You are currently viewing 30 Fascynujących Ciekawostek o Pytonach

Pytony należą do rodziny węży, spośród której wyróżniamy około czterdziestu gatunków. Żyją przede wszystkim na obszarach Azji, Australii i Afryki. Nie należą do węży jadowitych, aczkolwiek nie oznacza to, że nie stanowią zagrożenia dla innych zwierząt oraz ludzi. Co warto o nich wiedzieć? Oto kilka fascynujących ciekawostek na temat pytonów.

1. Jeden z największych pytonów na świecie został znaleziony i złapany na Florydzie. Olbrzym warzył około dziewięćdziesięciu kilogramów, a jego całkowita długość wynosiła nieco ponad pięć metrów. Był to pyton birmański, a w jego pojmaniu brało udział pięć osób.

2. To jest dopiero ciekawostka! Pytony nie są jadowite. Swoje ofiary zabijają poprzez uduszenie. Owijają się wokół niej, a gdy ta straci przytomność, połykają ją w całości.

3. Pytony są obiektem westchnień wielu entuzjastów. Niektórzy hodowcy zdają się jednak nie brać pod uwagę zagrożenia, jakie niesie za sobą zbyt beztroskie podejście do tych zwierząt. Odnotowano wiele przypadków na przestrzeni dziejów, które kończyły się śmiercią właściciela uduszonego przez swojego pupila.

4. Do największych pytonów zalicza się pyton siatkowy. Dorosły osobnik może osiągnąć nawet do sześciu metrów długości, a jego waga nierzadko wynosi około stu kilogramów.

5. W północno-zachodniej części Australii można się zetknąć z najmniejszym pytonem świata. Dorosły osobnik pytona malutkiego liczy sobie raptem 50 cm długości i dla człowieka nie stanowi właściwie żadnego zagrożenia.

6. Do najpiękniejszych pytonów zalicza się pytona zielonego. Odznacza się pięknym intensywnym kolorem i jest gatunkiem nadrzewnym. Bardzo często w ramach kamuflażu wtapia się w otoczenie, udając gałąź i atakuje swoje ofiary znienacka.

7. Większość pytonów posiada specjalne receptory, które są czułe na podczerwień. Dzięki nim wąż jest w stanie bardzo sprawnie zlokalizować swoją zdobycz. Receptory znajdują się tuż nad górną wargą pytona.

8. Na ogół jeden solidny posiłek wystarczy pytonowi na wiele dni. Tuż po konsumpcji zwierzę odpoczywa, a organizm zajmuje się sukcesywnym trawieniem. Warto dodać, że specjalny układ szczęk pozwala na połykanie zwierząt znacznie większych od samego pytona.

9. Większość pytonów doskonale porusza się zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Są doskonałymi pływakami. Atakując, potrafią skoczyć na dosyć dużą odległość.

10. Pytony prowadzą nocny tryb życia. Wówczas są w stanie zaskakiwać swoje ofiary. W ciągu dnia raczej przebywają w ustronnych miejscach, starając się za bardzo nie rzucać w oczy.

11. Najdłuższy pyton świata znajduje się  w Stanach Zjednoczonych, w Missouri. Mieszka w Nawiedzonym Domu w Kansas City i od kilkunastu lat widnieje w Księdze Rekordów Guinnessa. Całkowita długość ciała tego pytona wynosi 7,67 metra.

12. W Polsce hodowanie pytonów jest legalne, aczkolwiek zwierzęta muszą pochodzić z legalnych źródeł. Należy również pamiętać, że każdy hodowca musi zarejestrować zwierzę w urzędzie miasta lub gminy.

13. Większość pytonów wyposażona jest w ostre i dosyć długie zęby. To za ich pomocą unieruchamiają ofiarę, którą następnie duszą własnym ciałem. Bez zębów schwytanie ofiary byłoby praktycznie niemożliwe.

14. Samica pytona birmańskiego składa nawet do stu jaj, którymi w kolejnych tygodniach pieczołowicie się opiekuje. Zapewnia odpowiednią temperaturę własnym ciałem, dbając o to, by pociechom nie było zimno.

15. Największym wrogiem pytonów jest człowiek. Kłusownicy bezustannie zabijają te piękne zwierzęta dla ich wartościowej skóry, która wzbudza zachwyt w świecie mody.

