You are currently viewing Kanarek gloster: karmienie, pielęgnacja, choroby i cena
fot. fb.com/p/Kanarki-Gloster-i-Norwik-Tomasz-Woźniczko-100028262215603

Kanarki cieszą się sporym zainteresowaniem, ponieważ są naprawdę uroczymi ptakami o wspaniałym głosie. Jednym z popularniejszych gatunków jest kanarek gloster. Warto byłoby więc nieco bliżej go poznać, zwłaszcza jeśli myślimy o zakupieniu takiego ptaszka.

Kanarek gloster – jak wygląda?

Kanarek gloster charakteryzuje się dość szeroką i na dodatek płaską główką. Można spotkać zarówno tak zwane kanarki gloster gładkie, jak i te posiadające „koronę”. Pióra tego ptaszka mają równą długość. Ciało jest nieco krępej budowy, z charakterystyczną grubą szyją. Kanarek ten posiada też cienkie i delikatne nóżki. Jeżeli chodzi o kolor, może być on zarówno intensywny, jak i wręcz przeciwnie. Kanarki o intensywnej barwie określa się mianem yellow, natomiast te o barwie nieintensywnej mianem buff. Ponadto, na piórkach kanarka glostera występują dość ciekawe plamki. Mogą być one zarówno jasne, jak i ciemne.

Jakiej pielęgnacji wymaga?

Czy warto hodować kanarka gloster?532
fot. NEWSchr | pl.m.wikipedia.org/wiki

Kanarek gloster jest prawdziwym czyścioszkiem. Doskonale troszczy się więc o stan swoich piórek, regularnie je czyszcząc. Człowiek musi jednak zapewnić ptaszkowi czysty piasek na dnie klatki. Konieczny jest też basenik z wodą, która powinna być rzecz jasna systematycznie wymieniana i nie za zimna. Nie każdy kanarek gloster będzie jednak dokładnie czyścił swoje pióra, bo od każdej reguły są jakieś wyjątki. Warto byłoby zatem pomyśleć o zachęceniu swojego ptaszka do podjęcia niezbędnych czynności higienicznych. Wydaje się, że wystarczy lekko zmoczyć mu piórka, aby zrozumiał, że powinien nieco ochlapać je wodą i doprowadzić do czystości. Bardzo istotne jest systematyczne sprzątanie klatki ze względów higienicznych. Ptasie odchody szybko zanieczyszczają piasek, a na dodatek wydzielają mało atrakcyjną woń. Wydaje się, że szczególnie często trzeba wymieniać piasek porą letnią, zwłaszcza jeśli jest bardzo ciepło, wręcz gorąco.

Karmienie

Kanarki wymagają odpowiedniego i starannego karmienia. W przeciwnym bowiem razie nie będą niestety rozwijały się harmonijnie i prawidłowo. Najlepiej byłoby wybrać się do sklepu zoologicznego i poszukać specjalnych nasion dedykowanych właśnie kanarkom. W składzie takowej mieszanki na pewno nie powinny znajdować  się żadne ulepszacze czy konserwanty. W przeciwnym bowiem razie kanarek może doznać jakiejś reakcji alergicznej. Kanarkom glosterom można i należy podawać też wapno. Świeża trawa również będzie jak najbardziej wskazana. Podobnie rzecz ma się zresztą z mieszanką jajeczną. Generalnie, wskazane są specyfiki, które można zakupić w niemal każdym sklepie zoologicznym, zarówno online, jak i stacjonarnie. Kanarek gloster śmiało może spożywać owoce, ale tylko niektóre. Doskonale smakują mu melony, gruszki, a także jabłka. Jeśli chodzi zaś o warzywa, świetnie sprawdzą się szpinak czy drobno starta marchewka. Ptakom tym można też z powodzeniem serwować niektóre zioła na wzmocnienie. Wśród gatunków, które się sprawdzą wymienić można choćby mniszek lekarski.

