You are currently viewing Papugi faliste – gatunek w pigułce

Papużki faliste cieszą się dużą popularnością wśród osób, które chcą cieszyć się towarzystwem uskrzydlonego przyjaciela w swoim domu. Można łatwo to zrozumieć, gatunek ten jest bowiem przyjacielski, ma piękne ubarwienie i łatwo się uczy. Chcesz wiedzieć więcej? Jeśli tak, czytaj dalej.

Papugi faliste – to warto wiedzieć

Długość ciała papugi falistej może wynosić 18-20 cm. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka to 25-35 cm, a masa ciała 26-29 g. Naturalnie papużki te występują w Australii. Zamieszkują obszary trawiaste, nadrzeczne zadrzewienia oraz tereny rolnicze. Ptaki te żyją w stadach. Okres lęgowy trwa od czerwca do września w północnej części zasięgu, w południowej zaś od sierpnia do stycznia. Papugi faliste znoszą od 4 do 8 jaj. Młode uzyskują pełne upierzenie w wieku 3-4 miesięcy. Papużki faliste cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób, które pragną mieć papugę w domu. Nietrudno to zrozumieć, ptaki z tego gatunku są bowiem wyjątkowo przyjazne, dają się łatwo oswoić, a do tego zachwycają pięknym upierzeniem.

Jak dbać o papugę falistą? Jeśli chcesz cieszyć się towarzystwem takiego pupila, pamiętaj o kwestiach takich jak:

– Papugi faliste potrzebują dużej ilości interakcji – dobrze czują się w ptasim towarzystwie, mogą nawiązać także więź z człowiekiem. Nie jest to gatunek polecany osobom, które nie mają czasu lub chęci na oswojenie papugi i kontakt z nią.

– Odpowiednie żywienie ma znaczenie – papugi faliste żywią się mieszanką ziaren. Niezwykle ważne są proporcje składników odżywczych. Pamiętaj, aby stawiać na pokarm od zaufanej marki dbającej o jakość produktów.

– Papugi faliste lubią smakołyki – chętnie jedzą świeże owoce i warzywa jak na przykład banany, pomidory, marchewki. Nie pogardzą także kiełkami owsa, jajkiem na twardo, a nawet ugotowanym białym ryżem.

– Codzienna wymiana wody jest bardzo ważna – najlepszą opcją jest woda źródlana.

– Duża klatka sprawdzi się doskonale – każda papuga poczuje się w niej dobrze. Minimalne wymiary to 1 m długości 80 cm szerokości i tyle samo wysokości. Zadbaj także o wyposażenie. Poza miskami na jedzenie i wodę warto umieścić tam także gałęzie z naturalnego drewna, wanienkę do kąpieli, piasek dla ptaków oraz osełkę.

– Regularne czyszczenie klatki to coś, o czym nie można zapominać – każdego dnia trzeba wymieniać ptakom wodę na świeżą, a także usuwać resztki pokarmu i przekąsek. Raz w tygodniu należy czyścić kuwetę i miseczki, a także dosypać piasku dla ptaków. Raz w miesiącu należy wyznaczyć sobie czas na gruntowne porządki  w klatce.

– Papuga falista potrzebuje swobodnego lotu poza klatką każdego dnia – wystarczy godzina. Pamiętaj, że papugi mają silną potrzebę ruchu.

– Ptaki te są wrażliwe na hałasy – oswajanie pupila z dźwiękami powinno przebiegać stopniowo. Uważaj także na gesty.

Papużkę falistą można kupić w sklepie zoologicznym już za kilkadziesiąt złotych. Trzeba jednak wcześniej zastanowić się, czy zapewnienie ptakom odpowiednich warunków będzie możliwe.

Ciekawostki o papugach falistych

papugi faliste

Oto garść ciekawostek o papugach falistych:

1. Na wolności papugi faliste są w ciągłej wędrówce.

2. Ogon papużki falistej stanowi prawie połowę jej wielkości.

3. Papużki faliste bardzo lubią kąpiele wodne.

4. Zdrowe papużki faliste, które mają zapewnione odpowiednie warunki, mogą żyć nawet 14 lat.

5. W codziennej diecie papużki falistej nie powinno zabraknąć produktów bogatych w wapno. Dzięki temu dziób oraz pióra ptaka mogą pozostać w świetnej kondycji przez długi czas.

6. Papugi te w czasie odpoczynku biorą od 65 do 85 wdechów na minutę. To imponujący wynik!

7. Papużka falista to jeden z najmniejszych ptaków, jakie można spotkać na terenie Australii.

8. Papużki faliste występują w około 70 wariantach ubarwienia.

9. Papugi te potrafią gwizdać.

10. Najczęstsze choroby papużek falistych to choroby układu oddechowego, pasożyty oraz choroby skóry.

11. Objawy choroby u papużki falistej to trudności z oddychaniem, problemy z wydalaniem, apatia, opadnięcie skrzydeł.

12. Papużki faliste są bardzo ciekawskie.

13. Papugi te chętnie zajmują się zabawą. Ptak może zainteresować się huśtawką, lusterkiem albo wiszącymi piłkami.

14. Zamiłowanie do nadgryzania to jedna z cech charakterystycznych u papug falistych. Wybierając klatkę, warto więc zwrócić uwagę na produkt dobrej jakości, który jest wykonany z naprawdę wytrzymałych materiałów.

15. Papużki faliste zostały odkryte na początku XIX wieku w Australii.

Papugi faliste można śmiało nazwać interesującymi zwierzętami. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, warto sięgnąć po książki o papużkach lub sprawdzić poradniki internetowe. Pamiętaj jednak, aby zawsze korzystać jedynie z dobrze sprawdzonych źródeł wiedzy o papugach. Dzięki temu zyskasz pewność, że pozyskane informacje są zgodne z prawdą.