You are currently viewing Ryby ze światełkiem: fluorescencyjne rybki akwariowe
fot. Marrabbio2 | commons.wikimedia.org/wiki

Rybki akwariowe cieszą się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród osób, które chcą mieć jakieś mało wymagające zwierzę. Bardzo popularne wśród posiadaczy akwariów są rybki świecące (fluorescencyjne). Warto zatem dowiedzieć się czegoś na ich temat, zwłaszcza jeśli poważnie myślimy o ich zakupie.

Ogromna popularność świecących rybek

Świecące rybki akwariowe, kiedy już się pojawiły, szturmem podbiły serca miłośników akwarystyki. Nie ma się temu co dziwić, bo świecące w ciemności stworzenia robiły naprawdę ogromną furorę i to nie tylko na hodowcach, ale i na osobach, które ich odwiedzały. Jak się jednak okazuje, na samym początku świecące rybki były bardzo drogie. Cena jednej sztuki oscylowała nawet w granicach 200 zł. Z czasem jednak uległo to sporej zmianie, w miarę jak stawały się coraz bardziej popularne.

Najpopularniejsze gatunki świecących rybek – wybieraj z głową!

Istnieją różne gatunki świecących rybek, które można zakupić w sklepach zoologicznych. Nie da się jednak ukryć, że za najpopularniejsze uchodzą przedstawiciele takich gatunków jak labeo, danio, brzanka sumatrzańska, żałobniczka wieloniasta, żałobniczka, neonek czy bojownik. W zależności od swoich osobistych preferencji można decydować się na zakupienie różnych gatunków. Trzeba jednak koniecznie dowiedzieć się od sprzedawcy, które gatunki mogą ze sobą przebywać, a które mogłyby stanowić dla siebie spore zagrożenie

1. Labeo (Grubowarg dwubarwny)

Labeo (Grubowarg dwubarwny)
fot. Astellar87 / Wikipedia

Labeo, określana także mianem grubowarga pochodzi z krajów azjatyckich. Wyróżnia się charakterystycznymi płetwami w kolorze opalizującej czerwieni. To właśnie one świecą w ciemności, sprawiając, że rybka ta jest tak popularna. Jeśli chodzi o jej rozmiary, w akwarium będzie miała maksymalnie 15 cm długości. Wydaje się być zatem całkiem sporą rybką. Płeć rybki jest dość trudna do rozróżnienia. Jeżeli więc zależy nam na rozmnażaniu labeo, koniecznie musimy udać się na zakupy do doświadczonego sprzedawcy w sklepie zoologicznym. W przeciwnym bowiem razie musimy liczyć się z ryzykiem otrzymania dwóch samiczek bądź dwóch samców, a wówczas o rozmnożeniu się rybek będzie można jedynie pomarzyć. Okazuje się, że ryby te mogą niestety walczyć w obrębie gatunku. Wydaje się zatem, że jeśli chcemy ustrzec się niebezpiecznych w skutkach walk, lepiej postawić na jednego przedstawiciela gatunku w akwarium. Aby rozmnażać te ryby, trzeba wykazać się nie tylko doświadczeniem i zaangażowaniem, ale i cierpliwością. Jeśli chodzi o żywienie, rybki te żywią się przede wszystkim glonami, a także innymi roślinnymi pokarmami. Co ciekawe, dieta roślinna może zostać wzbogacona o fragmenty owoców i warzyw, takich jak cukinia, ogórek czy łuskany groszek.

2. Danio

Danio
fot. H. Zell / Unsplash

Rybki danio określane są często mianem rybek bezproblemowych. Podobnie jak gatunek opisywany wyżej, również danio pochodzi z Azji. Rybki posiadają bardzo atrakcyjny wygląd, który może jednak różnić się, w zależności od konkretnego przypadku. Najbardziej znamienne dla ryb danio są fioletowe pasy wzdłuż ich tułowia. To właśnie one wydają się świecić i opalizować w ciemności. Co ciekawe, przedstawicielki tego gatunku są nieco mniejsze od przedstawicieli, po czym stosunkowo łatwo można je rozróżnić. Dobra wiadomość jest też taka, że są one odporne na rozmaite choroby. Doskonale nadadzą się więc dla hodowców początkujących. Dość chętnie są jednak kupowane także przez akwarystów posiadających spore doświadczenie i wiedzę.

