You are currently viewing Ciekawostki dla dzieci o pająkach
fot. Ed van Duijn | Unsplash

Na świecie istnieje ponad pięćdziesiąt tysięcy gatunków pająków, począwszy od tych najmniejszych, a skończywszy na tych, które wzbudzają największy respekt, a także stanowią obiekt westchnień wszystkich pasjonatów. Te wyjątkowe zwierzęta mogą różnią się od siebie stylem życia, potrzebami oraz ubarwieniem. Co warto o nich wiedzieć? Oto kilka wybranych ciekawostek.

1. Jeden z najbardziej jadowitych pająków osiąga zaledwie 2 centymetrów długości. Czarna wdowa występuje niemal na całym świecie. Odznacza się kulistym odwłokiem i na ogół nie atakuje ludzi bez powodu. Ukąszenie może prowadzić do nudności, a w rzadkich przypadkach do śmierci.

2. Pajęczyna jest niezwykle wytrzymała. Składa się z alaniny i glicyny, czyli aminokwasów, dzięki którym odznacza się wysokim poziomem trwałości. Naukowcy potwierdzili, że sieć pająków jest nawet do kilku razy bardziej wytrzymała niż włókna stosowane do produkcji kamizelek kuloodpornych.

3. Niektóre gatunki pająków posiadają umiejętność zmiany czułości oczu. Oznacza to, że są w stanie dostosować się do różnego rodzaju natężenia światła, a dzięki temu doskonale widzą zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy czy w ciemnych pomieszczeniach.

4. Naukowcy wciąż zastanawiają się, czy pająki są zdolne do odczuwania bólu. Posiadają receptory czuciowe w nogach, aczkolwiek dotychczasowe badania nie pozwoliły ustalić, czy dzięki nim odczuwają ból dokładnie w taki sam sposób jak człowiek.

5. Pająki odżywiają się przede wszystkim mniejszymi owadami. Właśnie z tego względu ich obecność w domu powinna być traktowana jako sposób na pozbycie się innych szkodników. Większe pająki sięgają jednak również po ślimaki, a znane są również gatunki odżywiające się przede wszystkim roślinnością.

6. Naukowcy twierdzą, że pająki nie śpią, a jedynie przechodzą w stan spoczynku, podczas którego zmniejsza się aktywność metaboliczna. Taki spoczynek pozwala im się zregenerować.

7. Choć wzbudzają respekt, to jednak pająki należą do istot niezwykle strachliwych. Na ogół starają się unikać człowieka, dlatego największą aktywnością wykazują się w nocy. Atakują wyłącznie w sytuacjach zagrożenia.

8. Pająki posiadają osiem nóg, co powoduje, że z łatwością poruszają się po wodzie. Dzieje się tak za sprawę idealnego wręcz rozłożenia na płaszczyźnie tafli.

9. Pająki zaliczają się do zwierząt, które nie posiadają mózgu. Są wyposażone w pewnego rodzaju skupiska nerwowe, których działanie można porównać do działania mózgu. Właśnie z tego względu uważa się, że nie są w stanie odczuwać poszczególnych emocji. Badania są jednak bezustannie prowadzone, a sama kwestia nie jest jednoznaczna dla wszystkich naukowców.

10. Ptasznik Goliat uważany jest za największego pająka na świecie. Długość ciała dorosłego osobnika może liczyć sobie nawet do 13 centymetrów, a rozpiętość nóg może osiągać nawet do 30 centymetrów. Jest dosyć agresywnym gatunkiem, aczkolwiek jego ukąszenie nie jest groźne dla człowieka.

pająk
fot. Julian Schultz | Unsplash

11. W krajach azjatyckich ptaszniki są traktowane jako przekąska. Szczególnie dużym uznaniem pająki cieszą się w kambodżańskiej kuchni. Ptaszniki są smażone na głębokim oleju z dodatkiem czosnku oraz soli. Stanowią niemałą kulinarną atrakcję turystyczną.

12. Atraks występuje przede wszystkim na terenach Australii. Jest uznawany za jednego z najgroźniejszych pająków na świecie. Długość dorosłego osobnika sięga 8 centymetrów. Ukąszenie może wiązać się z błyskawiczną śmiercią.

13. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że jad niektórych pająków może zostać wykorzystany w produkcji skutecznych leków przeciwbólowych. Dzieje się tak za sprawą konkretnej substancji, która neutralizuje ból i jednocześnie wpływa na ciśnienie tętnicze.

14. Prządka Olbrzymia to wyjątkowy gatunek pająka ze względu na występujący dymorfizm płciowy. W tym przypadku długość ciała samicy może wynosić nawet ponad 30 cm, podczas gdy samiec liczy sobie nieco ponad 6 cm.

15. Za najmniejszego pająka na świecie uważa się gatunek Patu digua. Długość ciała dorosłego osobnika nie przekracza 0,37 milimetrów.

16. Niektóre pająki zjadają swoją pajęczynę. Dzięki temu są w stanie tworzyć nowe sieci. Warto dodać, że pajęczyna składa się z białek, które mają dobry wpływ na organizm pająka. Czasami jedzą więc własne sieci, by się zregenerować lub zadbać o prawidłowy wzrost.

17. Większość pająków posiada aż cztery pary oczu, a zatem ośmioro oczu. Zdarzają się jednak gatunki, które mają tylko trzy lub dwie pary. Można jednak śmiało powiedzieć, że każda para w pewnym sensie spełnia inną funkcję i nie wszystkie są zdolne do rozróżniania barw.

18. Pająki są wyposażone w otwarty układ krwionośny, co w praktyce oznacza, iż nie posiadają żył.

19. Większość gatunków pająków zalicza się do drapieżników. Niewielkim wyjątkiem są pająki roślinożerne. Na świecie występują jednak również pająki sięgające wyłącznie po padlinę.

20. Samice są w stanie złożyć nawet do trzech tysięcy jaj. Małe larwy pozostają w kokonach do momentu przeobrażenia.