You are currently viewing 10 Ciekawostek o Gołębiu Grzywaczu
foto - Duncan Harris / Wikipedia

Gołębie grzywacze to bardzo ciekawe i naprawdę piękne ptaki, które mogą zafascynować nawet najmłodszych. Warto zatem przedstawić dzieciom ciekawostki na ich temat, aby nieco bardziej zapoznać je ze światem tych wspaniałych ptaków. Jak się okazuje, interesujących faktów o tych stworzeniach jest całkiem sporo.

1. Stały element polskiego krajobrazu

Gołąb grzywacz na stałe wpisał się w polski krajobraz. Nie ma się temu co dziwić, bo spotkać można go zarówno podczas spaceru po łące, jak i po ogrodzie, a nawet po parku miejskim. Wydaje się, że ptaki te nie przejmują się zbytnio obecnością miejskiego zgiełku. Nie przeszkadza im hałas generowany przez samochody, ani przez ludzi. Nie oznacza to jednak, że gołąb grzywacz da się dotknąć czy nawet złapać. Mimo wszystko należą one do dość płochych ptaków, zwłaszcza jeśli w ich kierunku zbliża się człowiek.

2. Największy gołąb w Polsce

Gołąb grzywacz bezsprzecznie może być uznany za największego przedstawiciela gatunku gołębi w Polsce. Posiada on bowiem około 45 cm długości, a waży do 500 gram. Charakterystyczna, okalająca gołębią szyję obwódka przyczyniła się do powstania nazwy tego gołębia. Przypomina ona bowiem swoim wyglądem właśnie zmierzwioną grzywę.

3. Charakterystyczne odgłosy

Gołębia grzywacza można rozpoznać nie tylko po charakterystycznym wyglądzie, ale i po dźwiękach jakie ten wydaje. Okazuje się bowiem, że gołębie grzywacze chętnie wydają dobrze słyszalne odgłosy. Najczęściej daje się słyszeć ich gruchanie, zwłaszcza jeśli samce chcą zwabić partnerkę i przykuć jej uwagę. Warto dodać, że samce robią naprawdę wiele, aby pozyskać jej względy.

4. Niedbale budowane gniazda

Co ciekawe, gołębie grzywacze nie przykładają zbyt dużej uwagi do budowy swojego gniazda, w których będą znosiły jajka. Okazuje się, że do konstruowania gniazd gołąb wykorzysta przede wszystkim gałązki, które następnie dość luźno ze sobą splecie. Gniazdo to może znajdować się zarówno na drzewie, jak i na jakiejś konstrukcji budynku.

5. Ptasie mleczko

Co ciekawe, gołębie grzywacze karmią swoje pisklęta czymś, co nosi nazwę ptasiego mleczka. Nietrudno jednak zgadnąć, że nie ma ono nic wspólnego ze słodką pianką oblaną czekoladą. Gołębie ptasie mleczko przybiera formę wydzieliny o białawym zabarwieniu. Powstaje ona w wolu, a do jej powstania doprowadza złuszczanie się komórek.

6. Roślinożercy

Gołębie grzywacze są dużymi ptakami, dlatego mogłoby się wydawać, że polują one na inne, mniejsze ptaki. Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego! Gołębie te są bowiem zdeklarowanymi roślinożercami. W ich codzienej diecie znalazły się między innymi takie produkty pochodzenia roślinnego jak nasiona czy ziarna zbóż, jak również niektóre liście. Warto nadmienić, że dieta gołębia różni się w zależności od pory roku. Po inne smakołyki ptaki te sięgać będą wiosną czy jesienią, a po inne w okresie jesienno-zimowym.

7. Pozytywna rola w środowisku

Gołębie grzywacze są przez niektóre osoby uważane za niezbyt pożyteczne ptaki, które przyczyniają się do niszczenia upraw. Jak się jednak okazuje, ptaki te mogą i odgrywają pewną pozytywną rolę w naszym środowisku. Gołębie grzywacze są bowiem w stanie zjadać i zjadają nasiona różnych chwastów. Dzięki temu właśnie można cieszyć się uprawą, która jest od niepożądanych roślin wolna.

8. Duża ilość lęgów

Gołębie grzywacze rozmnażają się w naprawdę zawrotnym tempie. Jak się bowiem okazuje, pierwszy z lęgów są one w stanie wyprowadzić już w marcu. W niektórych miejscach Polski pierwszy lęg gołębi grzywaczy ma zaś miejsce jeszcze w lutym. Generalnie, w ciągu całego roku ptaki te są w stanie wyprowadzić nawet pięć lęgów. Samica znosi i wysiaduje przeważnie dwa jaja. Warto dodać, że czasami, choć dosyć rzadko, samicę w wysiadywaniu jajek zastępują samce.

9. Dwukrotne pierzenie

Gołębie grzywacze mają w zwyczaju pierzyć się dwa razy w ciągu roku. W przypadku osobników dorosłych, pierwsze pierzenie następuje zazwyczaj w maju, natomiast drugie na przełomie września oraz października. Czasami jednak termin zarówno pierwszego, jak i drugiego pierzenia może ulegać pewnym przemianom. Wszystko ze względu na warunki atmosferyczne, które mogą przecież się zmieniać.

10. Odgłosy podczas lotu

Gołębie grzywacze, w dużej mierze z uwagi na swój duży rozmiar, wydają charakterystyczne dźwięki podczas wzbijania się w powietrze. Kiedy gołąb grzywacz podrywa się do lotu, daje się słyszeć dźwięk, który przez wiele osób bywa określany jako trzepocząco-klaszczący. Poza tym, ptaki te zbierając się do lotu machają skrzydłami w dość ciekawy i oryginalny sposób. Przysiadaniu na gałęzi czy dachu nierzadko towarzyszy zaś charakterystyczne gruchanie. Gołębie grzywacze zwracają też uwagę tym, że bardzo długi czas mogą spędzać w jednym miejscu i wydaje się, jakby wcale się wówczas nie poruszały.