Świnia wietnamska to rasa ciesząca się niemałą popularnością. Trudno się temu dziwić, jej wygląd bowiem rozczula. Świnie wietnamskie pochodzą od świń bindeńskich, odmiany dzika azjatyckiego. Do Europy sprowadzoną ją w roku 1866. Chcesz wiedzieć więcej na temat tej wyjątkowej rasy? Jeśli tak, czytaj dalej.
Świnia wietnamska – podstawowe informacje
Świnia wietnamska pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech, jeśli chodzi o wygląd tej wyjątkowej rasy, jest zwisający brzuch. Najczęściej świnie wietnamskie występują w kolorze czarnym. Inne charakterystyczne cechy tej rasy to szerokie plecy i klatka piersiowa i stojące małe uszy. Warto również wspomnieć o wklęsłym punkcie znajdującym się między czołem a ryjkiem świni. Także grubą i wyjątkowo pofałdowaną skórę można uznać za cechę charakterystyczną. Dorosłe osobniki mogą ważyć nawet 150 kg, jeśli chodzi o wzrost, osiągają zaledwie 50 cm.
Dużą zaletą, jeśli chodzi o hodowanie świń wietnamskich, jest szybkie dojrzewanie. Samice mogą być przeznaczone do rozpłodu w wieku 7-8 miesięcy, samce zaś po ukończeniu pierwszego roku życia. Ciąża u świni wietnamskiej trwa 115 dni. Po upływie tego czasu na świat może przyjść powyżej 10 prosiąt. Krycie loch można przeprowadzać od stycznia do marca. Zwierzęta żyją przez około 10 lat.
Hodowla świń wietnamskich
Jest wiele zalet hodowli świń wietnamskich. Przede wszystkim rasa ta jest bardzo odporna i świetnie radzi sobie zarówno w gorącym klimacie, jak i podczas mroźnych zim. Świetna odporność dotyczy także chorób i pasożytów. Warto również wspomnieć, że w hodowcy tej rasy nie są narażeni na duże koszty związane z karmieniem zwierząt. Świnie wietnamskie nie są duże i nie potrzebują zbyt wiele. Żywią się paszą, chętnie jedzą także warzywa takie jak buraki, marchew, brukiew. W diecie zwierzęcia powinny znaleźć się też zielonki, a więc koniczyny, trawy oraz chwasty. Chociaż wiele osób decyduje się na hodowlę tej rasy dla uciechy oczu, może być to także bardzo opłacalny interes, jeśli chodzi o mięso. Jest ono kruche i delikatne, nie zawiera także zbyt dużej ilości tłuszczu. Kolejną zaletą świń wietnamskich jest oczywiście niewielki rozmiar, dzięki czemu do hodowli nie potrzeba zbyt wiele miejsca. Niewątpliwie zaletą, o której także trzeba wspomnieć, jest to, że rasa ta nie jest trudna w hodowli.
Świnki wietnamskie nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o warunki hodowlane. Wystarczy im pastwisko i swobodny dostęp do wody. Rasa ta może także poczuć się dobrze w odpowiednio przygotowanej oborze. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać o wymiarach. Jedna świnka wietnamska potrzebuje powierzchni 2,5 na 2,5 m. Doskonałą ściółką dla tych zwierząt jest słoma. Hodując tę rasę, trzeba dbać o regularne sprzątanie. Aby to zadanie było jak najłatwiejsze i nie pochłaniało zbyt wiele czasu, warto zdecydować się na wypełnienie podłogi obory betonem. Duże znaczenie ma też dobry system wentylacji. Brak świeżego powietrza i przeciągi nie wpływają dobrze na zdrowie zwierząt. Kolejną ważną kwestią, o której nie można zapomnieć, jest szybkie tycie świnek. Bardzo ważne jest więc to, aby zapewniać im odpowiednią ilość pożywienia, a także warunki do ruchu.
Ciekawostki o świniach wietnamskich
Oto kilka ciekawostek o świniach wietnamskich:
1. Miniaturowa świnia zwisłobrzucha to oficjalna nazwa tej rasy.
2. Brzuch u ciężarnej samicy może zwisać tak nisko, że dotyka ziemi.
3. Świnie wietnamskie są wyjątkowo inteligentne. Z powodzeniem można je także socjalizować z ludźmi.
4. Samica tej rasy w ciągu jednego roku może wydać na świat dwa mioty potomstwa.
5. Świnie wietnamskie nie mają naturalnego siedliska. Były hodowane głównie na polach ryżowych i pastwiskach.
6. Tej rasy nie można zaliczyć do wegetarian. Świnie wietnamskie nie pogardzą padliną, młodymi ptakami, rybami, czy też małymi gryzoniami. Często można także usłyszeć, że są to chodzące śmietniczki i łatwo to zrozumieć. Świnki wietnamskie chętnie jedzą bowiem chleb, odpady kuchenne oraz resztki z obiadu.
7. Zmysły węchu i słuchu są u świń wietnamskich rozwinięte bardzo dobrze. Niestety rasa ta ma słaby wzrok.
8. Świnie wietnamskie są traktowane przez niektórych jak zwierzęta domowe. Według opinii można je nawet trenować podobnie jak psy. Osoby, które chcą mieć takiego pupila, muszą zarejestrować zwierze jako towarzyszące. Należy zrobić to w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Trzeba jednak pamiętać, że jest to żywe zwierze, a nie maskotka. Niestety popularność świń wietnamskich jako zwierzaków domowych może sprawiać, że trafiają w ręce nieodpowiedzialnych osób.
9. Nawet jeśli rodzice świnki wietnamskiej mają niewielkie rozmiary, nie można mieć pewności, że potomek będzie równie mały.
10. Świnie wietnamskie potrafią wyczuć słabość człowieka i mogą to chętnie wykorzystywać.