16. Wśród pytonów występuje wyraźny dymorfizm płciowy. W przeciwieństwie do wielu innych zwierząt, w tym przypadku to samica jest na ogół znacznie większa od samca.

17. Pytony żyjące na wolności mogą dożyć nawet trzydziestu lat. Oczywiście wiele zależy od położenia geograficznego, aczkolwiek zaliczają się do zwierząt stosunkowo długowiecznych.

18. Osoby przymierzające się do zakupu pytona powinny wiedzieć, że zapewnienie mu idealnych warunków jest dosyć kosztowną sprawą. Sam wąż może kosztować od dwustu złotych do nawet kilku tysięcy – w zależności od gatunku.

19. Pyton królewski jest najpopularniejszym gatunkiem hodowlanym. Przyszli hodowcy przed zakupem powinni zatroszczyć się o odpowiednie terrarium, a także upewnić, że zwierzę pochodzi z legalnego źródła. Tego rodzaju pytony najczęściej zmagają się z chorobami skóry.

20. Hodowcy powinni mieć świadomość, że podstawą żywienia pytonów są inne zwierzęta. Karmienie bywa wobec tego zajęciem wyłącznie dla osób o stalowych nerwach. Warto jednak pamiętać, że o wiele lepszym wyborem jest martwy pokarm. Dorosłe gryzonie w ferworze walki mogą skaleczyć węża.

21. Pytony odznaczają się charakterystyczną budową czaszki i pyska. Głowo jest stosunkowo duża, a sam pysk wydłużony. Posiadają niewielkie oczy, które mogą przybierać różne barwy począwszy od czarnej, a skończywszy na czerwonej. Na ogół spód ciała jest znacznie jaśniejszy niż grzbiet.

22. Ubarwienie jest uzależnione od gatunku oraz miejsca występowania. Natura i w tym przypadku działa na korzyść zwierząt, wyposażając je w barwy umożliwiające skuteczny kamuflaż.

23. Dla samicy najważniejsze jest potomstwo. Musi dbać o odpowiednią temperaturę, bo tylko w ten sposób zapewni młodym prawidłowy rozwój. W okresie ogrzewania jaj samica nie zajmuje się polowaniem.

24. Pyton tygrysi to jeden z najpowolniejszych pytonów na świecie. Można odnieść wrażenie, że poruszanie się sprawia mu trudności. Jest nieco ospały i nawet w sytuacjach wymagających szybkiej reakcji zachowuje całkowity spokój. To gatunek posiadający zdolność długiego przebywania pod wodą.

25. Pyton oliwkowy to kolejny gatunek doceniany przez hodowców. Odznacza się pięknym kolorem przywodzącym na myśl greckie oliwki i bardzo często mylony jest z innym jadowitym wężem występującym na terenie Australii. Właśnie z tego względu jego największym wrogiem jest człowiek. Regularnie są zabijane ze względu na błędne założenie, iż mogą zaszkodzić zdrowiu człowieka.

26. Afrykański pyton skalny wzbudza respekt ze względu na swoje gabaryty. W latach pięćdziesiątych XX wieku złapano osobnika liczącego sobie siedem metrów. Osobnik zajmował się akurat trawieniem sporych rozmiarów krokodyla.

27. W trakcie trawienia pyton jest właściwie bezbronny. Naukowcy odnotowali jednak przypadku pytonów, które w akcie desperacji wymiotowały pokarmem na wroga i ratowały się ucieczką.

28. Dowiedziono również, że pytony mają jednego przodka, który był jadowity.

29. Oko pytonów jest od wielu lat przedmiotem badań naukowców z różnych zakątków świata. Do tej pory dowiedziono, że wąż widzi wyłącznie w odcieniach szarości. Pytony są również wyposażone w specjalne soczewki przepuszczające światło UV, co pozwala im doskonale widzieć w nocy. Nie zmienia to jednak faktu, że to receptury czułe na podczerwień są dla pytonów znacznie skuteczniejszym narzędziem niż same oczy.

30. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się pytony dziecięce. To stosunkowo spokojne węże, które zyskują uznanie wśród hodowców i osób poszukujących nietypowego zwierzaka domowego. Istnieje wiele technik oswajania tych pytonów i budowania mocnej więzi pomiędzy zwierzęciem i właścicielem.