Rekiny to fascynujące zwierzęta, wspaniale przygotowane do życia i polowania w wodzie, wobec których odczuwamy respekt oraz strach w przypadku tych największych gatunków. Są jednak mniejsze rekiny, które z powodzeniem mogą stać się jednymi z pupili domowych w naszym morskim akwarium, o ile mamy odpowiednie warunki oraz wiedzę na temat rekina bambusowego, bo o nim właśnie mowa. Jak wygląda rekin bambusowy, jakie warunki w akwarium mu zapewnić i jak przebiega pielęgnacja?
Jak wygląda rekin bambusowy?
Rekin bambusowy to ryba chrzęstnoszkieletowa, należąca do drapieżnej podgromady spodoustych, rzędu dywanokształtnych, jak wszystkie rekiny. Dorosłe osobniki tego gatunku zwykle mierzą 100 centymetrów długości, nie należą więc do najmniejszych. Wyróżniają się bardzo smukłym ciałem z dużymi i wyraźnymi płetwami piersiowymi, grzbietowymi i ogonowymi. Posiadają blisko otworu gębowego dwa wąsiki czuciowe, zwane brzanami.
Określenie „bambusowy” w nazwie, nawiązuje do ubarwienia młodych osobników. Ich białe ciało pokryte jest czarnymi paskami, przypominając wzór na pędach bambusa. Zwykle temu wzorowi towarzyszy kilka plamek, głównie na płetwie grzbietowej. Wraz z wiekiem, osobniki ciemnieją. Dorosłe przyjmują barwę brązowoszarą, skąd wzięła się druga, mniej popularna nazwa tego gatunku, mianowicie brązowy rekin bambusowy.
Naturalne środowisko rekina bambusowego.
W naturalnym środowisku brązowy rekin bambusowy zamieszkuje przede wszystkim rafy koralowe, ale też baseny pływowe i płytkie przybrzeżne zbiorniki do głębokości 85 metrów. Jego występowanie stwierdzono w akwenach Indo-Pacyfiku, dokładniej u wybrzeży Indii, Sri Lanki, na Malediwach, Bangladeszu, Kambodży, Laosie, Tajwanie, Japonii, Malezji, Papui-Nowej Gwinei, zachodniej i północnej Australii oraz w wodach kontynentalnych Chin.
W takich zbiornikach wodnych zwykle po zmroku poszukuje swoich ofiar. Nie należy do wybrednych drapieżników. Odżywia się rybami kostnymi, krabami, krewetkami. Według badań, w naturalnym środowisku osobniki tego gatunku przystosowują swoje szczęki do grupy najczęściej przyjmowanego pokarmu.
Rozmnażanie się rekina bambusowego
Samce tego gatunku rekina osiągają dojrzałość płciową mniej więcej po przekroczeniu 68-78 centymetrów długości ciała. Samice dojrzewają, mając około 63 centymetry długości.
Zachowania godowe tych ryb są podobne jak u innych gatunków z rzędu dywanokształtnych. Samce wykonują tańce godowe, a następnie gonią samice aż nastąpią właściwe gody. Podczas nich samiec stara się przewrócić samicę na brzuch.
W wyniku zapłodnienia samica składa jajeczka o długości od 11 do 15 centymetrów, wyposażone w wąsy czepne. Dzięki nim małe rekiny w jajeczkach mogą spokojnie rosnąć w kryjówkach rafy koralowej. W tym czasie odżywiają się zawartością pęcherzyka żółtkowego. W jajeczkach mają ograniczoną możliwość pływania, dlatego gdy mierzące od 13 do 17 centymetrów noworodki uwolnią się z osłonek jajowych, zaczynają energicznie pływać. W ten sposób rozruszają ciało, aby sprawniej uciekać przez potencjalnym zagrożeniem i móc polować na swoje ofiary.
Należy pamiętać o tym, że w akwariach w niewoli gatunek ten rozmnaża się dość łatwo, przez brak naturalnych wrogów oraz dużą dostępność pokarmu. Decydując się na posiadanie dwóch rekinów bambusowych, samca i samicy, trzeba być gotowym na bardzo prawdopodobny przyrost populacji tej ryby w zbiorniku.
