Kangury żyją przede wszystkim na kontynencie Australii, a także na Tasmanii i okolicznych wyspach. Każdy gatunek kangura preferuje inne środowisko. Na przykład torebnik piżmowy (kangurokształtny) lubi gnieździć się na dnie lasów deszczowych w północno-wschodnim Queensland, podczas gdy szare kangury preferują lasy Australii i Tasmanii. Kangury antylopie zamieszkują eukaliptusowe lasy północnej Australii.
Na świecie istnieje około 60 gatunków kangurów, w tym kangury drzewne, które żyją w koronach drzew, i kangury skalne (skalniak brązowoogonowy), które przystosowały się do życia w trudnym, skalistym terenie.
Jak wyglądają kangury?
Kangury są znane z potężnych tylnych nóg, dużych stóp i długich, mocnych ogonów. Największym kangurem jest kangur rudy , który może osiągnąć długość ciała od 1 do 1,6 metra, a jego ogon dodaje dodatkowe 90 do 110 centymetrów. Całe ciało kangura rudego waży około 90 kilogramów. Najmniejszym kangurem jest torebnik piżmowy, który ma tylko 15,24 do 20,32 centymetrów długości i waży zaledwie 340 gramów. Kangury mają relatywnie małe głowy z dużymi, okrągłymi uszami. Dzięki swoim silnym nogom potrafią skakać na znaczne odległości, nawet do 9 metrów w jednym skoku.
Czy kangury jedzą mięso?
Kangury są roślinożercami. Ich dieta składa się głównie z traw, kwiatów, liści, paproci, mchów, a czasem także z owadów. Podobnie jak krowy, kangury przeżuwają swoje jedzenie, zanim jest ono całkowicie strawione.
Podobnie jak krowy, kangury mają unikalny sposób trawienia. Przeżuwają swoje jedzenie, co oznacza, że po pierwszym połknięciu pokarm trafia do żołądka, gdzie jest częściowo trawiony. Następnie pokarm wraca do jamy ustnej, gdzie jest ponownie przeżuwany, aby ułatwić dalsze trawienie. Dzięki temu procesowi kangury są w stanie skuteczniej wykorzystać składniki odżywcze zawarte w ich pokarmie.
Kangury mają wielokomorowy żołądek, który jest przystosowany do trawienia trudnostrawnych roślin. Mikroorganizmy żyjące w ich żołądku pomagają rozkładać błonnik i inne składniki roślinne, co umożliwia kangurom przetrwanie w środowiskach, gdzie dostęp do pożywienia może być ograniczony. Dzięki swojej diecie i unikalnemu systemowi trawiennemu, kangury są dobrze przystosowane do życia w australijskich ekosystemach.
Jak się poruszają kangury?
Kangury poruszają się skacząc na swoich silnych tylnych nogach. Jest to ich podstawowy sposób przemieszczania się. Ich sprężyste nogi i łapy są znacznie silniejsze i większe niż przednie łapy. Kangury potrafią pokonać 7 metrów w jednym skoku i mogą skakać z prędkością do 48 km/h. Zwykle jednak poruszają się z prędkością około 32 km/h. Podczas jedzenia, kangury poruszają się wolniej, wykorzystując do tego swój mocny ogon jako dodatkową „piątą nogę”, którą odpychają się od ziemi.
W grupie kangury pielęgnują się nawzajem i chronią przed niebezpieczeństwem. Jeśli kangur wyczuje zagrożenie, uderza stopą o ziemię, aby ostrzec innych. W razie potrzeby kangur potrafi walczyć, używając łap do boksowania i kopania przeciwnika.
Jak się rozmnażają kangury?
Kangury są najbardziej znane z tego, że samice noszą swoje młode w torbie. Ciąża u kangurów trwa od 21 do 38 dni, a samica może urodzić do czterech młodych naraz, choć jest to dość rzadkie. Po narodzinach młode są bardzo małe – mogą mieć wielkość od ziarenka ryżu do wielkości pszczoły, czyli od 5 do 25 milimetrów. Po urodzeniu młode kangurki przemieszczają się do torby matki, gdzie spędzają kolejne 120 do 450 dni, dojrzewając i karmiąc się mlekiem matki.
W torbie młode kangury są chronione i mogą się swobodnie rozwijać. Samica może jednocześnie karmić dwa młode w różnym wieku, produkując mleko o różnym składzie odżywczym. Młode kangurki regularnie opuszczają torbę, aby eksplorować otoczenie, jednak wracają do niej na odpoczynek i karmienie.
W wieku od 14 do 20 miesięcy (samice) lub 2 do 4 lat (dla same), młode kangury są już w pełni dojrzałe.
Ile jest kangurów w Australii?
W 2009 roku w Australii żyło około 27 milionów kangurów, a obecnie ich populacja szacowana jest na 42,7 miliona, zgodnie z danymi rządu Wspólnoty Narodów. Dr Stuart Dawson z Uniwersytetu Murdocha w Perth badał liczebność kangurów w Australii i twierdzi, że więcej Australijczyków powinno spożywać mięso kangura. Uważa, że byłoby to lepsze dla środowiska i stanowiłoby skuteczny sposób zarządzania populacją tych zwierząt. Jednak rynek na mięso kangura wciąż jest niewielki i wymaga dalszego rozwoju.
Czy kangury mogą stać się zagrożeniem dla ludzi?
Kangury rzadko stają się bezpośrednim zagrożeniem dla ludzi. W większości przypadków są to płochliwe zwierzęta, które unikają kontaktu z ludźmi. Jednakże, w sytuacjach, gdy czują się zagrożone, mogą zaatakować
Regulacja temperatury ciała
Kangury mają unikalny sposób radzenia sobie z wysokimi temperaturami australijskiego klimatu. Aby się ochłodzić, kangury liżą swoje przednie łapy, które mają cienką skórę i wiele naczyń krwionośnych. W ten sposób schładzają krew, która następnie krąży po całym ciele, pomagając obniżyć temperaturę.
Długość życia
Kangury mogą żyć do 20 lat na wolności. Jednakże ich długość życia zależy od wielu czynników, takich jak dostęp do pożywienia, zagrożenia ze strony drapieżników oraz warunki klimatyczne. W niewoli kangury mogą żyć dłużej, nawet do 25 lat.
Kangury w kulturze Aborygenów
Kangury odgrywają ważną rolę w kulturze i mitologii Aborygenów. Są często przedstawiane w ich sztuce, legendach i rytuałach. Dla wielu rdzennych społeczności kangury są symbolem siły i przetrwania.
Pływanie
Chociaż kangury są najbardziej znane ze swoich skoków, potrafią również pływać. Kiedy są zagrożone, mogą skoczyć do wody i używać swoich przednich łap do pływania.