You are currently viewing Owczarek środkowoazjatycki alabai: portret rasy
fot. Halalosirambankiskecskek / Wikipedia

Owczarki środkowoazjatyckie to ciekawe i popularne psy. Zanim jednak podejmiemy decyzję o ich zakupieniu z hodowli bądź o ich adopcji, koniecznie dowiedzmy się, czym charakteryzuje się ta rasa. Dopiero wówczas będziemy mogli podjąć mądrą i odpowiedzialną decyzję odnośnie powiększenia swojej rodziny o tego czworonoga.

Jak wygląda owczarek środkowoazjatycki?

Owczarki środkowoazjatycki jest dość dużym i muskularnym psem. Posiadają z reguły dosyć krótką sierść, a na dodatek mają całkiem gruby podszerstek. Niemniej jednak mogą zdarzać się osobniki o dłuższej sierści. Jeśli chodzi o rozmiary, wysokość psa wynosi około 65 cm. Waga osiąga zaś nawet do 40 kg. Owczarki środkowoazjatyckie. Jeśli chodzi o wzorzec rasy, maść może mieć niemal każdy kolor oprócz genetycznie błękitnego oraz czekoladowej. Uwagę zwraca wysoka odporność tych zwierząt na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym na ujemne temperatury.

Jaka jest średnia długość życia owczarka środkowoazjatyckiego?

Większość potencjalnych właścicieli będzie zainteresowanych tym, jak długo żyje owczarek środkowoazjatycki. Otóż okazuje się, że psy tej rasy dożywają zazwyczaj 12-15 lat, a więc mają szansę towarzyszyć swoim właścicielom przez naprawdę długi okres czasu. To, ile dokładnie będzie żył owczarek środkowoazjatycki zależne jest jednak od tego, w jaki sposób będziemy dbać o psa. Jeśli będzie miał zapewnione optymalne warunki do rozwoju, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że dożyje średniej górnej granicy wieku, a może nawet i ją przekroczy. Jeżeli jednak nie, zwierzę może odejść przedwcześnie. Zanim zatem zdecydujemy się na zakup lub adopcję psa tej rasy, dowiedzmy się, jak należy dbać o zwierzaka.

Charakter psa

Owczarki środkowoazjatyckie raczej nie są polecane rodzinom z dziećmi, zwłaszcza tymi bardzo małymi. Mogą być one bowiem potencjalnie niebezpiecznymi zwierzętami, jeżeli nie zostaną odpowiednio poprowadzone i wytresowane. To między innymi dlatego tak ważny jest zakup psa z odpowiedniej hodowli. Jeśli pies będzie od początku uczony niewłaściwych zachowań, może stać się naprawdę groźny. Niezaprzeczalnym atutem przedstawicieli tej rasy jest jednak to, że są one niezwykle inteligentne. Poza tym mają silnie rozwinięty instynkt terytorialny. Psów tych nie poleca się zatem trzymać w mieszkaniu, bo mogą stać się poirytowane i nieszczęśliwe, a stąd już tylko jeden mały krok do agresywnych zachowań.

Doskonali obrońcy

Owczarek środkowoazjatycki alabai
fot. fb.com/profile.php?id=100095092765901

Z uwagi na swoje rozmiary i charakter, owczarki środkowoazjatyckie doskonale spełnią się w roli obrońców i stróżów. Co jednak dość ciekawe, psy te dość rzadko szczekają. To jednak zdaje się posiadać atut, bo potencjalny włamywacz może zostać przez zwierzaka zaskoczony. Owczarki środkowoazjatyckie mogą być wobec obcych bardzo nieufne, dlatego jeśli zależy nam na ochronie, pies ten może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Nie wolno jednak zapominać o tym, że mogą przez przypadek okazać wrogość komuś, kto nas odwiedza, ale niezbyt często i pies go nie zna. Jeśli jednak zadbamy o właściwą tresurę swojego psa, nie powinien on zachowywać się w sposób agresywny i niepożądany wobec osób, które nas odwiedzają.

