Kuc szetlandzki to rasa koni, która pochodzi z Wysp Szetlandzkich. Jest to jeden z najmniejszych kucyków, maksymalny wzrost w kłębie to 107 centymetrów. Poniżej znajdziesz kilka interesujących ciekawostek i faktów na temat tych zwierząt.
Kuc szetlandzki – informacje
Kuce szetlandzkie są bardzo wytrzymałe, ale także uparte. Nie można im odmówić temperamentu i charakteru, mylne jest jednak przekonanie, że są to zwierzęta nieposłuszne. Prawda jest taka, że przy odpowiedniemu podejściu i fachowej opiece jest wspaniałym przyjacielem jeźdźca i sprawdzi się świetnie jako koń do jazdy rekreacyjnej. Odpowiednio traktowane kuce szetlandzkie są wyjątkowo inteligentne, mogą nawet pracować z dziećmi na przykład podczas hipoterapii.
Kuce szetlandzkie najlepiej czują się na wolnym wybiegu, co warto wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad hodowlą tego zwierzęcia. Ważne jest również to, aby zadbać o odpowiednie ogrodzenie. Powinno być umieszczone w taki sposób, aby kuc nie mógł przejść pod nim. Kolejna istotna kwestia to oczywiście towarzystwo. Kuce szetlandzkie potrzebują kontaktu z innymi zwierzętami. Świetnie czują się w towarzystwie innych małych koni.
Kuce szetlandzkie jedzą siano lub trawę, w ich jadłospisie może znaleźć się również dodatkowa pasza, sprawdzi się to w przypadku zwierząt niepracujących zimą, gdy potrzebna jest dodatkowa energia do ogrzania organizmu. Najlepiej sprawdzą się mieszanki lekkostrawne. W diecie kuców szetlandzkich mogą znaleźć się też dobrej jakości mieszanki ziołowe dedykowane koniom z tendencją do ochwatu. Zapewnienie odpowiednio skomponowanej diety sprawia, że kuce szetlandzkie żyją dłużej i mogą cieszyć się większym komfortem. Dzięki odpowiedniej opiece taki kuc może żyć nawet 40 lat.
Cechy charakterstyczne, jeśli chodzi o budowę kuców szetlandzkich to przede wszystkim prosty i suchy profil głowy. Warto wspomnieć także o długich łopatkach, mocno zaznaczonym kłębie oraz o dobrze umięśnionym zadzie. Kolejne cechy charakterystyczne, jeśli chodzi o wygląd kuców szetlandzkich to bujny ogon i grzywa. Zdrowy i prawidłowo żywiony kuc szetlandzki waży około 100 kilogramów. Chociaż maksymalna wzrost w kłębie to 107 centymetrów, istnieje także wersja mini i w tym przypadku kuc osiąga 80 centymetrów w głębie.
Jeśli chodzi o jazdę, trzeba zapewnić odpowiedni sprzęt. Niezwykle ważne jest oczywiście siodło, które powinno zapewniać jak największy komfort zarówno zwierzęciu, jak i osobie, która je dosiada. Świetnie może sprawdzić się takie z otwartym siedziskiem. Warto zwrócić uwagę także na łęk, powinien być dobrze dopasowany. Kolejną ważną kwestią jest popręg. W przypadku kuców często przesuwa się za bardzo do przodu, co nie jest dobre ani dla zwierzęcia, ani dla jeźdźca. Rozbudowany system przystuł powinien rozwiązać problem.
Kuc szetlandzki – interesujące ciekawostki
Kuc szetlandzki to bez wątpienia zwierzę ciekawe i warte uwagi. Oto interesujące ciekawostki, które warto znać:
1. Najstarszy kuc szetlandzki przeżył aż 58 lat. Ted E.. Bear odszedł w 2000 roku.
2. Kuce szetlandzkie posiadają przystosowania pradawnego konia północy, a więc wytrzymałość i inteligencję, są także długowieczne.
3. Kuc szetlandzki jest przystosowany do chowu bezstajennego.
4. Kuc szetlandzki może uciągnąć dwa razy tyle, ile sam waży. To bardzo silne zwierzęta.
5. Kuce szetlandzkie mogą mieć różną maść. Można spotkać szetlanda karego, kasztanowego, siwego, srokatego.
6. Dawniej kuce szetlandzkie wykorzystywano do pracy w kopalniach.
7. Istnieje kilka typów kucyków szetlandzkich: mini (80 centymetrów w głębie), mały kuc szetlandzki (do 92 centymetrów w kłębie), średni kuc szetlandzki (do 98 centymetrów w kłębie) oraz duży kuc szetlandzki (do 107 centymetrów w kłębie).
8. Charakterystyczne dla tej rasy kuców jest stawianie tylnych kopyt w śladach przednich.
9. Kuce szetlandzkie bardzo dobrze znoszą niekorzystne warunki środowiska.
10. Dzikie kuce szetlandzkie można spotkać na Wyspach Szetlandzkich oraz w Parku Narodowym Dartmoor.
11. Kuce szetlandzkie potrafią dobrze wykorzystać nawet pastwiska słabej jakości.
12. Ciąża trwa u kuca szetlandzkiego od 338 do 342 dni.
13. Kuce szetlandzkie są znane i lubiane na całym świecie. Można zobaczyć je nawet w niektórych filmach jak na przykład „Przeminęło z wiatrem”, czy też „The Littlest Horse Thieves”.
14. Znajdujące się w zaprzęgu kuce szetlandzkie mogą pokonać aż 30 kilometrów w zaledwie kilka godzin.
15. Kuce szetlandzkie nie są wybredne, jeśli chodzi o pożywienie. W naturalnym środowisku wygrzebują spod śniegu mech i trawę.
16. Według niektórych źródeł przodkami tej rasy mogą być Kuce Tundry.
17. Kuce szetlandzkie występują w różnych maściach, ale nigdy w tarantowatej.
Kuce szetlandzie są ewidencjonowane tak jak inne rasy koni. W roku 1890 powstało Towarzystwo Księgi Rodowodowej Kucyków Szetlandzkich, które zajmuje się rejestracją koni tej rasy.