufaniem wielu osób, w tym rodzin z dziećmi. Zanim jednak podejmiemy decyzję o jego zakupie z hodowli bądź adopcji, dobrze byłoby dowiedzieć się, ile żyją takie psy. Przede wszystkim przydatna będzie nam wiedza na temat tego, jakie konkretnie czynniki mogą mieć wpływ na długość oraz na jakoś życia tego zwierzęcia.

Jak długo średnio żyje owczarek niemiecki?

Na to, jak długo żyje owczarek niemiecki wpływ ma wiele czynników. Warto jednak znać średnią długość życia przedstawicieli tej popularnej psiej rasy. Otóż okazuje się, że średnia długość życia tych zwierząt wynosi od około 10 do 13 lat. Zwierzak zaniedbany, z problemami zdrowotnymi może żyć jednak krócej, a ten zadbany i zdrowo rozwijający się dłużej.

Karmienie – jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na długość życia

To, w jaki sposób karmimy naszego czworonożnego przyjaciela ma ogromny wpływ nie tylko na długość, ale i na wspomnianą już wyżej jakość życia owczarka niemieckiego. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo różnego rodzaju karm, począwszy od suchych, przez mokre aż do rozmaitych przysmaków. Ważne jest to, aby w codziennej diecie psa nie znajdowały się w przeważającej ilości zboża czy cukry proste. W przeciwnym bowiem razie zwierzak może być narażony na problemy z prawidłowym funkcjonowaniem narządów wewnętrznych. Wydaje się, że swoją uwagą warto obdarzyć karmy z wysokiej półki, które cieszą się uznaniem i zaufaniem znawców psiego żywienia. Dobra wiadomość jest taka, że w Internecie można znaleźć wiele rankingów psich karm, co powinno znacząco ułatwić dokonanie w pełni satysfakcjonującego wyboru. Można też rozważyć karmienie psa wyłącznie mięsem surowym, mowa tu o tak zwanej diecie BARF. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że konieczne będzie wówczas podawanie zwierzakowi suplementów zawierających witaminy i minerały.

Wybór odpowiedniej hodowli

Na to, jak długo będzie żył owczarek niemiecki wpływ ma też to, z jakiej hodowli pochodzi. Niestety, nie wszystkie hodowle przestrzegają zasad, których przestrzegać należy. Tymczasem, na zdrowie i długość życia zwierzaka ma wpływ także kondycja jego rodziców. Od tego co jadła mama owczarka będzie też w pewnym stopniu zależeć stan jego organizmu. Bardzo istotne jest też to, aby zwierzak przebywał z matką tak długo jak to konieczne. W przeciwnym bowiem razie u młodego owczarka niemieckiego rozwinąć może się tak zwany lęk separacyjny. Nietrudno wówczas o pogorszenie jakości jego codziennego funkcjonowania, a nierzadko też o skrócenie długości życia.

Zwierzę po przejściach może żyć krócej

Ile żyje owczarek niemiecki8357
fot. Anna Dudkova | Unsplash

Jak powszechnie wiadomo, sporo osób decyduje się zaadoptować psa. I bardzo dobrze! Podarowanie owczarkowi niemieckiemu pełnego ciepła domu naprawdę zasługuje na uznanie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zwierzak po przejściach może żyć krócej niż szczeniak zabrany z dobrej hodowli. Możemy mieć zatem problem ze zdobyciem jego zaufania, a także z budową relacji. Na tym jednak nie koniec. Ciężko będzie nam dowiedzieć się, co taki zwierzak jadł w przeszłości i jakie kłopoty miał ze zdrowiem. Czasem trudno nawet ocenić ile dokładnie zwierzak ma lat. Dlatego też jeśli bierzemy psa ze schroniska, zabierzmy go na wizytę do weterynarza. Oceni on ile zwierzak może mieć lat oraz na jakie choroby może cierpieć. Na długość życia owczarka niemieckiego wpływ mogą mieć nie tylko kłopoty ze zdrowiem fizycznym, ale i problemy natury emocjonalnej.

Kondycja fizyczna

Na długość życia owczarków niemieckich dosyć duży wpływ ma też kondycja fizyczna psiaków. Owczarki niemieckie to psy duże, które potrzebują po prostu się wybiegać. Systematyczne spacery są więc dla właściciela owczarka niemieckiego absolutną koniecznością. Jeśli nie chcemy poświęcić swojego czasu na spacery z naszym zwierzakiem, lepiej zdecydujmy się na kupno bądź adopcję psa mniejszej rasy. W przeciwnym bowiem razie pies nie będzie z nami szczęśliwy. Owczarki niemieckie, którym nie zapewni się odpowiedniej ilości ruchu mogą również podupaść na zdrowiu. Mogą pojawić się u nich kłopoty związane ze stawami czy kośćmi. Dosyć powszechnym zjawiskiem jest wówczas także nadwaga. Owczarek niemiecki zmagający się z nadwagą czy kłopotami narządu ruchu, może być niestety narażony na krótsze życie.

Jakie są najczęstsze choroby, mogące mieć wpływ na długość życia owczarka?

Dość dobrze się składa, bo owczarki niemieckie należą na szczęście do ras odpornych na wiele chorób. Są generalnie psami silnymi, wytrwałymi i nienarażonymi na szereg kłopotów ze zdrowiem fizycznym czy emocjonalnym. Nie wolno jednak zapominać o tym, że niektóre owczarki mają pewne skłonności do schorzeń natury genetycznej. Niesamowicie istotne jest więc badanie swoich psów, koniecznie regularne. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że w porę uda wychwycić się wiele problemów i odpowiednio je zniwelować.

Co jeszcze warto robić, aby zwiększyć szanse owczarka niemieckiego na długowieczność?

Jeżeli chcemy, aby nasz owczarek niemiecki żył długo, pamiętajmy też o tym, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Ważne jest więc to, aby zwierzę traktować jak najlepiej się potrafi. Nie powinno dopuszczać się do jakichkolwiek aktów przemocy. Jeżeli chce się nauczyć lub oduczyć psa jakiegoś nawyku, koniecznie róbmy to z głową. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się pójście do tresera lub behawiorysty. Niekiedy konieczna może być współpraca obydwu wymienionych specjalistów. Poważne kłopoty emocjonalne owczarków niemieckich mogą negatywnie wpływać na jakość ich życia. Nieodpowiednio wytresowane czy karcone psy mogą stać się też podatne na zachowania ryzykowne. Mogą na przykład przejawiać tendencję do uciekania z domu. To zaś poważnie naraża już zwierzę na utratę zdrowia, a nawet i życia. Pies wędrujący samotnie poza terenem, który dobrze zna jest narażony na ataki innych psów, a także na potrącenie przez jakiś pojazd mechaniczny. Niestety, bardzo narażone na to są młode owczarki niemieckie, które mogą należeć do dość płochych. Wydaje się więc, że większe szanse na długowieczność mają te owczarki niemieckie, którymi od samego początku właściciel dobrze się zajmie.