You are currently viewing Z czego głównie składa się dieta dzikich kaczek w naturze?

Dzikie kaczki to piękne i wyjątkowe ptaki, które większośc z nas może obserwować w ogrodach miejskich i parkach. Jeśli chcemy lepiej poznać kaczki dziko żyjące, trzeba przede wszystkim dowiedzieć się tego, co one właściwie jedzą. Dzięki temu będziemy między innymi mieć świadomość tego, czym można je dokarmiać, a czego w żadnym razie nie powinniśmy im serwować. Co jedzą dzikie kaczki?

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale dieta dzikich kaczek jest dietą składającą się z roślin. Oznacza to więc, że kaczki są ptakami roślinożernymi. Nie jedzą w naturze mięsa, co niektórym osobom może wydać się dość zaskakujące. Kaczki zamieszkują głównie rejony zbiorników wodnych, a więc jezior czy rzek.

Nietrudno latem czy wiosną zaobserwować te ptaki poszukujące pokarmu w wodzie czy tuż nad jej brzegiem. Co ciekawe, często kaczki nurkują, zanurzając swoją głowę pod powierzchnią wody.

Niestety, dzikie kaczki mogą narzekać na brak wystarczającej ilości pokarmu, zwłaszcza w porze jesiennej i zimowej. Wówczas są one zdane przede wszystkim na łaskę i niełaskę ludzi. Niełaskę, bo człowiek często podaje im to, co w diecie dzikiej kaczki absolutnie nie powinno się znajdować.

Jak dzikie kaczki zdobywają pokarm?

Dzikie kaczki w naturze mogą pozyskać pokarm na różnego rodzaju sposoby. Mogą na przykład wyławiać nasiona i części roślin spod powierzchni wody. Robią to zazwyczaj poprzez nurkowanie, zanurzając głowę pod wodą. Jeśli jednak mają taką możliwość, chętnie będą one sięgać po pokarm serwowany im przez ludzi. Kaczki kierują się bowiem instynktem, który niestety niekoniecznie podpowiada im to, co jest dla nich dobre.

Czym można karmić dzikie kaczki?

Dzikie kaczki to piękne ptaki, które jednak często są nieświadomie krzywdzone przez ludzi. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, co właściwie można całkiem bezpiecznie serwować tym ptakom. Otóż okazuje się, że dzikie kaczki chętnie skonsumują różnego rodzaju nasiona. Mowa tu chociażby o nasionach. Będą to zatem przede wszystkim takie nasiona jak słoneczniki czy nasiona lnu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby ptakom tym zaserwować jakieś warzywa.

Co ciekawe, wcale nie muszą być one surowe, choć rzecz jasna mogą. Dzikim kaczkom z powodzeniem można bowiem serwować warzywa w formie gotowanej. Wśród warzyw, które szczególnie chętnie można podać dzieciom wymienić można chociażby marchewkę, ziemniaki, buraki czy jakąś zieleninę. Mowa tu chociażby o szpinaku, czy też o zielonej sałacie. Sporo zatem zależy od tego, do jakich warzyw będziemy mieć dostęp. Latem i wiosną najprawdopodobniej dzikie kaczki będą mogły liczyć z naszej strony na bardziej różnorodne menu niż jesienią i zimą.

Pamiętajmy jednak o tym, że kaczkom należy podawać warzywa, które są drobno pokrojone. Nie chcemy przecież, aby ptak się nimi udławił. Wydaje się więc, że na wyprawę do ogrodu czy parku najlepiej odpowiednio się przygotować. Pokrojone warzywa można będzie zabrać ze sobą w jakimś worku bądź najlepiej w naczyniu z przykrywką.

Czego absolutnie nie powinno podawać się dzikim kaczkom?

Niestety, sporo osób karmi dzikie kaczki i inne ptaki tym, czego absolutnie i nigdy nie powinny one spożywać. Na liście pokarmów zakazanych znalazło się rzecz jasna pieczywo. Niektórym osobom wydaje się, że dzikie kaczki mogą jeść pewne rodzaje chleba czy bułek, na przykład te białe. Nic jednak bardziej mylnego. Dzika kaczka nie może zjeść ani białego pieczywa, ani też pieczywa pełnoziarnistego. Dlaczego? Przede wszystkim z tego powodu, że pieczywo zawiera bardzo mało składników odżywczych.

Tak naprawdę, nie zawiera ich ono praktycznie wcale. Mimo to, kaczki chętnie sięgają właśnie po ten pokarm, ale czynią to najczęściej z braku lepszej alternatywy. Niestety, mimo że pieczywo może sycić te ptaki, na skutek jego regularnego spożywania cierpią one na niedobory ważnych witamin i minerałów. Pieczywo może też powodować inne problemy ze zdrowiem i samopoczuciem dzikich kaczek. Przede wszystkim, kaczki te na skutek spożycia pieczywa mogą doświadczyć kłopotów z funkcjonowaniem układu pokarmowego.

Co ciekawe, może u nich dojść do rozwoju choroby o nazwie anielskie skrzydło. Na skutek tego groźnego schorzenia, lotki u kaczek zaczynają odstawiać. Ptaki te niestety nie są wówczas w stanie latać. Nietrudno domyślić się tego, że skutkuje to ich o wiele wcześniejszą śmiercią. Dobra wiadomość jest taka, że powoli zwiększa się świadomość ludzka na temat tego, co mogą jeść kaczki, a czego absolutnie nie powinno się im podawać. W wielu miastach, zwłaszcza tych większych pojawiają się tak zwane kaczkomaty. Dzięki nim można zakupić paczuszki z odpowiednią karmą dla kaczek.