Na świecie żyje ponad sto tysięcy gatunków ślimaków. Większość z nich zamieszkuje zbiorniki wodne i tylko niespełna 30 tysięcy zalicza się grona ślimaków lądowych. Te wyjątkowe zwierzęta zamieszkują tereny niemal wszystkich kontynentów. Co warto o nich wiedzieć? Oto kilka wybranych ciekawostek.
1. Skorupa ślimaków jest nie tylko wyjątkowym schronieniem, ale przede wszystkim zewnętrznym szkieletem, którego zadaniem jest ochrona narządów wewnętrznych. Pozbawienie ślimaka skorupy może się wobec tego wiązać z jego nieuchronną śmiercią.
2. Ślimaki żywią się przede wszystkim tym, co mogą napotkać na swojej drodze. W ich podstawowej diecie znajduje się zarówno martwa materia, jak i algi i grzyby. Uwielbiają przejrzałe owoce i warzywa, mniejsze owady oraz padlinę.
3. Zwieńczeniem charakterystycznych „rogów”, czyli czułków, są oczy. Ślimaki jednak nie mogą pochwalić się zachwycającym wzrokiem. Widzą raptem na odległość kilku centymetrów, co często nie pomaga im w porę ustrzec się przed niebezpieczeństwem.
4. Ślimaki nie zapadają w sen zimowy, ale w pewnego rodzaju stan odrętwienia. To jedyny sposób na przetrwanie w mniej sprzyjających warunkach atmosferycznych, gdy pozyskiwanie pożywienia jest niemal niemożliwe. W okresie hibernacji zwalnia metabolizm, a ślimak oszczędza każdą porcję energii, by przetrwać.
5. Im większa skorupa ślimaka, tym starszy osobnik. Warto dodać, że skorupa jest przytwierdzona do ślimaka za pomocą mięśni.
6. Afrykański ślimak olbrzymi jest największym lądowym ślimakiem na świecie. Długość ciała jednego z obserwowanych osobników wynosiła niespełna 40 cm.
7. Ślimaki zaliczają się do grupy zwierząt, które są w stanie dokonać samozapłodnienia. Posiadają zarówno żeńskie komórki rozrodcze, jak i męskie. W praktyce oznacza to, że tak de facto nie potrzebują partnera, by się rozmnażać.
8. Samica składa około osiemdziesięciu jaj w glebie. Małe ślimaki po wykluciu odznaczają się bardzo delikatną skorupą. Dojrzewają mniej więcej przez dwa lata.
9. Ślimaki to stosunkowo długowieczne zwierzęta. Wiele zależy od poszczególnhych gatunków, aczkolwiek większość przedstawicieli dożywa nawet pięciu lat, a znane są również gatunki, które osiągają wiek przekraczający 25 lat.
10. Wydalany przez ciało śluz pomaga ślimakom się przemieszczać. Dzięki niemu są w stanie pokonywać dystanse na zróżnicowanych nawierzchniach. Bardzo często można zaobserwować ślimaki, które obierają trasę bezpośrednio po szlaku innego ślimaka. To bardzo mądre rozwiązanie, gdyż poruszając się po śluzie innego ślimaka, jest w stanie zwiększyć swoją prędkość.
11. Śluz ślimaka jest dosyć cennym nabytkiem w branży kosmetycznej. Wielokrotnie przeprowadzane badania dowiodły, że doskonale radzi sobie z niwelowaniem zmarszczek oraz wyhamowywaniem procesu starzenia. Jest również doskonałym środkiem na blizny.
12. Zdecydowana większość ślimaków preferuje pokarm roślinny, ale nie brakuje wyjątków w postaci ślimaków drapieżnych. Choć trudno jest sobie wyobrazić ślimaka polującego na inne stworzenia, biorąc pod uwagę fakt, że są najwolniejszymi stworzeniami na świecie, to jednak potrafią polować na inne gatunki w obrębie swojej rodziny.
13. Morskie ślimaki posiadają skrzela, dzięki czemu są w stanie przebywać pod wodą bez konieczności wypływania na powierzchnię. Niektóre gatunki opierają się jednak wyłącznie na płucu, które jest skonstruowane z jamy płaszczowej.
14. Niektóre gatunki ślimaków są w stanie niemal całkowicie się zregenerować po styczności z większym drapieżnikiem lub mechanicznym uszkodzeniu. W grę wchodzi nawet pełna regeneracja utraconych oczu.
15. Ze względu na fakt, iż są bardzo powolne i jednocześnie stosunkowo delikatne, nie posiadają zbyt wiele możliwości obronnych. Istnieją jednak gatunki ślimaków posiadających specjalne kolce, którymi wstrzykują w napastnika jad i tym samym go unieruchamiają.
16. W wielu krajach ślimaki stanowią doskonałą wręcz przekąskę i rarytas kulinarny, któremu nie sposób się oprzeć. Największą popularnością cieszą się we Francji, gdzie na ogół są podawane z masłem czosnkowym i pietruszką.
17. Kalifornijski zając wodny jest największym ślimakiem morskim. Długość ciała dorosłego osobnika może sięgać 90cm. Największe osobniki ważą nawet 7 kilogramów.
18. Naukowcy są przekonani, że nie odkryto jeszcze wszystkich gatunków ślimaków. Liczba zbadanych gatunków bezustannie się zmienia.
19. Ślimaki spędzają sen z powiek wielu ogrodnikom. Skutecznie niszczą rośliny uprawne i w związku z tym są traktowane jako szkodniki, których należy się za wszelką cenę pozbyć. Warto jednak stosować humanitarne i sprawdzone sposoby. Wokół najbardziej narażonych roślin należy umieścić zmieloną kawę lub cynamon. Intensywne zapachy w takiej formie działają na ślimaki odstraszająco i sprawiają, że omijają dany teren szerokim łukiem.
20. Mogłoby się wydawać, że ślimaki to wyjątkowe nieskomplikowane stworzenia. Przeprowadzone badania dowodzą jednak, że odznaczają się ponadprzeciętną pamięcią. Są w stanie bez większych problemów odtworzyć wcześniej przebytą trasę i posiadają zdolność zapamiętywania różnych rzeczy.