You are currently viewing Kaczki biegusy: podstawowa dieta: co je biegus

Kaczki biegusy, zwane również biegusami indyjskimi, to gatunek kaczek pochodzący z południowo-wschodniej Azji i wyróżniający się dzięki podłużnej budowie ciała. Te nietypowe ptaki hodowane są powszechnie przede wszystkim ze względu na jaja, co w Polsce nie jest raczej praktykowane, bo jaja kacze nie cieszą się aż tak dużą popularnością jak kurze czy nawet przepiórcze. Co jedzą kaczki biegusy i czym należy je karmić, aby prawidłowo się rozwijały?

Kaczki biegusy – podstawowa dieta

Kaczki biegusy zostały po raz pierwszy opisane w połowie XIX wieku, ale przedstawiające je malarstwo holenderskie jest niezbitym dowodem na to, że w Europie były znane już w XVII wieku. Ich tułów jest smukły i wydłużony, przez co wielu ludzi porównuje je do butelek, a z kolei ze względu na charakterystyczny sposób poruszania się porównuje się je do pingwinów. W warunkach naturalnych kaczki tego gatunku odżywiają się chętnie dżdżownicami, muchami i ślimakami, ale ich dieta uzupełniana jest również pożywieniem roślinnym. Chętnie jedzą roślinność wodną, jeśli mają dostęp do zbiorników wodnych, czy też drobne rośliny znajdowane w trawie.

Czym należy karmić kaczki biegusy?

Biegusy indyjskie to gatunek kaczek bardzo ceniony w hodowlach, ponieważ nie należy do gatunków wymagających. Ponadto kaczki są bardzo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i mało podatne na różnego rodzaju choroby. W chowie intensywnym nie potrzebują dostępu do zbiorników wodnych, co przekłada się na większą wygodę i komfort podczas pracy. Jeśli tylko mają dostęp do pastwiska i zbiornika wodnego, to mogą wyżywić się samodzielnie. Chętnie wówczas sięgają po ślimaki, dżdżownice, muchy, a w zbiornikach wodnych po rzęsę i wodną roślinność. Jeśli hodowcy zależy na intensywnej produkcji jaj, to bardzo ważne jest uzupełnianie diety kaczek mieszankami mineralno-witaminowymi. Dzięki temu organizmy ptaków będą otrzymywały odpowiednią ilość wszystkich składników odżywczych wymaganych do prawidłowego rozwoju. Warto zapewniać im różne mieszanki ziaren, aby dieta była zbilansowana i różnorodna. Wysokiej jakości karma dla kaczek poskutkuje nie tylko większą ilością jaj, które są nieco większe od jaj kurzych, ale również tym, że kaczki będą przybierać szybciej na wadze. Powinni to wziąć pod uwagę przede wszystkim hodowcy, którzy hodują je również ze względu na bardzo smaczne mięso.

Czy kaczki biegusy jedzą mięso?

W hodowlach nie karmi się ich mięsem, ale zapewnia się im dostęp do pastwisk, w których same znajdują pokarm zwierzęcy, który im odpowiada. Najczęściej są to bezkręgowce, a więc ślimaki i dżdżownice, ale również larwy różnych owadów. Nie ma potrzeby, aby dietę kaczek uzupełniać zwierzęcym pokarmem, ponieważ ich mięso jest jakościowe i składają sporo jaj, jeśli tylko otrzymują odpowiednią paszę dla kaczek.

Czego nie wolno podawać biegusom?

Biegusy indyjskie to nietypowa odmiana kaczek, ale w zakresie żywienia mają wiele wspólnego z innymi gatunkami. Na liście zakaźnych produktów w menu biegusów znajduje się przede wszystkim chleb. Podczas jego trawienia w układzie pokarmowym kaczek powstaje kwas chlebowy, który zakwasza cały układ i może prowadzić do kwasicy żołądka. To nie koniec fatalnych skutków podawania chleba kaczkom. Okazuje się, że zawarta w chlebie sól zaburz gospodarkę wodną organizmu i może wywołać choroby. Z kolei węglowodany znajdujące się w pieczywie mogą skutkować rozwojem choroby zwanej powszechnie anielskim skrzydłem. Choroba ta polega na tym, że wskutek złej diety u kaczek występuje deformacja stawu w skrzydle. Biegusy indyjskie, mimo swojej odporności i umiejętności dostosowywania się do różnych okoliczności, nie mogą być karmione żadnymi resztkami ze stołu. Przyczyną ponownie jest sól, która w jedzeniu człowieka występuje w dużych ilościach. Poza tym na liście zakaźnych w tym wypadku produktów znajdują się również czekolada i wszelkie przekąski zawierające cukier, alkohol, kawa i herbata.

Jakie składniki powinny znajdować się w karmie dla kaczek biegusów?

Na rynku dostępne są różne rodzaje pasz dla kaczek i innych hodowanych ptaków. Jeśli hodowcy zależy na tym, aby zwierzęta rozwijały się prawidłowo, znosiły dużo jajek czy też w przyszłości miały wartościowe, smaczne mięso należy o to dbać właśnie poprzez karmienie ich wysokiej jakości karmą. Jeśli dodatkowo będzie ona urozmaicona przez smakołyki wygrzebane z ziemi na pastwisku, można mieć pewność, że biegusy będą prawidłowo się rozwijać. W dobrej jakości karmie, którą można kupić w sklepach stacjonarnych i internetowych, powinny znajdować się zróżnicowane składniki zapewniające witaminy, sole mineralne i inne cenione składniki odżywcze. Są to na przykład kukurydza, groch, nasiona słonecznika, dari czy sorgo. Warto kupować mieszanki, których producent gwarantuje, że nasiona i inne składniki były starannie wyselekcjonowane i w których nie ma sztucznych dodatków.