Opiekuńczość wobec potomstwa i stada

Nie każdy wie, ale owczarek środkowoazjatycki należy do psów wyjątkowo opiekuńczych i troszczących się o swoje potomstwo. Samice owczarków są doskonałymi matkami, które dbają o to, by ich dzieci miały wszystko to, co potrzebne im do optymalnego rozwoju. Jeśli jednak owczarek poczuje się zagrożony, a będzie przy nim jego potomstwo, może okazać agresję. Co ciekawe, owczarki środkowoazjatyckie są także bardzo opiekuńcze wobec dzieci w rodzinie, ale z uwagi na ich duże rozmiary, nie wolno zostawiać ich sam na sam z małymi dziećmi. W przeciwnym bowiem razie istnieje pewne ryzyko tego, że dziecko zaczepi psa w niewłaściwy sposób, a ten może wówczas zaatakować. Stąd zaś już tylko jeden krok od tragedii. Co interesujące, owczarki środkowoazjatyckie dosyć dobrze dogadują się też z innymi zwierzakami, niekoniecznie z przedstawicielami swoich ras.

Ile kosztuje owczarek środkowoazjatycki?

Owczarek środkowoazjatycki alabai: portret rasy 837
fot. Gsicard | commons.wikimedia.org/wiki

Owczarki środkowoazjatyckie są psami, które kosztują sporo. Cena szczenięcia oscyluje w granicach 3000-5000, z zależności od hodowli. Warto byłoby więc zapoznać się z propozycjami poszczególnych hodowców. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na to, aby hodowla była faktycznie hodowlą kierującą się dobrem zwierząt. Dobrze jest więc poczytać opinie o hodowcach i nie stawiać tylko i wyłącznie na najniższą cenę.

Jakie są największe zalety i wady owczarków środkowoazjatyckich?

Raczej nietrudno wysnuć z powyższych rozważań wniosek, iż psy rasy owczarek środkowoazjatycki posiadają zarówno zalety, jak i wady. Jeśli chodzi o plusy, na pewno są to psiaki wierne i lojalne. Troszczą się o swoich właścicieli, okazując im serce. Niemniej jednak muszą w umiejętny sposób być poddawane tresurze. W przeciwnym bowiem razie pies może okazać się niezmiernie trudny w obejściu. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że owczarki środkowoazjatyckie są psami wymagającymi. Ich duże rozmiary mogą być dla jednych zaletą, ale dla innych wadą.

Jak dbać o owczarka środkowoazjatyckiego?

Troska o owczarka środkowoazjatyckiego jest nieodzowna i chodzi tu nie tylko o jego tresurę. Na pewno należałoby zatroszczyć się też o kwestie związane z żywieniem. W przeciwnym bowiem razie, nasz psiak nie będzie rozwijał się prawidłowo. Należałoby kupować karmę jak najwyższej jakości. Musi być ona bogata w cenne i łatwo przyswajalne przez zwierzaka białko. Niektórzy mogą też karmić psiaka surowym mięsem, ale wymaga to zwykle doboru suplementacji, aby organizm zwierzęcia miał dostęp do niezbędnych mu witamin i minerałów. Owczarki środkowoazjatyckie odżywiające się przy pomocy diety BARF na pewno będą miały sporo siły oraz energii. Oprócz odpowiedniej diety psom tym trzeba zapewnić też właściwą ilość ruchu. Nie można zapominać więc o spacerach, które powinny być w miarę możliwości systematyczne. W przeciwnym bowiem razie zwierzę może być narażone na nadwagę i zwyrodnienia stawów. To wyjątkowo niebezpieczne, zwłaszcza jeśli chcemy, aby pies pozostał z nami jak najdłużej. Troska o psa oznacza także regularne kontrole weterynaryjne. Nie można zapominać też o szczepieniach.