Długość życia i usposobienie kanarka glostera

Kanarki żyją średnio dziesięć lat. To, jak długo będą z nami te urocze ptaszki zależne jest między innymi od tego, jak będziemy o nie dbać. Jeśli chodzi zaś o usposobienie tych ptaszków, w tej kwestii sporo zależy od konkretnego osobnika. Niemniej jednak, z reguły kanarki glostery są energiczne i dość towarzyskie. Nie płoszą się, ale zanim kanarek zaufa swojemu właścicielowi na pewno będzie musiało upłynąć trochę czasu. Warto zatem wykazać się cierpliwością i ostrożnie zaskarbywać sobie sympatię tych ptaków. Nie bądźmy zbyt nachalni i natarczywi, bo wtedy raczej nie uda nam się zaciekawić ptaka ani zdobyć jego zaufania. Osiągniemy efekt zupełnie przeciwny od zamierzonego, a tego przecież byśmy nie chcieli. W razie problemów zawsze można poprosić o pomoc kogoś, kto ma już nieco większe doświadczenie z tymi ptakami od nas.

Choroby kanarków

Wiele osób zainteresowanych kupnem kanarka może zastanawiać się nad tym, jakie są najczęstsze schorzenia, na które zapadają kanarki. Dobra wiadomość jest taka, że choroby dopadają te ptaki stosunkowo rzadko. Znacznie groźniejsze są dla nich koty, które mogłyby nawet przez pręty klatki zadrapać ptaszka. Wówczas nie da się już raczej uratować kanarka przed niechybną śmiercią. Jeśli zatem mamy w domu nie tylko kanarka, ale i koty, co nie jest zresztą najlepszym pomysłem, koniecznie zadbajmy o bezpieczeństwo ptaszka. Uczulmy domowników na to, by pod żadnym pozorem nie wpuszczały drapieżnika do pokoju, w którym znajduje się klatka.

Jeśli do jakiejś choroby dojdzie, najprawdopodobniej dostrzeżemy jej objawy w postaci tego, że kanarek stanie się apatyczny i osowiały. Wówczas jak najszybciej należy udać się do weterynarza. Być może ptaka da się jeszcze uratować, podając mu jakiś odpowiednio dobrany preparat leczniczy. Czasami też, zwłaszcza w upalne dni kanarek może doświadczać skutków odwodnienia. Sprawdzajmy zatem, czy ma wodę i czy jest ona czysta. Jeśli będzie mocno zabrudzona, kanarek może nie być zainteresowany jej piciem, a wówczas do odwodnienia jeden krok.

Ile kosztuje kanarek gloster?

Cena kanarka glostera jest dość zróżnicowana i zależna od więcej niż jednego czynnika. Przede wszystkim, na koszty zakupu wpływa miejsce, w którym go dokonujemy. Ceny w poszczególnych sklepach zoologicznych mogą przecież dość mocno się od siebie różnić. Wreszcie, na cenę wpływa wygląd konkretnego kanarka oraz jego wiek. Cena może się więc wahać od 50 do nawet 250 złotych. Wydaje się więc, że warto porównać oferty, nie decydując się jednak na żadną tylko i wyłącznie dlatego, że jest najtańsza.

Jeśli cokolwiek wzbudza nasze wątpliwości, lepiej zapłacić więcej i ich nie mieć. Pamiętajmy też o tym, że koszt zakupu kanarka nie będzie jedynym, jaki będziemy musieli ponieść, jeśli chcemy cieszyć się towarzystwem tego pięknie śpiewającego ptaka. Dochodzą do tego jeszcze cena związana z zakupem klatki, poidełka, baseniku i innych akcesoriów. Doliczyć trzeba też koszt kupna specjalnego piasku oraz nasion dla ptaków. Pod uwagę zawsze należy brać też koszty związane z ewentualnym leczeniem czy kontrolami u weterynarza. Posiadanie każdego zwierzaka, nawet ptaka wymaga odpowiedzialności i należałoby o tym pamiętać.