You are currently viewing Jak żywią się lemury? Dieta żywieniowa lemurów
fot. Stephen Hickman | Unsplash

Lemury to wyjątkowe ssaki występujące przede wszystkim na Madagaskarze i Komorach. Odznaczają się charakterystyczną budową ciała, w której przednie kończyny są nieco krótsze niż tylne. Posiadają również pasiasty długi ogon i pocieszne ciemne obwódki wokół oczu. Żyją w stadach i najlepiej czują się w konarach drzew. Prowadzą nocny tryb życia i to właśnie w nocy najczęściej poszukują jedzenia. Czym się odżywiają?

Dieta żywieniowa lemurów

Przede wszystkim warto wiedzieć, że istnieje tak naprawdę wiele gatunków lemurów. Poszczególne gatunki różnią się od siebie nie tylko stylem życia, ale i preferowaną dietą żywieniową. Większość gatunków prowadzi nadrzewny styl życia, co nie tylko pozwala im uchronić się przed atakami lądowych drapieżników, ale i zapewnia dostęp do wielu wartościowych przekąsek.

Wiele gatunków lemurów zalicza się do roślinożerców. Drzewa, które poniekąd stają się ich domem, stanowią również spiżarnią bez dna, z której chętnie korzystają. Wyróżniamy również gatunki lemurów, które najchętniej sięgają po słodkie przekąski w postaci soczystych owoców. Ze względu na teren zamieszkania ich ulubionymi przekąskami są owoce liczi, soczyste mango czy kokosy.

Bardzo chętnie sięgają po sezonowe owoce, a ich największym przysmakiem stanowią figi. Z braku laku również gatunki skupiające się przede wszystkim na owocach, będą sięgały po liście oraz korę drzew. Posilą się także kwiatami poszczególnych roślin, a w ekstremalnych sytuacjach bez oporów zaatakują niewielkie kręgowce, które są dla lemurów wprost doskonałym źródłem białka i wielu innych cennych minerałów.

Co jedzą lemury katta?

Nie ma co do tego wątpliwości, że lemury katta wyróżniają się na tle pozostałych gatunków.

W przeciwieństwie do swoich kuzynów nie prowadzą nocnego trybu życia i znacznie rzadziej przesiadują w konarach drzew. W związku z odmiennym trybem życia zmienia się również dieta żywieniowa.

Można śmiało powiedzieć, że to najmniej wybredny gatunek lemura. Katta bardzo chętnie posilają się roślinnością, aczkolwiek spijają również nektar z kwiatów i chętnie sięgają po rozmaite nasiona. W ich podstawowej diecie znajdują się również rozmaite owady, którymi uzupełniają niedobory białka oraz pająki.

Co więcej, bardzo chętnie polują także na niewielkie gryzonie i inne mniejsze zwierzęta, które nie będą dla nich stanowiły zagrożenia. Polują wobec tego na żaby, jaszczurki oraz węże. Można śmiało powiedzieć, że posilą się niemal wszystkim, co może zaspokoić ich kaloryczne zapotrzebowanie i dostarczyć niezbędnych wartości odżywczych.

lemur
fot. Dusan Veverkolog | Unsplash

Czym nie karmić lemura?

Lemury z pewnością nie zaliczają się do grona zwierząt wybrednych. Głodny lemur sięgnie właściwie po wszystko, co nosi znamiona posiłku. To bardzo ważna informacja dla osób, które przymierzają się do założenia hodowli lub mają styczność z tymi wyjątkowymi zwierzakami. Brak jakichkolwiek ograniczeń sprawia, że tak naprawdę bardzo łatwo można popełnić błąd, który może niekorzystnie wpłynąć na samopoczucie lub formę zwierzęcia.

Karmienie lemurów powinno odbywać się zgodnie z indywidualnymi preferencjami danego gatunku. Większość najchętniej odżywia się roślinnością, aczkolwiek są też gatunki owadożerne oraz te, które skupiają się przede wszystkim na owocach.

Nie należy zapominać o gatunku, któremu regularnie zdarza się sięgać po białko w postaci innych stworzeń. Dieta lemura powinna być urozmaicona i pełna różnych elementów dostarczających niezbędnych wartości odżywczych. Należy jednak pamiętać, że niektóre produkty są dla zwierząt szkodliwe i nie inaczej jest w przypadku lemurów.

Zdecydowanie nie należy częstować ich resztkami z ludzkiego stołu. Kuchnia przeznaczona dla ludzi na ogół jest szkodliwa dla zwierzaków. Lemury nie powinny mieć styczności z dużą zawartością soli oraz innych przypraw. Zdecydowanie odradza się częstowania lemurów słodkimi oraz słonymi przekąskami. Nie należy również proponować im gotowanego mięsa.

O czym należy pamiętać?

Lemury w większości przypadków prowadzą nadrzewny tryb życia i są niezwykle aktywne w nocy. Domowe lub hodowlane osobniki na ogół mają nieco mniej przestrzeni na niezbędny ruch i tym samym spalanie kalorii. Warto o tym pamiętać, przygotowując dietę dla pupila.

Zbyt duże ilości jedzenia mogą w dosyć szybkim tempie doprowadzić do poważnej otyłości i tym samym poważnych problemów zdrowotnych. Dieta lemura powinna uwzględniać jego tryb życia i przede wszystkim dostarczać wszystkich niezbędnych elementów. Serwowane owoce powinny być bardzo dobrze umyte i pochodzić ze sprawdzonych źródeł.

To samo dotyczy roślinności, która znajduje się w podstawowym jadłospisie zwierzęcia. W przypadku gatunków owadożernych należy skupiać się na żywym pokarmie i również dobrze sprawdzić źródło. Pod żadnym pozorem nie wolno serwować lemurowi diety składającej się z przypadkowo znalezionych owadów. Tego rodzaju pożywienie może zawierać pasożyty, które zaatakują zwierzę. Należy także pamiętać, że lemury powinny mieć stały dostęp do świeżej wody.