Lorysa górska to średniej wielkości papuga, która zachwyca barwnym upierzeniem. Należy do rodziny papug wschodnich, naturalnie zamieszkuje Nową Gwineę, wyspy Indonezji wschodniej. W kolejnych akapitach znajdziesz nie tylko najważniejsze informacje na temat tych ptaków, ale także garść ciekawostek.
Lorysa górska – najważniejsze informacje
Długość ciała lorysy górskiej wynosi 25-30 cm, a masa ciała 121-137 g. Główne miejsce ich naturalnego występowania to obszary nizinne. Najchętniej na miejsce do życia wybierają lasy, sawannę, namorzyny, a także plantacje palm kokosowych. Papugi bardzo chętnie podróżują. Każdego dnia są w stanie pokonać wiele kilometrórw w poszukiwaniu roślin. W trakcie lotu lorysy górskie podróżujące w parze lub grupie często głośno wokalizują. Ptaki te żywią się pyłkiem kwiatów, nektarem, owocami i nasionami, a także różnego rodzaju owadami. Lorysy są monogamiczne. Samica może złożyć od 2 do 3 jaj i wysiaduje je 23-25 dni. Lorysa górska osiąga dojrzałość płciową w wieku 2-3 lat.
Jedną z najważniejszych cech charakterystycznych lorysy górskiej jest tęczowe upierzenie. Warto również wspomnieć, że ptaki te są żywiołowe, inteligentne oraz ciekawskie. Łatwo więc zrozumieć, dlaczego tak wiele osób chciałoby cieszyć się towarzystwem takiego pupila. Warto jednak pamiętać, że zwierzę wymaga odpowiednich warunków i opieki. Oto kwestie, o których nie można zapomnieć:
– Duża klatka lub woliera to konieczność – minimalne wymiary klatki lub woliery dla lorysy górskiej to 120 cm x 60 cm x 100 cm. Warto zwrócić uwagę na jakość i wytrzymałość materiału. Na pewno nie sprawdzi się klatka z drewnianymi elementami. Te zostaną bowiem bardzo szybko zniszczone przez papugę.
– Akcesoria do ćwiczeń i różnorodne zabawki zapewnią rozrywkę – lorysa górska chętnie skorzysta z dzwonków, grzechotek, drabinek oraz huśtawek.
– Na pewno przyda się basenik z wodą – papugi są prawdziwymi miłośnikami wodnych kąpieli.
– Odpowiednie żywienie ma znaczenie – papugi hodowane w domu potrzebują dostępu do pokarmu im dedykowanego. W diecie powinny znaleźć się również świeże owoce, jadalne kwiaty, soki owocowe, zielenina, owady.
– Klatkę lorysy górskiej należy sprzątać dokładnie i regularnie.
Lorysa górska jako domowy pupil sprawdzi się w przypadku osób, które mają czas i chęci, aby dotrzymać towarzystwa papudze. Na pewno przyda się również zapał do poznania wszystkich ważnych wymagań lorysy górskiej.
Ciekawostki o lorysie górskiej
Oto garść ciekawostek o lorysie górskiej:
1. Lorysa górska zwana jest także lorysą kolorową.
2. Lorysy górskie żyją około 20 lat.
3. Gdy papuga nauczy się jakiegoś słowa lub zwrotu, będzie powtarzać je bardzo często. Są to raczej hałaśliwe zwierzęta.
4. Młode lorysy górskiej usamodzielniają się po 7-8 tygodniach.
5. Papugi te odgrywają dużą rolę w zapylaniu roślin dzięki przenoszeniu na piórach pyłków kwiatów.
6. Ptaki te w okresie godów są agresywne.
7. Lorysa górska to gatunek, który nie jest zagrożony wymarciem.
8. Odróżnienie samca od samicy lorysy górskiej nie należy do łatwych zadań. Różnic należy szukać w tęczówkach. Samce mają jasnoczerwone tęczówki, samice zaś żółte lub jasnopomarańczowe. W określeniu płci papugi pomoże lekarz weterynarii.
9. Gdy lorysa górska jest wystraszona lub bardzo pobudzona, może zranić właściciela.
10. Zakres dźwięków wydawanych przez lorysę górską jest naprawdę spory. Nie da się całkowicie wyeliminować naturalnych odgłosów.
11. Wyróżniono 20 podgatunków lorysy górskiej.
12. Lorysa górska zakłada gniazda w dziuplach drzewnych wyściełanych wiórami.
13. Największe zagrożenie dla gatunku lorys górskich stanowi odławianie dzikich ptaków.
14. Lorysy górskie nie są specjalnymi czyściochami. Jednym z charakterystycznych zachowań jest robienie bałaganu podczas jedzenia, a także papkowate odchody. Tego gatunku papugi na pewno nie można polecać osobom, które nie lubią sprzątać lub nie mają czasu na regularne czyszczenie klatki.
15. Na języku lorysy górskiej znajdują się specjalne włoski umożliwiające spożywanie ptakom nektaru. Papugom nie należy podawać twardych pokarmów takich jak orzechy, które mogą zniszczyć włoski.
16. W miejscach naturalnego występowania lorysa górska nie jest szczególnie lubiana, niszczy bowiem uprawy rolników.
17. Lorysa czerwona bardzo często zajmuje wysokie miejsca w różnego rodzaju rankingach najpiękniejszych papug.
Lorysa górska może stać się prawdziwym przyjacielem człowieka na długie lata. Trzeba jednak pamiętać, że ma swoje wymagania dotyczące opieki i należy zapewnić jej odpowiednie warunki do życia. Ważną informacją jest również to, że taką papugę należy zarejestrować ją w starostwie w ciągu 14 dni od zakupu. Warto przed zdecydowaniem się na zakup takiej papugi dowiedzieć się jak najwięcej na jej temat, aby mieć pewność, że jest to dobra decyzja. Więcej informacji o lorysach górskich znajdziesz na przykład w internetowych poradnikach. Korzystaj jedynie z wiarygodnych źródeł wiedzy.