Wśród zwierząt domowych, o które często proszą dzieci, często przewija się świnka morska, która naukowo nazywana jest kawią domową. Opieka nad nią nie jest może najtrudniejsza, ale przed przygarnięciem jej dobrze jest zapoznać się z pewnymi ciekawostkami o niej. Ważną kwestią na początku jest to, że powinny być trzymane w minimum 1 parze.
Świnki morskie są zwierzętami towarzyskimi i generalnie nie powinny być trzymane w samotności. Są to zwierzęta stadne, które w naturalnym środowisku żyją w grupach. Samotność może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych i behawioralnych, takich jak depresja, stres, a nawet choroby fizyczne. Przejdźmy teraz do ciekawostek:
1. Pierwsza ciekawostka mówi o tym, że choć angielska nazwa tego zwierzęcia brzmi „guinea pig”, to wcale nie pochodzi ono z Gwinei, a z regionów Andów w Ameryce Południowej. „Gwinea” w ich nazwie jest trochę tajemnicza. Jedna z teorii głosi, że po raz pierwszy zostały sprowadzone do Europy przez hiszpańskich odkrywców w XVI wieku przez Gwineę w Afryce, więc ludzie myśleli, że pochodzą stamtąd lub że może to być zniekształcona nazwa „Gujany”, obszaru w Ameryce Południowej.
2. Także słowo „pig” w angielskiej oraz „świnka” w polskiej nazwie potocznej nie odzwierciedlają tego zwierzęcia – kawia domowa nie ma bowiem za wiele wspólnego ze świnią. Chociaż samce świnek morskich nazywane są knurami, a samice lochami, są one gryzoniami. Ich naukowa nazwa to „Cavia porcellus”, dlatego czasami nazywa się je „jabłkami”. Słowo „porcellus” po łacinie oznacza „małą świnkę”. Nazwa ta mogła powstać ze względu na wydawane przez nie odgłosy przypominające świńskie piski.
3. Kolejna interesująca ciekawostka: Kawie domowe nie dogadują się z królikami. Popularnym mitem jest to, że można szczęśliwie trzymać razem świnki morskie i króliki. Króliki nie tylko znęcają się nad świnkami morskimi, ale mają bardzo różne potrzeby. Króliki mogą również przenosić choroby, które mogą być bardzo szkodliwe dla świnek morskich.
4. Lubią ze sobą rozmawiać. Chociaż świnki morskie cieszą się ludzkim uczuciem, muszą przebywać z innymi osobnikami swojego gatunku i zawsze powinny być trzymane w parach lub małych grupach. Komunikują się za pomocą kilku dźwięków, które zależą od przeżywanych przez nie emocji lub tego, co chcą wyrazić.
5. Śpią tylko przez krótkie okresy. Chociaż stworzenia zmierzchowe są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, świnki morskie nie śpią nawet przez 20 godzin w ciągu dnia. Oznacza to, że potrzebują stałego dostępu do pożywienia, wody, świnek morskich do towarzystwa, bezpiecznych kryjówek i zabawek, które zapewnią im zajęcie, a także obszaru do ćwiczeń z rurami do tunelowania, schronień do ukrycia i głębokich obszarów siana, w których można żerować i skubać.
6. Następną ciekawą ciekawostką jest fakt, że kiedy świnki morskie są podekscytowane, potrafią skakać prosto w górę i w dół, często obracając się o 90° w powietrzu, wykonując zręczny ruch zwany „pop corning”.
7. Świnki morskie zaznaczają zapach poprzez pocieranie przedmiotów brodą lub policzkami, dzięki czemu w ich domu panuje znajomy i uspokajający zapach. Dlatego ważne jest, aby podczas sprzątania przenieść część starej pościeli z powrotem do mieszkania. Przeciągają także tyłkiem po ziemi, zostawiając wydzieliny zapachowe jako wiadomości zrozumiałe tylko dla innych świnek morskich.
8. Mają nieparzystą liczbę palców. Świnki morskie mają cztery palce na przednich łapach, ale tylko trzy na tylnych. Chociaż może to być dobre do kopania tuneli i kopania, oznacza to, że nie są one zbyt zwinne i bardzo słabo się wspinają, radzą sobie jedynie ze wspinaniem się po rampach o niskim nachyleniu. Są jednak bardzo dociekliwe, więc upewnij się, że w ich otoczeniu nie ma zagrożeń, które mogłyby spowodować zranienie.
9. Potrzebują suplementów witaminowych. Podobnie jak ludzie, świnki morskie nie są w stanie wytwarzać ani przechowywać witaminy C. Podawanie dobrych jakościowo bryłek na bazie trawy, które są bogate w błonnik i witaminę C oraz składniki odżywcze, jest najlepszym sposobem na zapewnienie im prawidłowego wchłaniania.
10. Podstawą diety świnki morskiej powinno być dobrej jakości siano paszowe. Ponieważ małe zwierzęta pasą się, nie tylko pomaga to w prawidłowej pracy ich układu trawiennego, ale także gryzienie siana utrzymuje ich stale rosnące zęby na odpowiedniej długości.
11. Mogą prowadzić dość długie życie. Przy odpowiednim żywieniu, odpowiednim zakwaterowaniu, towarzystwie, opiece i życzliwości świnki morskie mogą żyć nawet do siedmiu lat. Jednak najstarsza zarejestrowana świnka morska, zwana Snowball, dożyła sędziwego wieku 14 lat i 10 miesięcy, zdobywając miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa.
12. Kawia domowa to zwierzę roślinożerne. Taki mały weganin w świecie zwierząt.
13. Młode świnki morskie rodzą się w pełni ukształtowane, mają futro i zęby i są gotowe do biegania po kilku godzinach.
14. Świnki morskie się nie pocą.
15. Świnki morskie zjadają własną kupę. Oprócz odchodów, które można zobaczyć w ich wybiegu, produkują także specjalne miękkie odchody. Jedzą je, aby mieć pewność, że wchłoną wszystkie potrzebne im składniki odżywcze.
16. Największe świnki morskie mogą mieć długość do 50 cm. Te olbrzymy – zwane „Cuys” – pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie są hodowane i tuczone na żywność. Mogą ważyć do 4 kg.
17. Świnka morska abisyńska urzeka licznymi rozetami: niezwykły wygląd świnki abisyńskiej wynika z 8 do 10 rozet (wirów włosów), które pokrywają całe jej ciało.
18. Świnki morskie w geście protestu podnoszą głowę do góry. Podnoszenie głowy to jeden ze sposobów, w jaki świnki morskie pokazują, że nie chcą być głaskane.
19. Kawie domowe są odkrywcami. Mają doskonałą świadomość przestrzenną, a także doskonały węch i słuch. Ze względu na kształt głowy widzą także ponad sobą i za sobą.
20. Generalnie będą lubić zabawki, które mogą gryźć, żerować lub w których się chowają. Ciekawe jedzenie (zapakowane lub ukryte w bezpieczny dla świnki morskiej sposób) również wygrywa.Wiklinowe lub słomiane przedmioty, tunele i domy mogą być również bardzo popularne wśród świnek morskich. Niektóre zabawki mogą być nieodpowiednie dla świnek morskich, w tym plastikowe zabawki, które można żuć i połykać.