Brązowy rekin bambusowy jako ryba akwariowa
Ze względu na swój atrakcyjny wygląd ryba ta jest dość często wybierana przez doświadczonych akwarystów morskich. Nie jest ona również trudna w rozmnażaniu w niewoli, co również przekłada się na jej dostępność na rynku akwarystycznym.
Zaskakujące może być również fakt, że ma ona łagodne usposobienie wobec innych gatunków w zbiorniku. Oczywiście jeśli jest odpowiednio najedzona, a towarzyszące w akwarium ryby nie są zbyt małe. Jeśli więc chcemy mieć rekina bambusowego lepiej wybierać do tego samego akwarium nieco większe ryby, które nie będą stanowić dla niego łatwej zdobyczy.
Podstawowe warunki akwariowe dla brązowego rekina bambusowego
Młodym osobnikom tego gatunku wystarczy zbiornik 115-litrowy, jednak nie jest to rozwiązanie stałe. Taki zbiornik pełni raczej funkcję przejściową. Docelowy zbiornik dla rekina bambusowego to przynajmniej 680 litrów, przy czym podaje się również 1500 litrów oraz większe.
Taka potrzeba miejsca związana jest głównie z nocnym trybem życia tego gatunku. Rekiny te nie są najlepszymi pływakami, za to potrzebują dużo miejsca, aby się ukrywać w ciągu dnia oraz w przypadku próby rozmrożenia gatunku, miejsca na złożenie jajeczek z młodymi. Takich kryjówek powinno być kilka, dość różnorodnych, aby zbliżyć się do naturalnego środowiska tej ryby, jakim jest rafa koralowa.
Dodatkowo dno akwarium powinno być wysypane drobnym, miękkim piaskiem. Rekiny bambusowe potrafią się zakamuflować w takim podłożu. Szorstki, twardy piasek przy takiej próbie zakopania się może zranić naszego rekina.
Istotnym parametrem w przypadku przygotowania akwarium do brązowego rekina bambusowego jest temperatura wody. Ryba ta potrzebuje temperatury odpowiadającej warunkom, w jakich występuje naturalnie. Oznacza to, że musimy utrzymywać wodę w akwarium w temperaturze od 24 do 27°C. Niższe lub wyższe temperatury mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie naszej ryby.
Filtracja i oświetlenie akwarium dla rekina bambusowego
Ryby tego gatunku potrzebują oczyszczonej i dobrze napowietrzonej wody akwariowej. Wymagany jest bardzo dobry filtr, który skutecznie będzie oczyszczać tak duży zbiornik, zwłaszcza że rekin bambusowy należy do ryb produkujących znaczną ilość odpadów. Dobrym pomysłem będzie również dobranie do niego gatunków, które wspomogą w utrzymaniu czystości w akwarium. Nie zwolni to nas jednak z konieczności regularnego sprzątania akwarium. Zbyt duża ilość zanieczyszczeń może bowiem doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u rekina bambusowego.
W kwestii oświetlenia powinniśmy wybrać średniej mocy oświetlenie LED. Doskonale naśladuje ono naturalne warunki świetlne, w jakich występuje brązowy rekin bambusowy.
Czym karmić rekina bambusowego w akwarium?
Rekin bambusowy to drapieżnik, któremu w warunkach domowych należy zapewnić dostęp do pokarmu mięsnego. Nie jest to jednak wybredna ryba. Aby zaspokoić jej głód, wystarczą dostępne na rynku krewetki koktajlowe, kawałki ryb morskich czy skorupiaki. Wybredniejsze mogą być jedynie młodsze osobniki, które lepiej karmić mrożonymi krewetkami i rybami, niż skorupiakami.
Obserwacja rekina bambusowego
Zapewnienie odpowiednich warunków oraz pokarmu to nie wszystko. Hodując rekina bambusowego w domu, należy stale monitorować nie tylko temperaturę, stan czystości oraz napowietrzenie wody, ale zachowanie samej ryby. Drastyczne zmiany w wyglądzie, zachowaniu, czy apetycie mogą oznaczać poważne problemy zdrowotne. Po zauważeniu ich należy się skonsultować z weterynarzem specjalizującym się w pielęgnacji ryb akwariowych morskich.