3. Brzanka sumatrzańska

Brzanka sumatrzańska
fot. André Karwath / Wikipedia

To słodkowodna ryba zaliczana do rodziny karpiowatych. Posiadają oliwkowo-szare ubarwienie, ale najbardziej typowe dla nich jest to, że połyskuje ono srebrzyście. To właśnie sprawia, że brzanki sumatrzańskie zaliczane są do tak zwanych rybek świecących. Co ciekawe, samce są z reguły nieco mniejsze od samiczek, co pozwala na dość łatwe ich rozróżnienie. To rybka stadna, dlatego raczej nie powinna pływać samotnie w naszym akwarium. Zdecydowanie lepiej będzie się czuła, jeśli dołączą do niej inne rybki, w tym przedstawicielki jej gatunku, chociaż to akurat nie jest niezbędne. Dobrze dogaduje się bowiem z wieloma innymi gatunkami rybek. Doskonale porozumieją się choćby z kiryskami czy innymi rodzajami brzanek. Koniecznie trzeba zapewnić tym rybom dodatek w postaci pokarmu roślinnego, bo w przeciwnym razie mogą podgryzać znajdujące się w akwarium rośliny.

4. Żałobniczka

Żałobniczka
fot. emptyvi / Wikipedia

Żałobniczka wcale nie ma ponurego wyglądu, co mogłaby sugerować jej nazwa. Wywodzi się ona z ciepłych wód Brazylii i Paragwaju. Posiada oliwkowo-zielony grzbiet, który na dodatek jest mocno opalizujący. Można też znaleźć okazy o czerwonawym zabarwieniu, ale są one mniej popularne i droższe. Znamienne dla żałobniczek jest to, że najlepiej żyje im się w stadzie. Źle mogą zatem zareagować na życie w pojedynkę, bez towarzyszy lub towarzyszek, niekoniecznie swojego gatunku. Dość dobrze dogadują się bowiem z innymi, co czyni je rybkami dość bezproblemowymi. Wydaje się, że ryba nie należy do trudnych w hodowli oraz w utrzymaniu. Wystarczy zapewnić jej czyste, regularnie sprzątane akwarium oraz dostęp do podstawowego pożywienia, które można kupić w każdym sklepie zoologicznym.

5. Neonek

Neonek
fot. Evdaimon / Wikipedia

Dla neonków najbardziej znamienne jest to, że posiadają wyraźne niebieskie i czerwone pasy na tułowiu. To właśnie one neonowo świecą, czyniąc te rybki wyjątkowo chętnie kupowanymi i atrakcyjnymi. Są one stosunkowo łatwe w hodowli, nie mają szczególnie skomplikowanych wymagań odnośnie żywienia. Mimo to trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że mogą być zjadane przez większe gatunki ryb. Jeśli zatem kupujemy neonka, koniecznie dowiedzmy się, z jakimi gatunkami ryb może on znajdować się w akwarium, a z jakimi niekoniecznie. W przeciwnym bowiem razie, szybko możemy pożałować swojej decyzji.

6. Bojownik

Ryba bojownik
fot. Mikhaliov / Wikipedia

Świat bojowników jest dość mocno zróżnicowany i bezsprzecznie ciekawy. W zależności od upodobań możemy postawić na osobniki mniej lub bardziej „świecące”. Wszystko zależy zatem od naszych osobistych preferencji. Bojowniki doskonale nadają się dla hodowców bez doświadczenia, bo są odporne na choroby i łatwe w utrzymaniu. Podstawowy pokarm w zupełności im wystarczy, nie trzeba go o nic dodatkowego uzupełniać. Bojownik ma charakter dominujący, bojowy. Może zatem zaciekle walczyć o swoje terytorium, zwłaszcza jeśli nie będzie miał odpowiedniej przestrzeni. Jeśli mu ja jednak zapewnimy, raczej nie będzie sprawiał problemów.