You are currently viewing 11 Fascynujących Ciekawostek o Mrówkach
foto - unsplash.com

Mrówki uchodzą przede wszystkim za symbol wytrwałości i pracowitości. Okazuje się jednak, że o mrówkach krąży znacznie wiele interesujących faktów. Warto zaciekawić nimi swoje dzieci, zwłaszcza że mrówki możemy spotkać zarówno na łącie, w lesie, jak i w parku.

1. Robotnice

Mrówki robotnice prowadzą wyjątkowo pracowity żywot. Jako, że głównym i podstawowym celem ich istnienia jest praca, przedstawicielki kasty robotnic pozbawione są rozwiniętych narządów rodnych. Poza tym, nie posiadają one skrzydeł. Jeżeli zatem widzimy mrówki, które skrzydła posiadają, najprawdopodobniej nie są to mrówki zaliczane do kasty robotnic.

2. Jad mrówkowy

Jak powszechnie wiadomo, mrówki potrafią pokąsać, niekiedy dosyć boleśnie. W Polsce nie żyją jednak mrówki, których ukąszenie mogłoby być dla nas jakieś niebezpieczne w skutkach. Możemy co prawda narzekać na zaczerwienienie skóry, a także na pieczenie. Niemniej jednak, uczucie to mija najczęściej po paru minutach. Kwas mrówkowy, czyli jad wydzielany przez mrówki może być wstrzykiwany w różnej ilości, zależnie od gatunku. Niektóre gatunki potrafią dać się we znaki człowiekowi na tyle mocno, że za nic w świecie nie chciałby być on ukąszony ponownie. Wciąż mowa tu jednak głównie o dolegliwościach bólowych.

3. Kasty

Nie każdy zdaje sobie z tego faktu sprawę, ale społeczność mrówek podzielona jest na tak zwane kasty. Najliczniejsza jest rzecz jasna kasta robotnic, do których należy przede wszystkim budowanie gniazda oraz jego ochrona. Poza tym, kasta robotnic zbiera pożywienie oraz opiekuje się licznym mrówczym potomstwem. Królowa nie ma na to przecież czasu. Jeśli chodzi zaś o samców, należy do nich przede wszystkim zapłodnienie królowej. Kiedy już do tego dojdzie, samiec ginie. Mrówcza królowa wydaje zaś na świat potomstwo i może dożyć nawet 20 lat. Rekord wynosił jednak jeszcze więcej, bo lat 29.

4. Jedna królowa

Gniazdo mrówek może być naprawdę potężną konstrukcją. Dlatego też, dla wielu osób sporym zaskoczeniem może być to, że w każdym gnieździe znajduje się tylko jedna królowa. Taki stan rzeczy określa się mianem monoginii. Co jednak dość ciekawe, nie wszystkie królowe posiadają swoje robotnice. Nie posiadają ich chociażby mrówki z gatunku nieróbka czerniawa, który powszechnie występuje w Polsce.

5. Mrówcze bitwy

Mrówki, które zaliczane są do gatunku Megaponera anais charakteryzują się bardzo ciekawym zachowaniem w trakcie mrówczych bitew. Jak się bowiem okazuje, podejmują one działania na rzecz ratowania rannych mrówek. Skąd jednak wiedzą, które mrówki potrzebują pomocy? Otoż okazuje się, że ranne mrówki dzięki swoim feromonom wysyłają do innych specjalny sygnał.

6. Niezwykła siła

Mrówki, pomimo swoich niepozornych rozmiarów, są niezwykle silne. Przede wszystkim, o ich sile świadczy fakt, że są one w stanie podnieść rzecz pięćdziesięciokrotnie cięższą od siebie! Na tym jednak nie koniec dowodów ich wytrwałości. Okazje się bowiem, że mrówkom udało przeżyć się epokę lodowcową. Ponadto uprawiają one ziemię już od milionów lat.

7. Mrówka pociskowa

Mrówki z gatunku Paraponera clavata bywa określana mrówką pociskową. Jak się okazuje, nie bez powodu. Gdy taka mrówka ugryzie, osoba, która została ukąszona, doświadcza niesamowitego bólu. Porównywany jest on przez zdecydowaną większość osób do bólu rany postrzałowej. Warto zaznaczyć, że ból ten jest w stanie trwać nawet około dwudziestu czterech godzin.

8. Żyją niemal na całym świecie

Mrówki żyją niemal wszędzie. Występują one prawie w każdym zakątku świata, a więc zarówno w krajach o klimacie umiarkowanym, jak i tropikalnym. Mrówki te różnią się wyglądem, zachowaniami, a także intensywnością jadu. Niemniej jednak, zaliczają się one wciąż do tej samej rodziny. Jedynymi obszarami na planecie Ziemia, w których mrówki nie występują są Antarktyda oraz Arktyka.

9. Niechlubny wyjątek

Jak już zostało zaznaczone wyżej, zdecydowana większość mrówek nie stanowi dla człowieka żadnego zagrożenia. Od większości reguł są jednak wyjątki i nie inaczej jest niestety w tym przypadku. Mrówką, która stwarza dla człowieka zagrożenie jest występująca w Australii mrówka określana bulldogiem. Uważa się, że jej ukąszenie stało się przyczyną trzech zgonów na świecie.

10. Leniwa mniejszość

Powiedzenie „pracowity jak mrówka” nie wzięło się oczywiście znikąd. Zdecydowana większość mrówek intensywnie pracuje w gnieździe na rzecz całej społeczności. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie. Nawet w największym mrówczym gnieździe znajdą się bowiem osobniki, które pracować nie zamierzają! Badania prowadzone przez naukowców dowiodły, że około 20% mrówek w gnieździe oddaje się błogiemu lenistwu.

11. Brak uszu i płuc

Mrówki są co do zasady malutkie. Raczej nikogo nie zdziwi więc to, że mrówki nie posiadają uszu. Są jednak w stanie wyczuć wibracje, jak również komunikować się wysyłając do innych członków stada feromony. Mrówki nie posiadają także płuc. Niewielkich rozmiarów otwory znajdujące się w ich ciałach pozwalają im jednak na oddychanie.